10 дитячих книг, у яких учитель — друг

10_books
Автор тексту: Аліна Мірошникова

Надсуворі або нудні наставники — не рідкість у дитячій літературі, адже автори намагаються заручитися підтримкою юного читача, який часто має шкільні проблеми. Однак ми зібрали книги різних часів, які допомагають дітям і викладачам повірити, що вчитель може бути союзником у пригодах.

Цикл про Енн із Зелених Дахів

10_2

Автор, країна: Люсі-Мод Монтгомері, Канада

Рік: 1908-1921

Який учитель? Викладач сільської школи для різновікових учнів, а потім директор.

Чого вчить? Демократичного стилю викладання.

Копія Пеппі, невгамовна фантазерка і оптимістка на наших очах стає яскравою рудоволосою вчителькою, яка відкидає стереотипи. Скасовує тілесні покарання, без яких у ті часи не уявляли дисципліни, дає кумедні теми для есе, спілкується зі школярами на перервах «так, ніби стала однією з них». І продовжує потрапляти в халепи. Весела кумедна вчителька — хіба таку забудеш?

«Спогади про школу»

10_4

Автор, країна: Джованні Моска, Італія

Рік: 1940

Який учитель? Викладач початкової школи, сам автор.

Чого вчить? Залишатися дитиною в душі і при цьому вести за собою клас.

Читайте також:


У молодого вчителя чимало цікавих методів, щоб швидко приборкати бешкетників, з якими він має справу, та завоювати авторитет. Він може сурмити, надуваючи щоки, бігати наввипередки чи просто пригостити дітей піцою. І найголовніше — вміє бачити світ дитячими очима.

«Два капітани»

10_3

Автор, країна: Веніамін Каверін, СРСР

Рік: 1940

Який учитель? Викладач географії Іван Павлович Корабльов.

Чого вчить? Правильної мотивації учнів і неупередженості.

Щоб викликати інтерес до предмета, вчитель на уроках розповідає про нібито свої подорожі. Він також створив театр, у якому головні ролі давав хуліганам. А ще — заступається за головного героя, коли йому загрожує виключення.

Цикл про пана Ляпку

10_9

Автор, країна: Ян Бжехва, Польща

Рік: 1946-1965

Який учитель? Викладач ляпкописання і буквовязнання, директор Амброзій Ляпка.

Чого вчить? Концепції школи радості.

Звісно, це казка. Але якщо відволіктися від чудес, пан Ляпка може перетворити на уроки будь-які улюблені заняття дітей. Він вчить своїх учнів уваги до внутрішнього світу (наприклад, аналізувати сни). І робить все, щоб простір школи ставав комфортнішим. Приміром, створює кольорові вітражі в їдальні. А навчає він не лекціями і завданнями, а спільною участю в проектах.

Читайте також:


«Пригоди Аліси»

10_5

Автор, країна: Кір Буличов, СРСР

Рік: 1965-1999

Який учитель? Світлана, класна керівниця в Біологічній школі.

Чого вчить? Бути вчителем-дослідником, а не просто знавцем предмета.

У циклі про Алісу Селезньову вчителька задає практичну роботу — провести незвичайну подорож. Вона також веде активне життя: літала на Пенелопу, Крін. Знаменита винахідниця, яка ділиться на уроках досвідом створення нового, а діти допомагають їй з винаходами.

«Погляд кролика»

10_6

Автор, країна: Кендзіро Хайтані, Японія

Рік: 1974

Який учитель? Викладач початкової школи Фумі Котана.

Чого вчить? Розвитку креативності.

Крім емпатії та вміння зрозуміти причини дивних, на перший погляд, дитячих вчинків, вчителька в цій книзі цікава безліччю конкретних прийомів для розвитку творчості. Наприклад, есе «Що це?», де діти поетапно описують «чорний ящик» і свої прогнози та почуття.

У коробці з-під телевізора виявляється ящик з-під мандаринів, кульки з фольги, що нагадують цитруси, але порожні всередині, коробочки з тістечками, а в них — живі раки. Очікування щораз виявляються помилковими, що вчить дітей не мислити однобоко.

Цикл про міс Нельсон

10_8

Автор, країна: Гаррі Аллард, Джеймс Маршалл, США

Рік: 1977-1985

Який учитель? Вчителька початкової школи міс Нельсон.

Чого вчить? Вміло використовувати свої «темні сторони».

Міс Нельсон — загалом чарівна, дружня та фонтануюча ідеями, але коли клас виходить з-під контролю, вона перетворюється на Віолу Свамп — даму, схожу на відьму, сувору жінку, яка завалює вправами та домашніми завданнями. «Темний варіант» допомагає дітям розвинути спортивний дух і вчить поважати чужі кордони.

Цикл про Гаррі Поттера

10_10

Автор, країна: Джоан Роулінг, Велика Британія

Рік: 1997-2016

Які вчителі? Альбус Дамблдор (директор школи), Мінерва Макґонеґел (викладач трансфігурації), Северус Снейп (викладач зілля), Рубеус Геґрід (викладач догляду за магічними істотами), Ремус Люпин (викладач захисту від темних мистецтв) та інші.

Чого вчать? Не відриватися на заняттях від життя.

Читайте також:


Незважаючи на всю магічність вчителів, діти бачать їх не ідеальними, але щирими. Наставники вчать терпимості до недоліків і помилок, переконують, що перемагає той, хто розумніший. Їхні уроки одразу можна застосувати в реальності: як знання і навички, так і поради стосовно відносин. Причому знання нерідко рятують життя, тому «ботаніки» викликають в однолітків не глузування, а повагу.

«Битви по середах»

10_7

Автор, країна: Гері Шмідт, США

Рік: 2007

Який учитель? Викладач літератури місіс Бейкер.

Чого вчить? Осучаснювати матеріал, цінувати стосунки в школі більше, ніж навчання.

Додаткові уроки з теми про Шекспіра вчителька перетворює на психологічні вправи і відверті розмови про життя, а згодом і в шкільну виставу. До того ж вона допомагає підлітку, з яким займається, розв’язати його особисті проблеми та позбутися комплексів. Вони стають друзями та виручають один одного. Та й Шекспір замість абстрактного «великого класика» стає близьким, сучасним, суперечливим, навіть епатажним.

«Дім дивних дітей»

10_1

Автор, країна: Ренсом Ріггз, США

Рік: 2012-2015

Який учитель? Директор школи міс Перегрін.

Чого вчить? Створювати колектив учнів з індивідуальним підходом до кожного.

Учні із циклу книг про дивних дітей справді вимагають особливого підходу, адже в кожного свої надздібності. Та це не заважає об’єднати їх у робочу групу, де в кожного — своя роль. Через петлю часу життя школи розписане по хвилинах, а будь-яке зволікання може стати фатальним. Однак ідеальну дисципліну вдається підтримувати не диктатом, а прикладом і заохоченнями. А несподіванки вчителька вміло вписує у звичний графік.

Поділитися цією статтею