7 книг, які допоможуть краще зрозуміти хімію

cover_books7
Автор тексту: Олексій Сімончук

Ми зібрали список книг, які допоможуть школярам краще зрозуміти такий важкий, але дуже важливий предмет, як хімія.

«Ґудзики Наполеона. Сімнадцять молекул, які змінили світ», Пенні Лекутер, Джей Берресон

7_3_knig

Викладач хімії та хімік-практик показують, якою насправді є всесвітня історія. Вони пишуть, що всім править хімія, а не королі і боги. Молекули, яких не бачать людські очі, допомагають рухатися народам і арміям, створюють та знищують міста й цивілізації, а також штовхають людей на подвиги і злочини.

Автори докладно розповідають про сімнадцять молекул, що мали найзначніший вплив на людей і планету. Наприклад, у XIV столітті дуже цінували мускатний горіх. Вважалося, що він рятує від «чорної смерті» — чуми. Сьогодні відомо, що це бактеріальне захворювання, яке переносять щури і блохи. Здавалося б, носити на собі мішечок з мускатним горіхом — це просто забобон, але ні. Характерний запах горіха пояснюється наявністю в ньому ізоевгенолу, який, у свою чергу, відганяє бліх. Так що хімічний елемент справді врятував чимало життів.

«О, Хімія!», Поль Деповер

7_5knig

Книга розповідає про основні поняття хімії за допомогою дослідів і кумедних історій. Автор ось уже 30 років викладає хімію в Католицькому університеті Лувена (Бельгія). Завдяки своєму практичному досвіду, а також спілкуванню з колегами він і створив цю книгу.

Деповер пише не тільки про досліди, а й про те, як хімічні реакції впливають на наше життя. Наприклад, коли людина перебуває в жаркому приміщенні, вона пітніє. Секреторна активність потових залоз стимулюється. Таким чином, піт, що виділяється шкірними порами, випаровується, і цей ендотермічний феномен поглинає зайві калорії тіла.

«Хімічні пригоди Шерлока Холмса», Т. Уоддел, Т. Райболт

7_4_knig

Найпопулярніший у світі детектив Шерлок Холмс добре розбирався в хімії. Це допомагало йому розплутувати деякі злочини. Два американські професори-хіміки написали нові пригоди Холмса і його друга доктора Ватсона, де хімія виходить на перший план.

Крім розкриття злочинів, у книзі показані хімічні реакції та процеси, пов’язані зі справою. Герої стикаються і з формулами, і зі складними процесами та властивостями різних речовин. А хімія тут — органічна, неорганічна та аналітична. Кожна історія, за традицією, ділиться на загадку й розгадку.

«Елементи. Путівник періодичною таблицею», Теодор Грэй

7_7_knig

Автор книги Теодор Грей — американський популяризатор науки та колекціонер хімічних елементів. Він пише про те, чому банани радіоактивні та як купатися в ртуті. Розкладає по поличках елементи, ці цеглинки всесвіту, одночасно розмірковуючи про їх історію та характер.

У книзі багато красивих ілюстрацій, які наочно показують, що таке хімічні елементи. А також вона сповнена гумору, який допомагає краще засвоїти отриману інформацію. Наприклад, автор пише про те, що саме лише Сонце щосекунди переробляє 600 млн тонн водню, виробляючи 596 млн тонн гелію.

«Сім елементів, які змінили світ», Джон Браун

7_2_knig

Джон Браун, англійський бізнесмен, інженер, історик, який протягом 12 років очолював одну з найбільших нафтовидобувних корпорацій світу — British Petroleum, написав про те, як люди змінюють планету. Розумне використання прихованих сил хімічних елементів — це шлях до прогресу, нерозумне — до загибелі.

Він пише, як, використовуючи хімічні елементи, люди створюють нові галузі промисловості й міста, руйнують те, чим користувалися попередники. І міркує над тим, чи зможе сьогодні людство направити свої сили та енергію на благо, а не на шкоду. Браун детально розповідає про залізо, золото, срібло, природний газ, кремній, уран, вуглець і титан. А також пише про те, як влада впливає на прогрес людства і руйнування того, що нас оточує.

«Хімія. 50 ідей, про які потрібно знати», Хейлі Берч

7_6_knig

У книзі йдеться про те, як змусити природні речовини боротися з людськими хворобами, чи можна створити штучні м’язи. Автор пише про молекули, з яких почалося життя на планеті, про нанотехнології, які також неможливо уявити без хімії. Розповідає про новітні дослідницькі методи і пояснює сучасні хімічні теорії в їх еволюції.

Берч пише, наприклад, про те, які бувають атоми, і чим вони відрізняються. Атоми кисню теліпаються в повітрі парами, а атоми вуглецю можуть з’єднуватись у великі групи й утворювати тверді речовини — такі, як алмаз чи графіт.

«Таємне життя хімічних речовин», Ілля Леенсон

7_knig

Давно відомо, що в основі всіх буденних явищ лежать складні хімічні процеси, а звичні для нас предмети існують завдяки хімічним відкриттям та роботі винахідників.

Саме хімікам слід дякувати за появу подушок безпеки, вони ж розпізнали небезпеку радіоактивних металів і знайшли можливість добувати вогонь без сірників і запальничок. Автор пише про те, чому хрустять суглоби, як формується смак, чому в солі багато відтінків, у чому розчиняється золото і навіть — як тече скло.

Поділитися цією статтею