Розкажіть мені історію: 10 джерел, що вдосконалять ваші навички сторітелінгу

Зображення: Thierry Fousse

Як допомогти дитині (та і вам самим) розібратися із тим, що таке сторітелінг? Що читати, дивитися та де навчатися сторітелінгу? «Освіторія» підібрала 10 джерел, що допоможуть краще зрозуміти структуру історій, їхні можливості в освіті та саморозвитку, а також загальну цінність для нашого повсякденного життя.

Незалежно від віку, статусу чи фаху ми постійно взаємодіємо з історіями: дивимося кіно, читаємо книжки, слухаємо життєві перекази свого чотириюрідного дядька чи ж просто намагаємося розказати щось про себе в перший навчальний день. Тому не дивно, що сторітелінг — навичка створювати/розповідати історії — у сучасному світі має великий попит. Особливо важливо володіти нею вчителям, адже сторітелінг — дієвий спосіб тримати увагу учнів та зацікавити їх.

Щоби зрозуміти загальні речі про сторітелінг, можна розпочати з прочитання спеціалізованих книжок. За останні роки вийшло безліч крутих варіантів від українських авторів, які по-різному й досить самобутньо навчають будувати історії. Майже всі вони поєднують у собі книжку та робочий зошит, у якому одразу можна виконувати потрібні завдання, що додає певної глибини та інтерактивності навчанню.

Письмонавтика. Курс літературної творчості для дітей. Таня Стус

Адаптовані вправи з курсів креативного письма для молодших поціновувачів текстів. З гумором і «на ти» Тетяна Стус запрошує у світ вигаданої науки «письмонавтики», що розкриває різноманітні аспекти гарної історії та формує словник базових понять: персонаж, сюжет, експозиція, кульмінація та інші.

Всі крапки над «І»сторією. Сторітелінг для сценаристів письменників та блогерів. Сергій Гаврилов

Що таке фабула й сюжет? Якою має бути сценарна структура? Для чого в оповіді є конфлікт? З яких елементів складається герой історії? Відповіді на всі ці питання можна знайти в книжці. Сергій Гаврилов, український сценарист, залучає для пояснення відомі приклади з популярної культури, щоби кожен аспект теоретичної бази легко запам’ятався. Ну і, звісно, велика кількість вправ та завдань. Плюсом цієї книжки є те, що сторітелінг пояснюється як універсальний інструмент, який варто використовувати в різних сферах, починаючи від літератури і закінчуючи освітою та політикою.

Звичка писати. Катерина Бабкіна

Книжка-зошит, що складається з різноманітних вправ, перевірених на авторських курсах із творчого письма, які проводила свого часу письменниця Катерина Бабкіна. А всі рекомендації спрямовані на те, щоби зрозуміти важливу річ — ви самі для себе є інструментом письма, а звернення до себе, своїх мотивацій, бажань та потреб допоможе навчитися писати краще.

Сторітелінг для очей, вух і серця. Марк Лівін

Розмірковування про те, як ми опинилися у світі, де історія, а особливо особиста історія, важить так багато. Загалом чимало різних порад та адаптованої інформації як для початківців, так і для більш вимогливих читачів. Дуже цікавою та корисною частиною книжки є інтерв’ю людей, які працюють безпосередньо з історіями (письменники, журналісти, копірайтери), у яких вони діляться власним унікальним досвідом взаємодії з інструментами сторітелінгу.

Будь-яка навичка без тренування та постійного вдосконалення не може існувати довго. Це стосується й навичок створення історій. Закріпити всі ключові знання про сторітелінг та поглибити їх можна за допомогою креативних ігор, або ж окремих курсів із завданнями, вправами та навіть випускними проєктами.

Настільна гра «Кубики історії» й подібні до неї

Варіації цієї гри розвинуть уяву та додадуть трохи випадковості до вашого процесу створення історій. До гри входять кубики, що на гранях мають певні символи. Власне, вони й будуть основою для вашої оповіді, яку ви мусите побудувати. За кожним кубиком закріплено, що саме він визначає — місце, емоцію, дію, хобі, подорож тощо — а символ на гранях пропонує конкретний тип цих значень. У такий спосіб досить весело можна скласти невеличкі оповідання чи навіть казки, використовуючи кубики як основу сюжету. А любителі цифрових форматів в онлайн-маркетах можуть знайти додаток «Rory’s Story Cubes» із тою самою механікою, що й у фізичній настільній грі.

«Кілька рядків щодня: 52 підказки, як нарешті зважитися писати»

Складніший варіант гри для тренування навички писати історії, що буде розбурхувати ваш мозок різноманітними креативними завданнями: описати фотографію дванадцятьма словами, вставити відомий сюжет в інший антураж чи розповісти про вашого улюбленого літератора у формі листа-освідчення. Звісно, цим не обмежується. У наборі є 52 картки, що розділені за кольорами та складністю, — це допоможе краще адаптувати вправи до різних рівнів підготовки гравців-сторітелерів.

Курси від Litosvita

Якщо домашніх вправ та ігор уже не вистачає, то гарний варіант — долучитися до одного з курсів центру «Litosvita». Спілкування з відомими українськими письменниками, журналістами та редакторами допоможе впорядкувати всі наявні знання і здобути багато нових. Для молодших майстрів слова та історій центр традиційно проводить дитячі та підліткові літературні школи, а для всіх інших можна записатися, наприклад, на курси зі сценаристики та сторітелінгу.

«Мистецтво сторітелінгу» — онлайн-курс від Pixar

Та не обмежуйтесь виключно українськими курсами та лекціями, шукайте ширших можливостей, щоби навчитися більшого. Крутим варіантом є онлайн-курс «Мистецтво сторітелінгу» від майстрів цього самого сторітелінгу — анімаційної студії Pixar. На прикладах зі своїх анімаційних фільмів автори студії розкажуть: що таке оповідь, як має розвиватися персонаж та яку структуру має гарна історія.

Сенс і силу історій пропонуємо відчути, переглянувши кілька відео від конференції «TED». До слова там є цілі розділи, присвячені сторітелінгу, впливу історій на розвиток дітей та загалом критичності до навколишнього світу. Це джерело натхнення, яке може зарядити будь-кого на більш комплексний підхід до сторітелінгу.

Сила особистих історій. Марк Лівін

Ми вже згадували книжку Марка Лівіна, а тут хотіли б порадити переглянути його виступ на конференції TEDx. Головна ідея, якою він ділиться з нами, полягає в тому, що історія виконує важливу для людини функцію самопізнання. Кожна записана чи проговорена історія має терапевтичний ефект, а найбільший її вплив ми відчуваємо, насамперед, на собі.

Чому хороша книжка — це таємні двері. Мек Барнетт

Дитячий письменник Мек Барнетт розповідає про особистий досвід роботи в школі творчого сторітелінгу, де разом з дітьми вони створювали книжки та мультфільми. Він показує, як гарні історії змушують вірити в чудеса, наводить приклади, як створювати оповіді так, щоби читач не помічав швів між реальністю та вигадкою. А також — як побудувати метаоповідь, руйнуючи обмеження сторінок і впускаючи історії до свого життя.

Поділитися цією статтею