7 секретів турботливого вчителя: як 1 вересня показати учням, що школа скучила за ними

1 вересня — особливий день. Діти чекають його із захватом та хвилюванням. Як зробити адаптацію до школи легкою та приємною? Як показати учням, що школа теж скучила за ними? Ми зібрали 7 маленьких секретів кожного турботливого вчителя, щоб ваші учні відчули, що ви з ними в одній команді.

Місце із запискою

Учні не були в стінах школи кілька місяців — не дивно, що разом із захватом повернення буде і тривожність, і новий період адаптації до шкільного життя. Щойно учні зайдуть до класу, одразу захочуть обрати собі місце. Щоб процес не перетворився на галасливі суперечки, маємо ідею: допоможіть учням знайти своє «нове» місце в класі. Приклейте на кожен стільчик стікер з номером і з самого ранку дайте учням навмання витягнути папірець із цифрою. Найцікавіше їх очікує саме на новому місці — на звороті кожної наліпки напишіть коротке особисте побажання дитині: «Ти здатен звернути гори», «Ти маєш крила, я допоможу тобі злетіти», «Освіта — найпотужніша зброя, що здатна змінити світ», «Не дозволяй тому, що ти не можеш, впливати на те, що ти можеш», «Людина, яка ніколи не помилялась, ніколи не спробувала нічого нового». Це мотиваційні фрази для вашого натхнення, ми впевнені, ви знаєте, що саме написати кожному з ваших учнів.

Дайте їм наговоритись

Місяці канікул і брак живого спілкування під час тривалих карантинів минулого року — це надзвичайно складне випробування для дітей. Звісно, упродовж літа вони обмінювалися сторіз у соцмережах, короткими повідомленнями чи відео, але навряд чи мали змогу тусити зі своїми однокласниками. Тож дайте їм час і можливість наговоритись у перший день навчання. Попросіть розповісти, чим це літо було незвичним, особливим для них? Які відкриття вони зробили? Як нові глобальні правила життя вплинули на подорожі та відпочинок? Хай це будуть дружні невимушені теревені, яких дітям і вам так бракувало під час карантину.

Поділіться своєю історією

Після веселих балачок про літо діти почуватимуться комфортніше — у них з’явиться відчуття повернення до свого класу і вчителя. Саме час провести рефлексію щодо дистанційного навчання. Цей досвід був непростим для всіх учасників, і дітям важливо почути, що вам теж було ніяково, страшно і незвично навчати через екран. Поділіться своєю історією проживання локдауну: як спершу ви відчули шок і неприйняття, а тоді поступово опановували нові навички, інструменти, лайфхаки. Що вам давалося найважче? Що вас підтримувало в той період? Підготуйте свою історію заздалегідь — може ви маєте скріншоти кумедного моменту Zoom-уроку? Чи пригадаєте найзворушливіший лист від учня? Будьте щирими, відкритими і не бійтеся разом посміятися.

Рейтинг карантинних досвідів

Світові освітні експерти радять дуже уважно поставитися до відгуків учнів про їхній досвід навчання вдома під час карантину. У всіх він був різний: хтось мав сучасний ноутбук, швидкий інтернет і допомогу батьків із цифровими інструментами, хтось повинен був ділити один гаджет на двох із братом чи сестрою і не завжди виконував завдання вчасно. Щоб учні почувалися вільно, а їхні відгуки були відвертими, розділіть великий аркуш паперу на дві частини: одна матиме заголовок «Мені дуже сподобалось», друга — «Я терпіти не міг/не могла». Роздайте дітям стікери двох кольорів, попросіть написати їхні враження і причепити у відповідну колонку. Спонукайте дітей бути дуже лаконічними, але конкретними у своїх враженнях: хай пригадають фрази, вправи чи рутини під час навчання на карантині, які їм сподобались і які їх просто бісили. Коли весь простір паперу заповниться наліпками, запропонуйте учням зробити спільний рейтинг: що на дистанційці їм найбільше припало до душі, а що зовсім ні. Можливо, вам вдасться впровадити в навчання у класі топ-3 зі списку улюблених практик.

Структуруйте всі нові «можна» і «не можна»

Новий навчальний рік має багато незвичних правил — допоможіть дітям прийняти необхідність цих обмежень і запам’ятати їх. Окрім інформаційних плакатів, що можливо вже висять на стінах у класі, усі правила треба ще раз проговорити. Намагайтеся робити формулювання позитивними, наприклад: «На перерві вдягай маску», «Перед їжею помий руки протягом 30 секунд», «На уроці користуйся лише своїм приладдям» тощо. Формулювання із «не» зведіть до 3–4, щоб заборонені дії можна було легко запам’ятати. Можна запропонувати учням намалювати головні «to do» та «not to do» у форматі інфографіки: такі зображення можна розмістити на стінах класу, щоб вони були постійним візуальним нагадуванням для дітей. Власноруч намальовані учнями правила — customized, як кажуть підлітки, будуть по-справжньому їхніми, менш нав’язаними згори.

Створіть щось на згадку про цей особливий день

Відзначити 1 вересня можна через мистецтво — тут у вас як вчителя і наставника повна свобода фантазії. Можна створити спільний гігантський малюнок: розстелити на підлозі довгий шматок шпалер або паперу в рулоні й попросити дітей намалювати свій ранковий шлях до школи, який вони сьогодні здійснили. Можна скласти мапу суперсил класу: схематично зобразити клас, і хай кожен учень намалює себе і свою суперсилу на тому місці, де тепер сидить. Або може ви захочете написати реп про те, як усі впоралися з дистанційним навчанням. Чи вигадаєте свій тренд для TikTok, запостите його і будете починати свій навчальний тиждень саме із цього танцю. Що б ви не вигадали, робіть це разом з учнями: малюйте, танцюйте, творіть спільно — так діти знатимуть, що ви граєте в одній команді.

Познайомте дітей із техніками майндфулнесу

Безпечним є не лише те місце, де всі поверхні регулярно протирають антисептиком, а й те, де учні та вчителі можуть вільно повідомляти про свої почуття. Уміти розпізнати, що почуває людина в цей момент, описати свій стан і прожити його допомагають техніки майндфулнесу. Саме час підсилити емоційний інтелект ваших учнів такими нескладними прийомами: запропонуйте дітям скласти список того, що вони можуть робити, коли почуваються схвильованими, засмученими, роздратованими. Нагадайте їм, що глибоке дихання — найпростіший спосіб знизити стрес і тривожність. Поставте на видному місці у класі так звану банку переживань: у неї діти можуть анонімно кидати записки, розповідаючи, що саме їх турбує, чому вони тривожаться, що їх непокоїть. Регулярно перевіряйте вміст банки і обговорюйте з класом ці почуття. Використовуйте право на тайм-аут більш гнучко: якщо учень потребує усамітнитись на кілька хвилин посеред уроку, або дитина просить про час у тихому спокійному місці, щоб заспокоїтись, дозволяйте це. І пам’ятайте: ви також людина, і маєте право на помилку, слабкість і тайм-аут під час уроку.

Поділитися цією статтею