Дискусії стосовно шкільної програми із зарубіжної літератури точаться щороку. Ми попросили вчителів «зарубіжки» назвати по десять книг, які, на їх думку, слід обов’язково включити до шкільної програми.

1

Юлія Костенко, заступник директора з виховної роботи київської спеціалізованої школи №16 , вчитель-методист зарубіжної літератури.

1. Джоан Роулінг «Гаррі Поттер і філософський камінь»

1000021-pic_1

Дзеркало завжди показує того, хто в нього дивиться. І я бачу в «Гаррі Поттері» історію дружби, взаємопідтримки, вибору і відповідальності за цей вибір. І ще один надзвичайно важливий акцент твору: «хлопчик, що вижив» врятувався завдяки найсильнішим у світі чарам — «чарам материнської любові».

Перша книга серії — «Гаррі Поттер і філософський камінь» — певний час була у програмі. Діти захоплювались і наступні книги читали самостійно. Думаю, доречно повторити цей позитивний досвід.

2. Анна Гавальда «35 кіло надії»

Історія підлітка Грегуара про те, як упереджено і стереотипно ми часом думаємо один про одного. Бачимо недоліки і геть не помічаємо таланти. Твір про нелегкий шлях вибору життєвих пріоритетів. Про складність, майже неможливість, але водночас необхідність знайти себе.

bNQcUI-CmDFHBoMIEw86W5Ame7eY5tHp

3. Джеральд Даррелл «Моя сім’я та інші звірі»

page_1

Твір захоплює легкістю, з якою сам автор сприймає оточуючий світ. З тонкою іронією та гумором змальовані неперевершені історії з життя тварин, комах, птахів. Це свято дитячої безпосередності та приклад позитивного мислення.

4. Стівен і Люсі Гокінґ «Джордж і таємний ключ до Всесвіту»

Загадки Всесвіту і важливі наукові факти переплітаються з веселими і часом небезпечними пригодами та витівками. Це не лише історії про дружбу, космічні мандри та шкільні перипетії, а ще й дуже доступна розповідь про те, як влаштований світ.

kniga-dzhordzh-i-tayemnij-klyuch-do-vsesvitu-goking-stiven-goking-lyusi-ukr

5. Даніель Дефо «Робінзон Крузо»

3623

Життєстверджуючий приклад самоорганізації, мотивації та віри в людину — її розум та силу. Пригоди Робінзона дають можливість і розважитись, і з хвилюванням прослідкувати за розвитком подій.

6. Анджела Нанетті «Мій дідусь був черешнею»

Життєва і водночас казкова оповідь. Це родинна історія про зв’язок поколінь: батьків, дідусів і бабусь, малого онука. Тут усе поруч: радощі, сльози і відчуття дива, яке можна побачити, якщо відкрити своє серце.

miy_didus_buv_chereshneyu

7. Бодо Шефер «Пес на ім’я Мані»

Many 3D COVER

Книга вчить емпатії та дбайливому і відповідальному ставленню до тварин. А також є якісною моделлю навчання фінансовій грамотності.

8. Трейсі Шевальє «Дівчина з перловою сережкою»

В основі книги — історія створення одного з найвідоміших полотен голландського художника Яна Вермеєра. Такі твори дають можливість ніби зазирнути за витвір мистецтва і повніше зрозуміти його.

divchyna_z_perlynoju_0_0

9. Клайв Люїс «Лев, Чаклунка і стара шафа»

BC4_1490638548

Безумовно, фентезі — один з найулюбленіших жанрів дитячої літератури. Ця книга — з серії «Хроніки Нарнії» про пригоди чотирьох дітей у дуже складний історичний момент. Можна спостерігати як герої пізнають себе, щодня роблячи вибір між добром і злом.

10. Джеймс Бовен «Вуличний кіт на ім’я Боб»

Розповідь про двох випадкових знайомих — вуличного музиканта та вуличного кота Боба. Вони стають друзями і дають одне одному надію на щастя. Історія викликає і сльози, і радість. А найбільше зближує з читачем і додає оптимізму те, що все це трапилося в реальному житті.

Vulychnyi-kit

3

Сергій Горбачов, директор київської спеціалізованої школи №148 імені Івана Багряного

1. Гаррі Гаррісон цикл «Щур з нержавіючої сталі»

narodzhennia-stalevoho-shchura-703456

Це гумористичні науково-фантастичні романи, кожен з яких заслуговує на увагу. Карколомний сюжет, у центрі якого головний герой — геніальний аферист. Усе у своєму житті він робить за принципом ненасилля.

2. Гаррі Гаррісон «Нестримна планета»

Захопива історія про Язона дінАльта — пристрасного любителя азартних ігор, який до того ж володіє навиками психокінезу. Книга вирізняється гуманістичною спрямованістю і сюжетною винахідливістю.

11249

3. Кліффорд Сімак «Резервація гоблінів»

2-3-1024x683

Чудовий роман у жанрі фентезі, дія якого відбувається у віддаленому майбутньому, де доступні міжпланетні мандрівки та подорожі в часі. Це хороша література з глибоким філософським підтекстом і життєствердним нахилом.

4. Артур Кларк «Острів дельфінів»

Цікавий фантастичний роман екологічного спрямування, написаний з любов’ю до навколишнього світу.

200px-DolphinIsland

5. Станіслав Лем «Зоряні щоденники Йона Тихого»

7386600cc6f88dd75529275240469fb0

Складна література, насичена філософськими роздумами та метафорами про майбутнє людства. Можливо, варто додати її до позакласного читання. Це антологія соціальних моделей. Вона пропонує безліч варіацій влаштування суспільства.

6. Айзек Азімов «Фундація»

Величезний за обсягом твір, в основі якого широкомасштабна картина світу. Але його варто запропонувати в підлітковому віці, бо там чудовий сюжет, який обов’язково сподобається дітям.

45651_70758

7. Джон Віндем «День триффідів»

День_триффідів,_обкладинка

У романі змальовано, як Землю захопили мислячі рослини. Твір порушує важливі питання відповідальності людей один перед одним та перед суспільством у цілому. Автор торкається дуже актуальної для підлітків теми: як перетинаються між собою питання особистої свободи та відповідальності.

8. Деніел Кіз «Квіти для Елджернона»

Внаслідок експерименту хлопчик з розумовими вадами раптом стає майже генієм. Швидкий підйом і новий соціальний статус викликають безліч змін у ставленні до нього інших людей. Однак цей успіх — тимчасовий, згодом він усвідомлює, що втрачає всі здібності. Книжка — захоплива і трагічна, але її треба прочитати у 15-16 років, адже в цей час підлітки замислюються над питаннями обдарованості, геніальності та ставлення до людей, які відрізняються від інших.

Кіз_Квіти_для_Елджернона_обкладинка

9. Роджер Желязни «Хроніки Амбера»

khroniky-ambera-u-10-knyhakh-knyha-1-deviat-pryntsiv-ambera-706601

Це класичний для фентезі цикл про безліч паралельних світів. Автор підкидає читачам головоломки та загадки, які справляють дуже сильне враження на дітей і підлітків.

10. Джордж Мартін «Гра Престолів»

«Гру Престолів» варто саме читати, а не дивитися. Раджу цю квазіісторичну хроніку, написану в жанрі епічного фентезі з елементами жаху, дітям старшого шкільного віку.

Гра_Престолів

2

Ірина Зубкова, вчитель зарубіжної літератури коломийської школи №10

1. Райнер Марія Рільке «Пісня про Правду»

514YI781aCL

Оповідання входить до збірки «Історії про Господа Бога». Австрійський письменник написав його після відвідин України. Описується життя українського народу та його прагнення жити у вільній країні. Автор дуже добре передає національний колорит. Актуальний і потрібний для сучасної молоді твір.

2. Даніель Дефо «Робінзон Крузо»

Цікава і захоплива книга навчає, як можна вижити в кризових ситуаціях і залишитися при цьому оптимістом.

3623

3. Стівен Кінг «Сяйво»

ÊÑÄ_Ñÿéâî_Êèíã_5êðàñîê_ÃËÎÁÓÑ

Творами цього американського автора діти зазвичай захоплюються у 8-9 класах. Раджу «Сяйво» — роман, у центрі якого  містичний готель, де опинилась одна незвичайна сім’я. Маленький хлопчик з цієї родини здатен бачити привидів, а також дивитись у майбутнє. Це фантастика, однак там гарно описані родинні стосунки, взаємини між батьками і сином, а також погляди підлітка на довколишній світ.

4. Джон Роналд Руел Толкін «Володар перснів»

Світовий бестселер у жанрі фентезі про боротьбу добра і зла здатен захопити школярів різного віку.

2015-1-16_16-16-56

5. Клайв Льюїс «Хроніки Нарнії»

44355_66668

Твір, що не стримує фантазію дітей і дозволяє подумки вирушити в захопливу подорож до інших світів.

6. Джордж Орвелл «Ферма тварин»

Автор алегорично змалював систему Радянського Союзу. Головними героями є тварини, які живуть на одній фермі. Повість-антиутопія підійде для старшокласників. Вона допомагає зрозуміти розвиток людського інтелекту та основні чинники, які на нього впливають.

154196

7. Елеонор Портер «Юність Поліанни»

yunost-pollianny_348835

Продовження історії про дівчинку-сироту, яка навчає людей радіти всьому, що маєш. Тепер Поліанна виросла, і на неї чекає багато вже недитячих проблем. Але дівчина продовжує у всьому знаходити щось позитивне.

8. Джанні Родарі «Джельсоміно в Країні брехунів»

Захоплива історія про хлопчика з надзвичайно сильним голосом, який потрапив у країну, де все навпаки. Казка вчить дітей, що вирішити можна будь-які проблеми.

16_255

9. Юстейн Ґордер «Світ Софії»

Yustejn_Gorder__Sophies_World

Головна героїня мандрує у світ філософії, щоб знайти відповіді на запитання, які її турбують. Книга розвиває уяву і фантазію, дає змогу читачам різного віку подорожувати слідами великих мислителів.

10. Міфи Давньої Греції

А саме міфи про Геракла. У школі їх читають два, а я б пропонувала прочитати всі, бо дітей захоплює розум, кмітливість і мужність головного героя.

untitled

Поділитися цією статтею