З одного боку, книжка — прекрасний подарунок під ялинку, з іншого — добрий друг, з яким можна цікаво провести час. «Освіторія» ще раз подивилася на лонг-ліст видань 2018 року. І пропонує свій, альтернативний список літератури на канікули або ж «книжок під ялинку».
Філософія щастя
Для кого: дошкільнят та найменших читачів.
Складні філософські теми на простих прикладах та в супроводі яскравих ілюстрацій — це книга відомої британської ілюстраторки, авторки понад 20 книг для найменших читачів Елісон Джей «Де ти, вчора?».
Пригадайте, вчора було багато неймовірних пригод і речей, подорожей, гірських вершин і океанських глибин. Про те, як було класно «вчора», розмірковує маленький хлопчик. Він не вірить, що «завтра» може бути так само добре. Дідусь мандрує разом із хлопчиком сторінками книжки та пояснює, що пригоди — це не лише те, що було «вчора» і залишилося на фотографіях. Безліч вражень можна отримувати щомиті: «Навіщо шукати вчора, якщо можна почуватися щасливим тут і зараз… сьогодні!»
Прочитання такої філософської книжки допоможе поставити дитині будь-якого віку складні запитання про те, що таке час, чому він такий дорогий та цінний? Як виміряти важливість категорії «сьогодні»? Що таке стан щастя? Книжка — як перший крок для занурення і розмови про цінності.
Захоплива пригода
Для кого: для молодших підлітків (9-12 років).
В Україні не так багато літературних премій, тож на них варто звертати увагу, адже журі досвідчених фахівців радить. Так, на початку зими за сучасну казку «Мері» добре знаний дитячий письменник Сашко Дерманський отримав престижну літературну премію «Книга Року BBC-2018».
На перший погляд це книжка про звичайну родину Ковальчуків, у якій є мама, тато, двоє дітей та багато домашніх тварин. Поряд існують добре знайома дійсність та вигадка, цілком реалістичні проблеми героїв та народні повір’я про живу воду. Зло, яке говорить українсько-англійським суржиком, та велика людська доброта.
Дівчинка Марійка запитує: «Чому так не пощастило з братом? Ні погратися, ні поговорити…» Адже братика Андрійка розуміють лише тварини, він грається виключно з планшетом, не дивиться в очі… Мрія хлопчика — заговорити, щоб його почули. Тут і втомлені батьки, які прагнуть більше заробити, щоб забезпечити дітей, і ревнощі сестрички, і криничник Мефодій, який краде воду та відкриває дітям новий світ. Тут і проблема вибору самого Андрійка: врятувати вірну подругу чи отримати вміння говорити?
Після прочитання хочеться діяти: допомогти друзям, зателефонувати найріднішим, піти до тих, кому не вистачає підтримки. Персонажі книжки — не просто активні підлітки, вони не можуть всидіти на місці, коли бачать несправедливість та передчувають наступ зла. Вони запитують себе: а що можу зробити я?
Доросле життя
Для кого: для старшокласників (10-11-й клас) та дорослих читачів.
«Ауергаус» — роман сучасного німецького письменника Бова Б’єрґа вийшов друком у 2015 році та відразу став неймовірно популярним. Його ставлять на багатьох театральних сценах, а зараз навіть екранізовуватимуть. Він як драма «Мрійники» Бернардо Бертолуччі та антиутопія «Володар мух» Вільяма Голдінга — про світ без дорослих.
Історія про шістьох німецьких підлітків, які починають жити комуною. Їм по 18, у них — останній рік навчання в школі, а попереду — випускні іспити, плани на майбутнє, а тут-і-зараз побутові проблеми — що їсти, як святкувати Новий рік, стосунки і… Фрідер. Підлітки почали жити комуною, тому що їхній друг Фрідер спробував покінчити життя самогубством, його забрали з лікарні, додому він повертатись не міг, тому разом із друзями жив у будинку, який за назвою пісні панк-рок-гурту 1980-х Madness назвали «Ауергаус».
Історія починається з того, як Фрідер зрубав різдвяне дерево в центрі міста, тобто книжка цілком для читання під час зимових свят. І протягом усього твору оповідач (він же — найкращий друг Фрідера) повертається до розмірковувань про те, звідки в товариша взялись думки про самогубство, навіщо йому було це потрібно, як його вберегти. Герої твору мріють про місто свободи — Берлін, формулюють модель родини, п’ють вино і влаштовують вечірку. Вони намагаються знайти маркери «хорошого» і «поганого», помиляються.
Після прочитання «Ауергаусу» хочеться відкривати нові й нові твори про маленький, замкнений у своєму просторі соціум, про його правила і життя. Ця книжка також може стати прекрасним варіантом твору сучасної літератури для позакласного читання.
Графічне оповідання
Для кого: від середньої школи — до найстарших читачів.
Існує ціла серія коміксів про дівчинку Гільду від британського ілюстратора Люка Пірсона. Українською наразі перекладено лише два «Гільда і Троль» та «Гільда й Опівнічний Велетень». Художник працює над створенням мультфільму про свою героїню для Netflix. Комікс «Гільда й Опівнічний Велетень» Люка Пірсона подарує не лише захопливу подорож, а й естетичне задоволення, адже комікси — це окрема культура.
Дівчинка Гільда та її мама живуть на Подолі, проте вони постійно отримують листи з погрозами про виселення. Тож стає зрозуміло, що доведеться з’їжджати — «Тролещина — таки наша доля», тим більше, якщо туди скоро пустять залізницю.
Ані мама, ані Гільда не хотіли б залишати свій будинок, адже навколо ріки, гори, озера… і більше нікого! Принаймні вони так думають, доки Гільда випадково не підписує всі необхідні папери та не отримує можливість побачити правду. І виявляється, що вони весь цей час жили в ельфійській долині, серед тисяч будиночків. А ще є велетень, який приходить опівночі.
Після прочитання цього коміксу буде багато натхнення. Адже Гільда — дуже активна й рішуча, вона тримається за своє місце, прагне допомогти оточуючим (і собі з мамою, і ельфам, і велетню). Героїня намагається вирішувати всі конфліктні питання мирно, не боїться досліджувати проблему — вона йде в бібліотеку, шукає інформацію, складає пазл ситуації. Комікс про дівчинку Гільду із синім волоссям — прекрасна історія для родинного читання.
Для парного читання
Канікули — час, коли можна отримувати нові знання та пізнавати світ для себе. Саме для цього існує парне читання: дитина читає своє, а дорослий — своє, а потім відбувається магія обміну інформацією. Найкраще для такого читання підходять універсальні енциклопедії.
Наприклад, поки молодший читач дізнається неймовірні факти про неуків, котрі стали геніями, як от Альберт Ейнштейн чи Леонардо да Вінчі, дорослий читає про тих непересічних, успішних та знаних співвітчизників, яких життя розкидало по світу як родину Терещенків чи Соломію Крушельницьку. Таке читання завжди передбачає заглиблення в тему — необхідність подивитися коротке інформаційне відео або прочитати більше додаткової інформації. Ця читацька пригода наповнена радощами відкриттів, а також натхненням.
Читання для дітей — «Енциклопедія неуків, бунтівників та інших геніїв» Жан-Бернар Пуї, Серж Блох, Анн Бланшар, для дорослих — «#НАШІ на карті світу» Уляни Скицької.