Зоопарк у класі: як іграшкові тваринки покращують поведінку дітей

У школах Європи, США та Канади просто бум на пухнастиків на партах. Про них пишуть, учителі та учні викладають світлини в соцмережах, освітяни навіть проводять тренінги та обмінюються досвідом. Чому мінііграшки стали подарунком для… вчителів, які вже втомилися підтримувати дисципліну в класі? Як усе влаштувати майже безкоштовно? Чим  «зоопарк» допоможе на уроці математики або мови? Пояснюємо в матеріалі.

Як тваринки стрімко покращують дисципліну 

Мотивувати дітей до навчання і водночас покращити дисципліну в класі — хіба це не мета кожного вчителя? Desk pets — це ефективний інструмент, а не просто забавка. Це маленька тварина, яку кожен учень може усиновити, оформити їй «паспорт», купувати для неї аксесуари й харчі та доглядати за нею протягом навчального року, пояснюють у мас-медіа.

Що таке desk pets, тобто в перекладі «домашні улюбленці з парти»?

Це крихітні фігурки милих тварин, які залишаються в класі, але про яких доручають дбати учням початкової школи. Такі собі тамагочі, але не віртуальні, а яких можна гладити та перекладати. Не так важливо, як саме вони виглядають і де їх придбав учитель: це можуть бути гумки у формі тварин, маленькі пластикові тварини з наборів «Зоопарк», «Джунглі», силіконові антистрес-сквіші, намистини або ґудзики у формі тварин, які можна знайти в магазинах рукоділля та хобі. Головне не це, а ідея дати дітям шанс заробляти конкретні речі дотриманням правил поведінки. 

На заняттях діти мають можливість заробляти умовні гроші, які використовуватимуть для покупки речей для іграшкових домашніх тварин (бажано дати конверт, аби не губилися паперові банкноти).

Вчитель нагороджує тих, хто демонструє відповідну поведінку. Проте є важливе застереження: гра не повинна стосуватися знань та навчальних навичок, адже не варто платити за навчання, навіть у грі.

Тож педагоги, які вже рік практикують desk pets у класі, радять використовувати їх саме в площині дотримання домовленостей, правил та рутин, наприклад, винагороди заслуговує факт виконання домашнього завдання. Також можна винагороджувати за перегляд відео вдома за перевернутого навчання.

Вчителі США та Канади свідчать, що за пів року такої гри мають аж ніяк не ігрові результати: дисципліна покращується на 70%. У найскладнішому класі початкової школи знайдеться не більш ніж 2–4 дітей, які байдуже ставляться до новації. У решти підвищується мотивація до відвідування школи та навіть навчання. 

Негатив адресуємо «пухнастикам»

Важливо, щоб усі учні заздалегідь знали, за що саме можна отримати іграшкові гроші. Наприклад, їх отримують ті, хто весь день дотримувався всіх шкільних правил, не відволікався, не заважав іншим, підіймав руку, чекав черги висловитися, не перебивав однокласників, не підказував відповіді. Можна заохочувати (особливо у 1–2-х класах) тих, хто акуратно підготував речі на партах до початку заняття. Вчителю варто занотовувати, кому і скільки умовних грошей видано, хто що придбав. Це стане в пригоді, якщо діти заплутаються в підрахунках. 

Натомість якщо учень порушує дисципліну, вчитель штрафує, тобто дитина втратить частину своїх важко зароблених грошей. Банкноту доведеться віддати, наприклад, за сторонню розмову під час навчання або за те, що учень не реагує з першого разу на зауваження вчителя. 

Якщо хтось із учнів аж надто зосереджений на desk pets (так, що це заважає навчанню), треба помістити іграшкових тваринок цих школярів у так званий дитсадок або парк на вчительському столі до кінця занять.

За допомогою пухнастиків легко облаштувати виховні моменти так, аби весь негатив ішов на іграшки, а не на учнів. Наприклад, замість «Маринко, поклади мені на стіл кошеня, бо ти ним граєшся, а не працюєш» варто сказати:

 «Неслухняне кошеня знову заважає працювати Маринці, тому йде до мене на перевиховання».

Або «Артеме, плати штраф, бо ти підказував» краще замінити на:

«Сплатіть штраф, будь ласка, бо ваше жирафеня порушувало правила і кричало підказки».

Чим це краще? Позбавлення на певний час іграшки або одиниці умовних грошей внаслідок неправильної поведінки — саме це завдає дискомфорту. Тож будь-яка дитина захоче уникнути того, що нагадує програш у грі.

А там, де починаються особисті зауваження, незадоволення вчителя, чимало моментів відвертають увагу дитини від наслідків. Хтось ображається і робить на зло, хтось хоче уваги, хай і негативної, хтось так хвилюється, що розсердив вчителя, що не усвідомлює, як легко уникнути такої ситуації, а просто починає уникати контактів з педагогом.

Тож спрямування зауважень через іграшки позитивно впливає на сприйняття їх дітьми.

Навіщо педагогу зоомагазин

Хоча здається, що така ідея виникла нізвідки, відомо, хто її вигадав. Рух домашніх улюбленців створила вчителька музики початкової школи та вірусна тіктокерка Марісса Бегай, яка почала публікувати інформацію про них під час карантину 2020 року. Відтоді її навіть прозвали леді desk pets. 

Настільний «зоомагазин» може працювати не на всіх перервах, а лише на одній або якийсь час після завершення уроку. Учитель встановлює ціни на товари і дає змогу учням витрачати гроші, отримані в класі. Як бонус, це допомагає дітям навчитися економити, а також планувати бюджет.

Що можна там продавати? Що завгодно!

Клаптики паперу чи тканини стають постіллю для звірят, причому ковдри, простирадла, підстилки, подушки та інші дрібниці з різного матеріалу привертатимуть увагу учнів не один день. Житло тваринок можна прикрашати.

Із полімерної глини можна зробити продукти, посуд, із пряжі — ошийники та повідці. На природні матеріали діти поглянуть по-новому, якщо, приміром, шапки жолудів презентувати як миски для чотирилапих улюбленців.

До свят можна пропонувати тематичні прикраси, такі як намистини у формі гарбуза на Геловін або у формі серця на День святого Валентина. 

Щоб учні не втрачали інтерес і мали стимул добре поводитися, важливо змінювати вибір товарів у вашому магазині. Передання відповідальності за заробляння грошей у класі допоможе учням взяти на себе контроль за своєю поведінкою.

Не потребують часу та грошей

У вас немає на це часу? Обиріть помічників із класу — «кулінарів» чи «дизайнерів». За встановлену вами плату (з умовних грошей) вони залюбки підготують за вихідні все необхідне. Та хоча б інколи краще додавати щось, що стане сюрпризом для всіх учнів.

Немає грошей на такі витрати? Усі саморобні товари можуть бути безкоштовними. Самі фігурки мають вартість від 10 грн за штуку, а якщо, наприклад, придбати пошкоджені упакування чи інший брак, що не впливає на якість самого товару, витрати можуть складати по 2 грн за одного чотирилапого улюбленця.

Якщо є художні здібності, тваринок для класу можна зробити з повітряного пластиліну чи полімерної глини. До того ж не обов’язково вчитель має приносити іграшки в клас. Кожен учень може придбати за кишенькові гроші таку тваринку в подарунок одному однокласнику. Аби нікого не забули, можна влаштувати веселу лотерею — витягувати імена учнів: хто кому дістанеться? Як вгадати, кому яке звірятко сподобається?  

Лайфхаки від досвічених «заводчиків тваринок»

Де зберігати desk pets? Маленькі іграшки, які скрізь валяються, можуть стати кошмаром, якщо в них немає домівок. Підійде будь-який невеличкий багаторазовий контейнер, у якому є місце для домашнього улюбленця, а також усіх предметів та аксесуарів, які збирають учні.

Можуть підійти порожні кіндер-сюрпризи, навіть сірникові коробки (із зішкрябаною сіркою), коробки для пряників та цукерок, саморобні картонні будиночки, старі іграшкові будиночки або контейнери з-під іграшок, паперові склянки. Наліпки або приклеєні на даху прямокутники паперу стануть персональними табличками тваринок. 

Вчителька початкової школи з Каліфорнії (США), яка вже рік практикує desk pets, радить задовольняти бажання дітей пограти, тож раз на два тижні в п’ятницю можна влаштувати після або до уроків час ігор.

Десь раз на місяць гра має охоплювати й купання тваринок, адже їх варто мити з милом, бо вони поступово забруднюються і втрачають привабливість.

Решту часу улюбленці з парти мають брати участь лише у завданнях, які дає вчитель, а також їм можна читати під час занять, на перервах або після уроків. 

Можна ввести «зимову сплячку»: учні використовують улюбленців в осінній та весняний час, а взимку — перерва. Це збереже свіжість та привабливість ідеї для них.

Як можна використати «чотирилапих» у навчальному процесі?  

Ось кілька варіантів, якими педагоги поділилися у пресі.

Рідна мова

 • Есеї, листи. До появи зоопарку попросіть написати про те, як дитина хоче собі пухнастика та яким саме він має бути. Це може бути лист із проханням до Санта Клауса чи Миколая, замовлення однокласнику, звернення до самої тваринки, аби їй захотілося прийти жити до такого гарного господаря. Ніщо так не мотивує учнів писати, як прохання залишити кілька речень про те, чого вони справді хочуть.

Ви коли-небудь читали листи дітей до батьків із проханням завести цуценя? Учні, як правило, стають письменниками, коли захоплені. Завдань можна вигадати чимало й в майбутньому: описувати характер улюбленця цікавіше, ніж однокласника. А сухий запит навести 10 прикметників стає цікавим, якщо всі вони мають стосуватися зовнішності desk pets.

 • Замість підкреслення. Роздайте своїм учням картки зі словами, під якими записано кілька цифр (одна з них відповідає кількості складів у слові). Хай діти знайдуть кількість складів і на правильну відповідь розмістять тваринку. Вчитель ходить по класу і бачить, хто впорався із завданням. Так само можна визначати наголос: замість риски на потрібний склад ставити пухнастика. 
 • Віршики. Підкажіть рими, які можна застосувати до улюбленців, а учні спробують скласти прості вірші, які подарують підопічним на якесь свято. 
 • Театр на парті. Діалоги та уривки з казок, оповідань можна не просто читати, а розігрувати з однокласником та його маленьким чотирилапим другом. 

Іноземна мова

 • Лексика. Усі теми для початкової школи немов створені для гри з desk pets. Описуємо житло пухнастика, зовнішність, уявну родину, що він їсть та що хоче в магазині, кафе, а також лікуємо та навчаємо заводити друзів, ввічливо вітаючись, розповідаючи про себе. 
 • Вивіски. Прайс у вашому зоомагазині або вивіски до товарів можуть бути підписані іноземними словами, які треба правильно прочитати, аби щось придбати. 

Математика

 • Периметр та площа. Діти часто їх плутають, тож досвід допоможе. Аби зробити для маленького друга паперову ковдру, обчислимо її площу. А доріжка, якою він ходить, це периметр, тож аби визначити, чи достатньо для здоров’я тваринка рухається, шукаємо цей показник. 
 • Дроби. Поділіть піцу між кількома «пухнастиками». 
 • Ділення та множення. Плануйте, скільки тістечок чи фруктів закупити на певну кількість днів. Поділіть усі наявні прикраси на двох тваринок (пари учнів), усіх учнів у ряду, усіх, хто підняв руки. А скільки малюнків за тиждень зробить вихованець із зоопарку, якщо щодня творить аж 100 шедеврів? Загальна порада: зробіть тваринок героями задач. 

Я досліджую світ

 • Факти про реальних тварин. Лисеня, крокодильчик чи пінгвінятко — кожним зазвичай пишається його господар. Можна дати час на уроках, аби кожен, кого запитає вчитель, сказав щось про середовище існування, харчування чи звички своєї тваринки. А можна дітям по черзі готувати на заняття маленьку доповідь про улюбленця, цікаві факти. 
 • Листівка для чотирилапого. Якщо наприкінці заняття залишити трохи часу та пустити по класу друковані аркуші, діти обиратимуть «листівку» саме для своїх підопічних. А знайти її треба щоразу за іншим принципом: слід лапи, зображення хвоста, улюблена їжа, домівка в природі. 
 • Дім-середовище. Підготуйте разом з учнями домівки-трикутники із заготовлених шаблонів. Дайте завдання розфарбувати так, аби це нагадувало середовище проживання тварини: пустеля, арктичні льоди, джунглі, ліси, гори, степи, болота, моря й океани. Це привід поговорити про природні зони, клімат, місцеві рослини. До теми можна повернутися згодом, аби домалювати чи зробити аплікацією типову погоду, рослини, сусідів або ворогів тваринок у природному середовищі. А ще порадитися, як захистити довкілля від забруднення. 

Поділитися цією статтею