Мультипредметний тест 2022: все про вступ під час воєнного стану

Зображення: depositphotos.com

Вступ до вищих навчальних закладів у 2022 році відбудеться за результатами мультипредметного тесту. Його проведуть за три сесії, розтягнуті в часі, щоб могли доєднатися всі учні з тимчасово окупованих територій чи тих, де ведуться бойові дії. Перша сесія запланована на липень. У самому тесті не передбачено розгорнутих завдань, власного висловлення. Про механізми проведення тестування в умовах воєнного стану «Освіторії» ексклюзивно розповіла Тетяна Вакуленко.

Тетяна Вакуленко, заступниця директора Українського центру оцінювання якості освіти

10 головних речей, які треба знати про альтернативу ЗНО — мультипредметний тест

Замість ЗНО — мультипредметний тест із трьох предметів

Цьогоріч в умовах війни в Україні замість класичного ЗНО проведуть національний мультипредметний тест. Рішення про скасування класичного ЗНО затверджено Верховною Радою України, деталі вступної кампанії буде викладено Міністерством освіти і науки України у відповідному Порядку. Цьогоріч в умовах війни в Україні замість класичного ЗНО проведуть національний мультипредметний тест. Це затверджено Верховною Радою України.

— Тестування в межах вступної кампанії 2022 технологічно відрізнятиметься від класичного ЗНО, адже йдеться про комп’ютерне оцінювання. Тож замість ЗНО доречніше вживати термін «національний мультипредметний тест», — акцентує увагу Тетяна Вакуленко.

Що таке мультипредметний тест?

Національний мультипредметний тест складається з трьох блоків:

 • українська мова: 20 завдань,
 • математика: 20 завдань,
 • історія України: 20 завдань.

— До 20 квітня на сайті УЦОЯО з’явиться серія публікацій про кожний із блоків цьогорічного тестування, — розповідає Тетяна Вакуленко. — У трьох окремих матеріалах ми розповімо про:

 • особливості, структуру, типи і види завдань з кожного блоку мультипредметного тесту;
 • програми, відповідно до яких буде дібрано завдання тесту;
 • матеріали для підготовки.

Чому саме історія України — третій предмет тестування?

— Таке рішення було ухвалено Міністерством освіти і науки України насамперед через те, що реалізувати в тесті всі 13 навчальних предметів з наявного переліку зараз неможливо через обмеження, зумовлені тестовою платформою. І тим, що тестування учасника треба провести за один день, — пояснює провідна експертка УЦОЯО. — Ми не можемо дозволити собі розкіш складної логістики, як у довоєнний час, і наш пріоритет — максимальне убезпечення учасників.

Вибір української мови та математики зумовлений тим, що це предмети з найвищою прогностичною валідністю (за дослідженнями результатів ЗНО попередніх років). Тобто результати цих тестувань якнайкраще прогнозують успішність абітурієнтів незалежно від спеціальності. Тест з історії України — один з найпопулярніших серед учасників ЗНО, окрім цього він має надважливе значення для українців в умовах війни.

Яким буде блок з історії в цьогорічному мультиредметному тесті, читайте ТУТ. 

Яким буде блок з математики в цьогорічному ЗНО, читайте ТУТ.

Яким буде блок з української мови в цьогорічному ЗНО, читайте ТУТ

Особливості тестування: які завдання точно будуть, а які — ні?

—  У тесті не буде розгорнутих завдань на кшталт власного висловлення. Або, коли ми говоримо про математику, не буде завдань з наданням деталізованих розв’язань певних задач. Натомість будуть типи завдань, що дозволяють автоматизовану перевірку в умовах онлайн-тестування. Це завдання, де треба обрати правильну відповідь з кількох наданих, завдання на встановлення відповідності. Інших типів завдань не буде.

Загальна кількість завдань мультипредметного тесту — 60. Учасники мають з ними впоратися за 120 хвилин. Демонстраційний варіант мультипредметного тесту можна пройти онлайн, аби потренуватись. Також можна завантажити файл із демонстраційним варіантом тесту, виконати завдання пізніше і звірити відповіді з правильними. 

Про те, як потренуватись у проходженні мультипредметного тесту, читайте ТУТ. 

Реєстрація на тестування: реєстраційна картка — обов’язкова

Усі охочі вступати у 2022 році (неважливо на яку спеціальність) мають створити реєстраційну картку. У реєстраційній картці є поля для вибору предметів ЗНО /ДПА. Їх потрібно заповнити попри скасування ДПА у формі ЗНО.

Вступники, які ще не зареєструвалися (тобто не сформували реєстраційну картку) упродовж періоду реєстрації (1 лютогоー19 квітня), зможуть зробити це в червні, коли відбуватиметься додатковий період формування реєстраційних карток. Вони зможуть взяти участь у додатковій сесії тестування.

Дуже уважно в реєстраційній картці потрібно заповнити такі дані про себе:

 • прізвище, ім’я, по батькові;
 • дата народження;
 • серія (за наявності), номер паспортного документа;
 • номер мобільного телефону.

Ці дані є важливими не лише для участі в тестуваннях, а й для подання документів для вступу.

Важливо: вступники, які створили реєстраційні картки, ще не є учасниками Національного мультитесту, зауважують в УЦОЯО. Для участі в тестуванні вони мають обов’язково підтвердити бажання проходити тест на своїй інформаційній сторінці, вхід на яку доступний за номером і PIN-кодом. Опція підтвердження буде доступна пізніше у травні.

Окрім того, майбутні учасники ЗНО мають повідомити організаторів про те, у якому регіоні вони перебуватимуть у липні.

Ті учасники, які встигли отримати сертифікат учасника ЗНО, мають доступ до своєї сторінки уже зараз. Багато учасників отримали інформацію про логін і PIN-код для доступу від керівників закладів освіти, де вони навчаються.

Інші ж зареєстровані невдовзі отримають на вказаний під час реєстрації номер мобільного телефону SMS із даними для входу на інформаційну сторінку, обіцяють у Центрі оцінювання якості освіти.

Майбутніх вступників просять зберегти логін та пароль для входу на Інформаційну сторінку, які вони отримають незабаром.

Ці дані особи, які створювали реєстраційні картки учасників ЗНО, мають отримати впродовж найближчих двох-чотирьох днів у вигляді смс-повідомлення від Centr_ZNО.

У повідомленні буде зазначено прізвище потенційного учасника національного мультипредметного тесту, а також особистий логін та пароль.

Якщо ж учасники не отримають цих відомостей, то з 12 до 19 травня працюватиме спеціальна гаряча лінія, де можна буде дізнатися номер і PIN-код для доступу до інформаційної сторінки.

У якому форматі пройде мультипредметне тестування 2022?

Національне мультипредметне тестування проводитиметься очно в спеціальних тимчасових екзаменаційних центрах. Це аудиторії шкіл і університетів, де будуть створені комп’ютерні класи та працюватимуть наші інструктори.

Випускники повинні будуть прийти до визначеного для них у районі місця проживання (або тимчасового перебування) центру тестування, показати свої документи для проходження процедури ідентифікації та скласти тест. Тест відбуватиметься в онлайн-режимі.

З урахуванням воєнного стану в країні та високої ймовірності повітряних тривог у різних регіонах, тестування буде проводитися в кілька днів у різний час. Варіанти завдань кожного разу будуть різними — це має забезпечити прозорість результатів.

Мультипредметний тест 2022: сесії і дати

Цьогоріч випускники матимуть змогу скласти спрощене ЗНО протягом 28 окремих сесій основної, додаткової та спеціальної сесій. Національний мультипредметний тест майбутні вступники попередньо складатимуть у липні.

Буде три сесії складання мультипредметного тесту:

 • основна: її складатиме переважна більшість учасників;
 • додаткова: її складатимуть ті, хто не зміг долучитися до основної сесії;
 • спеціальна окрема сесія: для учасників, які під час основної чи додаткової не зможуть виїхати з регіонів, які перебувають під тимчасовою окупацію чи в яких тривають бойові дії.

Кожен учасник ЗНО матиме лише один шанс пройти тестування

Варто пам’ятати: в Україні немає обмеження щодо проходження ЗНО — тестування можна складати щороку. Тож якщо випускник з будь-якої причини не зможе скласти тест цьогоріч, це можна буде зробити у 2023 році.

Утім, ми сподіваємося, що завдяки трьом сесіям тестування всі охочі зможуть вступити до закладів освіти цьогоріч.

Про дати вступної кампанії 2022 ви можете почитати ТУТ.

Що робити випускникам, які зараз за кордоном, але хочуть скласти тест?

Спрощене ЗНО можна буде скласти цього року в Європі. Про це повідомив міністр освіти Сергій Шкарлет в ефірі Єдиного телемарафону.

«Абітурієнти, які закінчили 11 клас і бажають вступити до українських ВНЗ, матимуть змогу поза межами України пройти мультидисциплінарний тест. Він відбуватиметься у столицях європейських держав або на базі провідних університетів», — зазначив він. Інших деталей наразі немає.

Як оцінюватимуть мультипредметний тест?

Завдання будуть оцінюватися відповідно до схем, що пропонуються для учасників ЗНО минулих років. Наприклад, якщо це надання однієї відповіді із запропонованих — нараховується 1 бал, якщо це завдання на відповідність — 1 бал за кожну правильно встановлену пару і так далі. Тестові бали переводитимуться у шкалу 100–200. Варто зауважити, що визначення порогу склав/не склав за традиційною для УЦОЯО методикою цьогоріч не передбачено, тож усі, хто набере більш ніж нуль балів, зможуть отримати певний бал на шкалі 100–200, що уможливить участь у вступній кампанії.

Тестування і повітряна тривога: алгоритм дій

Якщо під час тестування розпочнеться повітряна тривога, то проведення мультипредметного іспиту призупинять, а його учасники перейдуть у безпечне місце. Щойно пролунає сигнал про відбій ПТ, учасники тестування повернуться до приміщення, щоб продовжити виконання роботи.

Пробне ЗНО 2022: коли повернуть гроші учасникам?

Учням, які сплатили кошти за пробне ЗНО, до кінця року повернуть гроші, адже з огляду на скасування ЗНО проведення пробного ЗНО не є доцільним. Уже зараз Український центр оцінювання якості освіти розробляє механізм повернення грошей. Про деталі обіцяють повідомити на сайті.

Тетяна Вакуленко — випускникам:


«Україна демонструє неймовірний рівень опору й здатності до взаємопідтримки, співпраці й допомоги. На початку війни міжнародні аналітики не давали нам і тижня для боротьби. А вже місяць, як ми демонструємо собі та світу: можемо. Так само і ви, шановні випускники, все зможете. Можливо, зараз вам здається інакше і ваша впевненість у своїх силах крихка. Та насправді ви все знаєте, ішли до випуску і майбутнього вступу багато років. Вірю, кожен з вас зможе вступити до омріяних університетів і відбудовувати країну за допомогою новоздобутих професій». 


Поділитися цією статтею