Як стати успішним вчителем і підвищити мотивацію учнів

Автор тексту: Марта Коник

Найцікавіше з майстерок «Прокачаймо той Львів» від фіналістів премії Global Teacher Prize Ukraine у Школі вільних та небайдужих у Львові

Протягом чотирьох днів у Львові вчителі з найкращої десятки Global Teacher Prize Ukraine знайомилися, спілкувалися з журі, обмінювалися досвідом. Також вони відвідали найсучаснішу бібліотеку Українського католицького університету, брали участь у бізнес-сніданках з успішними українцями, зокрема мером Львова Андрієм Садовим та засновниками холдингу емоцій «!FEST». Розробляли спільні проекти та провели майстер-класи у Школі вільних та небайдужих. Ми зібрали найважливіші ідеї та кілька корисних інструментів для вчителів із цих воркшопів.

Як мотивувати учнів

Повірити щоб змогти — закликали вчителів у майстерці «Секрети мотивації учнів» Олеся Браташ, учителька української мови з Добротвора Львівської області, та Наталія Голоднюк, вчителька англійської зі Сміли на Черкащині.

Прагнення дитини бути успішною залежить від її особистого бажання, також великою мірою — від сім’ї. Але не менше і від учителів. У Концепції НУШ висловлена думка: «Українська школа буде успішною, якщо до неї прийде успішний учитель». Що ми вкладаємо в це поняття і звідки до школи має прийти успішний вчитель? Хто або що може допомогти зробити нас успішними? На такі запитання ми відповідаємо собі: мотив і бажання, впевненість у собі, підтримка рідних, фінансове забезпечення, здоров’я, оточення.

«Одна перемога не веде до успіху, на відміну від постійного бажання зростати і перемагати», — казав Вінс Ломбарді, один з найуспішніших тренерів в історії американського футболу. Для постійного відчуття азарту й бажання, підтримки амбіцій необхідна мотивація. Яким би цікавим і важливим не був процес, труднощі завжди можуть спричинити застій і спантеличення. Вчені вважають, що мотивація значно більше за здібності визначає поведінку та дії людини.

За пірамідою потреб відомого вченого Абрагама Маслоу, мотивація працює так, що лише за умови, коли фізіологічні потреби дитини задоволені, вона відчуває себе в безпеці. Коли учневі комфортно в колективі — у нього з’являється самоповага та впевненість. Тільки тоді дитина здатна до самовираження.

Навчати зі смартфонів

Сучасні учні додали до основних потреб людини ще заряд батареї та вільний wi-fi.

Щоб підвищити мотивацію школярів, необхідно використовувати повний арсенал методів і прийомів організації пізнавальної діяльності: словесні, наочні, практичні, пошуково-проблемні, методи самостійної індивідуальної роботи, методи командної роботи.

Ключовим елементом формування мотивації ми вважаємо зацікавленість.

Найкраще зараз привертає увагу застосування смартфонів — як вдома, так і на уроках. Наприклад, домашні завдання можна надсилати одразу до спільного чату у Viber чи What’s up і скріном подавати там анонімно виправлений варіант, щоб учень бачив свої помилки. Такий метод особливо добре працює під час карантину.

Під час уроків діти найбільше тішаться тематичними тестами на смартфонах. Найкращий застосунок для цього — Kahoot!. Хоча сам він функціонує англійською, але створювати тести в ньому можна й українською, вибравши її серед інших мов для написання тесту.

Цей варіант не тільки цікавий і добрий для сприйняття, бо підкріплений хорошою візуальною чи навіть звуковою частиною. Також він дає можливість об’єктивного оцінювання. Адже вчитель сам може визначати час на виконання кожного завдання. Відповідно, за 3 секунди учень не може підглянути в сусіда, бо просто не встигне дати відповідь.

Деякі діти також розповідали, що виконували такі тести вдома, за власним бажанням, поки не навчилися знаходити правильні відповіді. Як показує досвід, мотивовані на досягнення успіху учні активно шукають засоби. Ще й відчувають при цьому позитивні емоції, мобілізують внутрішні ресурси.

Сучасні тренди на уроках

Як не потонути у вирі глобальних інновацій під час майстерки «Тренди для освітніх френдів» розповідали Наталія Рудніцька, вчителька світової літератури та української мови в Кам’янець-Подільській школі № 17, і Юрій Гайдученко, вчитель української мови та літератури з Новопечерської школи в Києві.

Насамперед вчителі радили пам’ятати про три головні правила:

  • Брати те, що під рукою, але використовувати в новій якості;
  • Створювати нове зі старого;
  • Розповідати історії.

Відтак демонстрували, якими застосунками користуються під час своїх уроків.

Педагогічний органайзер:

1. Classdojo

2. Інструкція «Як працювати з відео з Mentimeter»

3. Інтерактивні розмальовки

Інакшими технічними застосунками ділилися на майстерці «Педагогічний батл: традиції чи інновації?» Богдан Портяний, учитель географії з міста Горішні плавні, та Олександр Жук, учитель інформатики із Запоріжжя.

Сучасні онлайн-сервіси для вивчення географії:

World Map Quiz — мобільний додаток для опанування географічної номенклатури, Seterra Online;

ZipGrade;

«Сім чудес України»: добірка відеоматеріалів про визначні місця України;

Світова статистика в реальному часі;

Online Test Pad — онлайн-тести, опитування, кросворди;

Також на уроках географії можна вдало застосовувати Google.maps. Наприклад, визначити з точністю до градусів географічні координати Києва, широту і довготу.

Поділитися цією статтею
Автор: