Премія Global Teacher Prize Ukraine завершила приймати заявки 4 серпня. Ця відзнака покликана показати суспільству, наскільки важливу роль відіграє педагог у майбутньому країни і світу. Адже саме вчителі вже сьогодні творять майбутнє: виховують наступних лідерів, підприємців, науковців, лікарів і депутатів. Юлія Чернова, яка перечитала кожну історію, відповіла на тисячі запитань та забула, як виглядає власна дитина, поділилася з нами підсумками цьогорічного етапу прийняття заявок. Їх ми отримали майже 3 тисячі.
Наша команда наразі опрацювала 100 % заявок від творчих, креативних, закоханих у професію вчителів, які не просто навчають дітей свого предмета, а змінюють цілий світ на краще. Починаючи з оголошення старту в Unit City 11 квітня, ми отримали 2939 заявок. Це третій рік проведення премії, і він дійсно унікальний, адже цього року, окрім імені головного переможця, який отримає 250 тисяч гривень та поїздку в Дубай на Global Education and Skills Forum, ми дізнаємося імена переможців у спеціальних номінаціях:
«Учитель-новатор»
від Microsoft поїде на Міжнародний освітній форум
«Учитель-митець»
проведе вікенд у музеях Відня
«Вибір українців»
полетить переймати досвід у закордонних колег
«Вибір серця»
Наталії Мосейчук отримає 70 тисяч гривень
Також ми з партнерами підготували цінні призи:
- Інтерактивну панель вартістю 130 тисяч гривень від компанії EdPro встановлять в одній зі шкіл.
- Навчальний заклад одного з учасників поповнить свій бібліотечний фонд новими сучасними книжками від Видавництва Старого Лева.
- Навчання вартістю 40 тисяч гривень для вчителів англійської мови підготував Grade Education Centre.
- Комплект сучасного обладнання від компанії B-Pro отримає один з учителів природничих дисциплін.
Портрет номінанта: леді перші
Картинка, яку щороку ми бачимо серед номінантів, дедалі більше тяжіє в бік жінок — 91 %, бо чоловіків-номінантів лише 9 %. Це повністю відповідає пропорції жінок/чоловіків, які працюють в Україні вчителями.
Для відповіді на часте запитання, чому до ТОП-10 потрапляє більше вчителів з міст, аргументом стає цьогорічна статистика. Адже 82 % заявок подані освітянами міст, тоді як 18 % — вчителі із сіл, селищ та містечок. Водночас якісні досягнення і тих, і тих майже однакові, просто міські вчителі все ж частіше готові заповнити заявки на участь у преміях та конкурсах.
Наймолодшій учасниці — 18 років, а найстарша — 88-річна вчителька хімії. Учасники викладають у приватних школах, яких 10 %, і державних школах — 90 %.
Дякують учні
Для забезпечення основної мети премії — підвищення значущості професії вчителя та відзначення його досягнень учнями і суспільством — ми створили кнопку «Номінувати вчителя». Абсолютно будь-хто: учні, колеги, вдячні батьки — міг номінувати свого улюбленого вчителя на участь і розповісти нам, чому саме цей вчитель, на їхню думку, має стати переможцем. Для цього ми залучили соціальні мережі, блогерів, національні телеканали, домовилися з Київським метрополітеном, навіть мали стенд на Atlas Weekend. І що ви думаєте? Це мало неабиякий успіх.
Цього року більш ніж половину номінацій ми отримали від учнів або тих, хто нещодавно закінчив школу і захотів подякувати своїм учителям, номінувавши на премію. Це приємно і показує позитивну тенденцію підвищення поваги до вчителя серед учнів. Що також означає правильність шляху, яким крокує премія. Усього номінацій було понад 2,5 тисячі.
Найсміливіші — вчителі початкових класів
Ми отримали тисячі номінацій з усіх куточків України, і виявилося, що третій рік поспіль найактивнішими та найсміливішими залишаються вчителі початкових класів, які подали 22 % від усіх заявок. Вони викладають від англійської (15 %) і української мови та літератури (11 %) до такого предмета, як Communication&Thinking (Комунікації та мислення).
Найменше заявок цього року подали вчителі фізики, географії та економіки — близько 2 %.
Прикметно, що цьогоріч учителі все ж більше уваги приділили заповненню анкети. Тому лише 8 % учасників надіслали анкету в останню ніч порівняно з 22 % минулого року.
Всеукраїнські масштаби
Географія премії виявилася справді всеукраїнською. Як і в попередні роки, найбільше заявок ми отримали з Київської області — 19 %. Їх стало ще більше, ніж було торік. Проте цього року друге місце розділили Дніпропетровська та Львівська області. Потішила Донецька — 6 % від усієї кількості поданих заявок. Найменше заявок — з Луганської області (менше 1 %). Детальнішу статистику можна побачити на карті:
Етапи премії
Уже сьогодні анкети-заявки, які пройшли за технічними критеріями, опрацювали асесори у Львові, Харкові та Києві. За сумою виставлених балів кожному з учасників ми дізнаємося імена ТОП-50 найкращих вчителів, які стануть нашими амбасадорами. Далі на всіх півфіналістів чекають скайп-зустрічі з нашою командою, есе та оцінка їхніх анкет дружніми освітніми організаціями. Тож чекаємо на імена ТОП-50 уже 15 серпня.
Прозорість відбору переможців забезпечує компанія Deloitte.
Реалізація премії відбувається за сприяння Українського культурного фонду.
Більше про премію, етапи відбору і тих, хто визначатиме переможців, можна дізнатися на офіційному сайті Global Teacher Prize Ukraine. Переможця назвуть 5 жовтня на церемонії нагородження в Національній опері України.