Як уникнути банального зубріння і перетворити навчання на креативний процес? Пропонуємо добірку цікавих методів, які допоможуть учням легко запам’ятати нові слова з іноземної, переказати текст чи вивчити вірш.
Історії
Цей спосіб підійде для запам’ятовування нових слів. Він полягає у тому, щоб скласти з ними розповідь. Але це не має бути набір речень, де всі слова використовуються у звичному значенні. Потрібно придумати історію, у якій вони стануть головними героями.
Запропонуйте учням завдання з двох частин. Спочатку ви показуєте по черзі картки зі словами. Діти уважно роздивляються кожну і намагаються запам’ятати, але нічого не занотовують. Коли учні переглянуть усі картки, вони записують на аркуші слова, які вдасться пригадати.
Молодшим школярам можна підготувати картки з малюнками. Також варто називати разом слова вголос, щоб не виникло плутанини. У кінці кожен учень повинен порахувати, скільки слів йому вдалося запам’ятати.
У другій частині завдання запропонуйте учням скласти історію зі словами з карток. Це не обов’язково має бути сюжетна логічна розповідь. Навіть якщо ваша історія звучатиме абсурдно і трохи смішно — нічого. Головне, щоб у ній були персонажі, і вони взаємодіяли одне з одним.
Наприклад, є слова: «вишня», «відро», «єнот». Можемо придумати, що вишня впала у відро, прийшов єнот і забрав його собі. Розповідь має бути максимально простою. Не варто використовувати зайві характеристики. Важливо, щоб кожен герой виконував свою дію і був пов’язаний з наступним персонажем.
Коли слова будуть використані в історії, повторіть її швиденько ще раз. А тепер запропонуйте учням знову записати слова на іншому аркуші та порівняти результати.
Асоціації
Цей метод чудово підійде для вивчення іноземних слів. Він полягає в тому, щоб пов’язати невідоме слово з тим, значення якого є простим і зрозумілим. Чудово, коли така асоціація викликає певні емоції — сміх чи здивування.
Наприклад, в англійській мові є слово parsley — петрушка. Воно схоже на прізвище відомого музиканта Елвіса Преслі. Запропонуйте учням уявити Елвіса і те, як на голові в нього замість зачіски росте петрушка. Це, звісно, розвеселить дітей, але такий спосіб допоможе запам’ятати слово надовго.
Ось інший приклад. Слово weak — слабкий. Воно звучить, як українське вік. Уявіть разом з учнями людину літнього віку — старенького дідуся, якому важко підніматися сходами, тому що він слабкий.
Такий спосіб діє набагато краще, ніж багаторазове повторення та записування слів.
Піктограми
За допомогою цього методу можна з легкістю вивчати вірші за короткий період часу. Він полягає в тому, що слова потрібно зашифровувати за допомогою умовних позначень — піктограм. Це схематичні малюнки, які мають щось означати. Вони можуть не бути універсальними, і в різних текстах та сама піктограма може означати різні слова. Головне, щоб ці позначення були узгоджені з учнями і кожен розумів їхнє значення.
Слова, що означають певні рухи чи напрямки, можна позначати стрілками. Абстрактні поняття можна зображати за допомогою асоціацій. Наприклад, щастя — усміхнена дитина. Замінюйте співзвучні частини слів цифрами, а прийменники чи сполучники просто записуйте.
Малюнки мають бути дуже простими. Замалюйте зашифровки замість слів у вірші, враховуючи його строфи. Піктограми придумуйте разом, нехай учні пропонують свої варіанти, а ви обирайте серед них найдоцільніші. Переконайтеся, що всі розуміють значення кожної піктограми. Коли зашифровку буде завершено, приберіть текстовий варіант вірша і спробуйте його відтворити за піктограмами.
Під час першого виконання такого завдання знадобиться багато часу, але потім ви зможете використовувати ті самі умовні позначення та справлятись набагато швидше.
Ключі
Цей спосіб допоможе легко переказати художній твір чи параграф з підручника. Головне завдання — визначити ключові слова. Це дуже важливе вміння, яке допоможе учням згодом швидко конспектувати довгі тексти та знаходити серед великого потоку інформації найважливіше.
Розглянемо метод на прикладі переказу художнього твору. Прочитайте вголос текст та запропонуйте учням визначити і записати ключі. Поясніть, що найкраще обирати імена героїв, місця, назви річок тощо. З’ясуйте разом, чому ці ключі є важливими, які події в тексті з ними пов’язані. Переконайтеся, що ключових слів достатньо, і всі вони є доречними.
Спершу спробуйте всі разом переказати текст, використовуючи лише ключі. Потім запропонуйте комусь із класу самостійно переповісти.
Якщо це переказ тексту в науковому стилі — параграфа з підручника чи статті — запропонуйте учням записати не лише основні терміни, а й слова, що їх пояснюватимуть. За потреби, об’єднуйте дати, місця та імена, щоб провести паралель із цілою подією.
Віршики
Використання віршиків, пісень чи скоромовок робить процес запам’ятовування легким і веселим. Молодшим школярам можна також запропонувати виконати пісеньку з рухами, що позначатимуть конкретні слова.
Також можна вивчати скоромовки, що дають певні підказки. Наприклад, кожна перша буква в слові щось означає. Спробуйте скласти свою скоромовку на якесь правило чи алгоритм, що потрібно запам’ятати.
Такі віршики чудово допомагають також під час вивчення іноземної мови. Наприклад, якщо потрібно запам’ятати неправильні дієслова, можна розучувати такі римовані рядки, як-от для слова «спати»: «Сон вже близько — step by step, скоро діти sleep, slept, slept».
Для легкого запам’ятання деяких правил української мови існує безліч фраз. Наприклад, МаВПа БуФ — для запам’ятовування приголосних, після яких пишеться апостроф.
Та все ж найкраще дітям відкладається у пам’яті те, що вони придумали самі, тому дайте волю фантазії. Це допоможе не лише тримати в голові важливу інформацію, а й розвивати уяву і творчі здібності.