Як навчати і навчатися у масці: 5 простих лайфхаків для вчителів та учнів

З 1 вересня українські учні повернуться в школи. Цього довго чекали і учні, і вчителі, і батьки. Однак звична форма навчання у класах тепер має незвичні вимоги заради безпеки всіх: носіння масок, фізична дистанція, часте миття рук. За чинними рекомендаціями МОЗ, вчителі у помаранчевій зоні повинні бути в масках навіть під час уроків. Як втілити ці нові правила на практиці: як вчителю викладати на уроці в масці, а дітям дотримуватися фізичної дистанції під час навчання та на перервах? Ми зібрали поради найдосвідченіших іноземних експертів, і вони переконані: ви можете і повинні бути ефективним вчителем, навіть у масці та на відстані півтора метра.

Лайфхак № 1: потренуйтеся вдома

Пем Хопкінс, викладачка East Carolina University, радить призвичаїтися говорити в масці за кілька днів до початку нового навчального року. Оберіть маску, яка є найбільш комфортною для вас — медичну одноразову чи багаторазову, одягніть її вдома і потренуйтеся говорити в ній протягом кількох годин. Поставте свій телефон на відстані 1,5–2 метри і прочитайте коротку лекцію, так ніби ви на уроці. Тоді прослухайте запис: чи добре було чути ваш голос, чи зрозумілими були слова? Так ви зможете уявити себе на місці ваших учнів і зрозумієте, що слід змінити у мовленні.

Лайфхак № 2: навчіться дихати діафрагмою

Чи знаєте ви, що більшість людей дихають неправильно? Ми переважно наповнюємо повітрям верхні долі легень — це легко перевірити: дихаючи, ми підіймаємо і опускаємо плечі. Значно кориснішим є діафрагмальне дихання — це саме те, що треба вчителю, який проводить уроки у масці: потужна глибока дихальна підтримка голосу. Щоб перевірити, чи справді ви дихаєте глибоко, покладіть долоню на живіт і відчуйте, як із вдихом розширюються ребра і рухається діафрагма. Правильне дихання дасть вам потрібну гучність і силу голосу без перенапруження голосових зв’язок.

Лайфхак № 3: говоріть менше

Американський педагог із 20-річним стажем Майкл Лінсін вважає, що зазвичай вчителі «проговорюють» весь урок: вони заповнюють собою весь час і простір заняття, надто багато пояснюють, а відтак виснажуються. Тож саме час давати дітям більше автономії на заняттях, а вчителю — менше говорити. Нехай ваші інструкції та пояснення будуть стислими, простими і зрозумілими. Оскільки діти не бачать вашого виразу обличчя і міміки, підкріплюйте слова жестами і мовою тіла: те, що ви покажете, буде значно ефективнішим за те, що ви казатимете. І не забувайте про зоровий контакт — він завжди був важливим у встановленні дружніх і довірливих стосунків між вчителем і учнями, а за нових умов стає ключовим фактором зв’язку. Переконайтеся, що ви зустрілися поглядом з кожною дитиною після того, як дали інструкції щодо завдання або пояснення, щоб і ви, і учні знали: зоровий контакт — ефективний канал невербальної комунікації.

Лайфхак № 4: нехай ваша маска всміхається

Науковці та освітні експерти з різних країн світу мають свої застереження щодо масок на уроках: якщо діти не бачать половини обличчя вчителя, міміки і того, як правильно вимовляються звуки та слова, це значно впливає на їхній рівень засвоєння інформації. Особливо це актуально для молодшої школи та уроків іноземної мови. Під час серпневої конференції представники Міносвіти пообіцяли провести консультації з освітянами, і можливо маски замінять на захисні прозорі щитки. Проте вже зараз можна знайти маски з прозорим віконцем: так діти можуть бачити, як рухаються губи вчителя під час мовлення. Якщо такої ви не маєте, можна щоразу малювати кумедну посмішку на медичній масці — це точно розважить ваших учнів.

Лайфхак № 5: записуйте відеопояснення

Досвід викладання під час карантину спонукав освітян до креативності, ця навичка стане в пригоді і після повернення у школу. Щоб полегшити свою роботу на уроці, можна записати пояснення матеріалу або коротку лекцію на відео і запропонувати переглянути його в класі. Так учні бачитимуть вас на екрані без маски, ви отримаєте час на уроці, коли не треба розмовляти в масці, і водночас будете присутні в класі, щоб відповісти на додаткові запитання чи супроводжувати групову або індивідуальну роботу дітей.

Чинні рекомендації МОЗ передбачають, що діти повинні носити маски, коли заходять до школи та на перервах, коли пересуваються приміщеннями школи. А отже, вчителям і учням слід виробити нові шкільні рутини. Як допомогти дітям призвичаїтися до вимог безпеки та не забувати одягати маску? Ось кілька простих лайфхаків.

Лайфхак № 1: ранкові теревені

Не варто розраховувати, що діти прийдуть до школи з усталеною звичкою одягати маску. Найімовірніше, перші дні і вчителям, і дітям буде ніяково, дискомфортно і обтяжливо дотримуватися нових правил. Щоб період адаптації минув успішно, у перші тиждень-два запровадьте традицію ранкових теревенів: поговоріть з учнями, для чого ми всі одягаємо маски, як правильно їх носити і чому маска повинна закривати і рот, і ніс. Можна запропонувати дітям розмальовувати свої маски або вигадати жест, яким учні і вчитель можуть показувати, що він чи вона зараз усміхається.

Лайфхак № 2: навчіться читати емоції

Досі ми навіть не здогадувалися, скільки інформації зчитуємо з обличчя співрозмовника, навіть коли він мовчить. Маска приховує не лише третину обличчя людини, а й левову частку її емоцій, виразів, міміки. Нам усім слід навчитися «читати» обличчя в масках. Попросіть усіх дітей на уроці одягнути маски, напишіть на наліпках різні почуття і дайте кожному учневі витягнути папірець навмання. Запропонуйте дітям показати це почуття, стан чи емоцію за допомогою виразу очей, а інші учні можуть спробувати вгадати його. Такі заняття сприяють зближенню дітей та знімають зайвий стрес із самого процесу носіння маски.

Лайфхак № 3: так, маски — це незручно

Ви неодмінно почуєте від дітей нарікання, що носити маску незручно: у ній важче дихати, обличчя під маскою пітніє, і взагалі маска дратує. Так, усе правда, але носіння маски — чи не єдиний ефективний спосіб захисту від вірусів. Коли ми усвідомлюємо причину вимоги, нам легше змиритися із самою вимогою. Але замість примушувати себе і дітей носити маску, спробуйте «впустити» її у своє життя. Психологи радять не заперечувати негативні відчуття, які ви переживаєте з цього приводу: поговоріть з дітьми про всі ці нові незручності і дозвольте собі й учням прожити ці негативні емоції. Що більше нам вдасться прийняти весь дискомфорт від масок заради спільної безпеки, то сильнішими і впевненішими ми будемо.

Лайфхак № 4: маска супергероя

Щоб діти «прийняли» необхідність носити маску, слід створити емоційно позитивну атмосферу довкола цього правила. Запитайте дітей, яких супергероїв у масках вони знають? Запропонуйте їм обрати свого улюбленого супергероя в масці або вигадати свого: нехай вони назвуть його суперсилу, опишуть його маску, а насамкінець попросіть дітей завмерти в геройській позі і зробіть веселе селфі класу. Таке фото ще довго нагадуватиме про початок дуже незвичного навчального року і суперсили кожної дитини.

Лайфхак № 5: TikTok у масках

Ні для кого не секрет, що блогери і тіктокери нині стали більшими авторитетами для підлітків, ніж батьки чи вчителі. То чому б не скористатися цим? Багато попзірок та селебрітіз роблять активну промоцію культури носіння масок. Запропонуйте дітям разом переглянути відео з тіктокерами, які танцюють у масках, а потім спробуйте записати і свій варіант тренду всім класом.

Поділитися цією статтею