8 нових книг, які школярам варто прочитати під час зимових канікул

8_books
Автор добірки: Анастасія Євдокимова, вчителька української мови та літератури

Канікули — чудовий час, щоб відкривати щось нове. Ми підготували добірку дитячої літератури, яка нещодавно вийшла друком в українських видавництвах. Ці книги допоможуть школярам перемкнутися, відволіктися від буденності та набратися енергії для нового ривка вперед.

«36 і 6 котів-детективів», Галина Вдовиченко

55

Для кого? Учні 5-6-х класів.

У помешканні пані Крепової та її племінника Стаса живе 36 великих і 6 маленьких котів. Коти-бешкетники розповідають про свої пригоди, розгадують загадки, складають реп, ділять територію із псами, мріють про татуювання, стають героями журналістських статей про НЛО, виступають на сцені…

У книжці безліч неочікуваних ситуацій, де кожен, з одного боку, може проявити себе, а з іншого — підтримати друга. Після прочитання хочеться написати повідомлення всім своїм друзям, адже лише з ними можна розділити пригоди і досхочу насміятися так, як це роблять 36 і 6 котів.

Книжка ілюстрована, тож кожен з яскравих персонажів оживає, а ситуація доповнюється деталями, без яких так складно уявити роботу котів-детективів.

«Дикий робот», Пітер Браун

11

Для кого? Учні 5-6-х класів.

Що станеться, якщо робот опиниться посеред дикої природи? Навколо — тварини, гори, каміння, струмки, нерукотворне середовище. Як машині вижити в природних умовах, як знайти родину і друзів?

Для робота Роз усе навколо — нове. А все, до чого вона доторкається (наприклад, гора хмизу для багаття), стає впорядкованим. Роз вчиться жити серед дерев і тварин та водночас адаптує цей світ під себе.

Ми дізнаємось: як атакувати ведмедів шишками, як проводити консультації з бобром, що робити, коли хащі охопила пожежа та багато іншого. Читацьку уяву доповнюють ілюстрації — вони допомагають уявити дивовижний світ, який підкорює робот.

Після прочитання в голові з’являється безліч думок — про роботів, які нас оточують, технології, які виявляються безсилими проти стихії, а також про дивовижне довкілля, яке захоплює своєю красою та довершеністю.

«Книга рекордів Говорухи», Саша Кочубей

77

Для кого? Учні 5-6-х класів.

Говоруха — це прізвище хлопчика Андрія, якого в школі називають Андроїд. Він бешкетник, готовий вдягнути костюм Дарта Вейдера і діяти в масштабах Всесвіту.

Протягом усієї книжки хлопець прагне встановити бодай якийсь рекорд, проте не всі його починання успішні. Андроїд ділиться секретами: як оволодіти технікою «нічогонеробіння» і допомогти друзям, що написати у творі «Ким я стану, коли виросту», як спілкуватися з подружками, якщо вони захоплюються голлівудським кіноактором і нічого навколо не бачать.

«Книга рекордів Говорухи» — збірка оповідань, доповнених влучними ілюстраціями. Після прочитання хочеться відкрити блокнот і скласти власний перелік рекордів, навіть якщо їх так і не вдалося поставити. Адже іноді спроби й зусилля мають не меншу вагу, ніж результат.

«Гімназист і Чорна Рука», Андрій Кокотюха

88

Для кого?  Учні 6-7-х класів.

Юрко Туряниця вчиться в гімназії на Печерську. Власне тому автор і називає його гімназистом. Хлопець читає під ковдрою книжки та комікси з ліхтариком, неохоче прокидається вранці та вчиться з неабияким інтересом.

Разом з Юрком читач ходить вулицями Києва, знайомиться з вусатим детективом Шпигом, отримує послання та погрози від Чорної Руки, розв’язує головоломку таємниць. Але чи вдасться гімназисту перемогти загадкову Чорну Руку, читач з’ясує лише наприкінці.

Як і в кожному доброму детективі, в книжці є пес, плащ і небезпека. Після прочитання з острахом починаєш очікувати записку, а поза тим виникає гостра потреба прогулятися містом, щоб пройти шлях Юрка самостійно.

«10 історій для хлопців»

44

Для кого? Учні 6-7-х класів.

У збірці оповідань зібрані абсолютно не пов’язані між собою історії, що могли відбутися будь-де: у спальному районі, на околиці міста, у невеличкому райцентрі чи селі. Адже всі ці історії так чи інакше взяті з життя. У них автори розповідають передусім про себе в дитинстві, а потім і про своїх персонажів. Їхні історії кумедні й життєствердні. Головні герої вирішують проблеми, потрапляють у різні ситуації, долають подекуди вкрай неприємні життєві обставини, граються і вчаться комунікувати зі світом.

Серед авторів збірки Сергій Гридін, знаний своїми «хлопчачими» книжками, Андрій Бачинський, чиї тексти б’ють у найболючіші місця, та багато інших. Історії для хлопців, про хлопців та від хлопців будуть цікаві не лише хлопцям, а й найширшому колу читачів.

Після прочитання хочеться писати друзям, гуляти і не втрачати жодної хвилини канікул, щоб насолодитися ними сповна.

«Мій друг Персі, Баффало Білл і я», Ульф Старк

33

Для кого? Учні 7-8-х класів.

Історія про звичайного підлітка Ульфа, який проводить канікули в селі разом зі своїм найкращим другом Персі. Хлопці шукають розваг, про які й батькам не розповіси, та й з друзями таким не завжди готовий поділитись. Вони кидають камінчики у воду, вчаться плавати, вправно веслують у човні, пробують, як це — гратися в індіанців, коли ти вже переріс цей вік. Ульф навіть переживає нерозділене кохання, адже дівчинка Пія не відповідає йому взаємністю. Проте друг Персі завжди готовий підтримати порадою й розрадити.

Ульф Старк — майстер історій, узятих із життя та про життя. Після прочитання виникає майже фізичне відчуття, наче плавав у морі й провів із друзями літо тривалістю в 200 сторінок.

«Фанатка», Рейнбоу Ровелл

22

Для кого? Учні 9-11-х класів.

Кет відкриває для себе нову сторінку, яка називається «доросле життя» — дівчина починає навчатись у коледжі. Вона зіштовхується з безліччю нових викликів — активною сусідкою, з якою потрібно ділити простір та комунікувати, із першими симпатіями, які не можуть не захоплювати, із необхідністю готувати їжу, із захопленням літературою та можливістю створити власний текст.

Кет — фанатка фентезі й поступово розвиває в собі навики письменництва, проте чи вдається їй це насправді, що робити з власними страхами та як боротися з комплексами? Море запитань, на які необхідно знайти відповіді.

Після прочитання загострюється віра в себе, відчуття, наче багато годин поспіль доводилося сміятися, сперечатися і плакати з найкращою подругою.

«Не озирайся і мовчи», Макс Кідрук

66

Для кого? Учні 9-11-х класів.

Марку 14. Він живе в невеличкому містечку, ходить до школи, захоплюється наукою, дає списувати математику дівчинці, у яку закоханий, вирішує проблеми з батьками, конфліктує з однолітками. Це історія не про виняткового героя, а про звичайного українського підлітка, чиє життя в певний момент змінюється.

Так, одного дня сусідка Соня відкриває містичний бік будинку, де вони живуть: натиснувши певну комбінацію цифр у ліфті можна вирушити в небезпечну подорож і потрапити в інший світ. Як поводитися в цьому світі, які небезпеки він приховує, чому так важливо не озиратися й мовчати?

Читач водночас переживає безліч емоцій — страх перед невідомим, співпереживання Марку, емпатію до проблем Соні, потребу вирішити проблему з батьками, бажання опинитися там, у ліфті, і потрапити разом з героями в інший світ. Після прочитання змінюється ставлення до ліфтів і стаєш сміливішим.

Поділитися цією статтею