8 лайфхаків для доброзичливої атмосфери на уроках

Зображення: www.reshot.com

У стосунках учителів та учнів є багато «вічних» проблем: мотивація, поведінка, спільна мова. Як досягти балансу? Як знайти спільну мову? Зрозуміло, що вчитель має бути добрим і щирим, але не «добреньким», який завойовує авторитет дешевими прийомами (підтримування учня в ситуації, коли правда не на його боці, незаслужене завищення оцінки тощо). Що ж допоможе налагодити доброзичливі стосунки, при цьому бути справедливим та уникати нотацій?

Знайомство

Якщо ви вперше приходите на урок у незнайомий клас, можна запропонувати дітям «розгадати» себе. Учні можуть скласти словесний портрет: яким вони вас уявляють? Часто підсвідомо діти розкажуть не лише те, що, як їм здається, «бачать» у вас, а й те, чого очікують.

Альтернативний варіант: запропонуйте учням заповнити вашу анкету. Нехай розкажуть про ваше хобі, де любите відпочивати, як вчилися в школі, улюблена страва тощо. Питання можуть бути різноманітними, головне, щоб вони допомогли налагодити контакт із дітьми.

Лотерея

На початку навчання, перед канікулами, наприкінці семестру і навіть року можна влаштувати дітям лотерею з побажаннями чи пророкуваннями. Зміст побажань може залежати від часу проведення цього інтерактиву (на початку року — одні побажання, перед канікулами — інші), а може бути універсальним.

У коробку/капелюх/барабан для лотереї можна накидати кольорових записок позитивного або жартівливого змісту. Якщо є час та натхнення, із записок можна скласти будь-яку просту фігурку (кораблик, літачок тощо) або оформити їх у вигляді сувоїв, перев’язаних нитками.

Вправа на фантазію

Запропонуйте дітям набір слів, з яких вони мають скласти маленьке оповідання. Також можна обирати слова для свого тексту наосліп із заздалегідь заготованих карток. Ця вправа дасть змогу перепочити та додатково попрацювати мозку. З «абракадабри» різних непов’язаних слів діти можуть придумати щось справді смішне.

До речі, це завдання легко адаптувати для перевірки матеріалу уроку — за допомогою опорних слів відновити речення/правило/відповідь на запитання, наприклад: фотосинтез, світло, кисень, рослина, енергія.

Учитель — теж людина

Почуття гумору — чи не найпотужніша зброя вчителя. Саме ця риса дає можливість дитині побачити педагога з іншого, людського боку, почуватися на уроці комфортніше, розкриватися, не боятися висловлювати свою думку. Численні помилки, неуважність, безвідповідальність дратують будь-якого наставника, але якщо пожартувати над цим, то й учитель «збереже нерви», і діти через доброзичливе висміювання зрозуміють, що той чи той вчинок — це «не прикольно».

«Пиріжки»

Учитель пояснив матеріал, дав кілька вправ на закріплення, творче завдання, перевірив, проаналізував помилки, удвадцяте відповів на всі запитання… І що ж він бачить у контрольних роботах? Чергові учнівські «перли», хоч на Facebook виставляй. Краще скласти чотиривірш про роботу класу на контрольній у стилі віршиків-«пиріжків». Для цього виду літературної творчості не обов’язково мати поетичний хист, адже такий віршик жартівливий: усю «сіль» роботи кожного учня можна вмістити у 4 рядки (навіть не римовані). Наприклад:

Крапки я вперто ігнорую,
Не замовкаю весь урок.
Перевірять роботу — нащо,
Бо я упевнений в собі.

Пародії на вірші відомих поетів

Справжнім випробуванням стає для вчителя перевірка творів за творчістю письменника, з прозою чи поезією якого учні чомусь не знайшли часу ознайомитися. Тому викручуються, як можуть: вибирають навмання речення з підручника, інтернету, почутих фраз під час контрольної, пишуть власні домисли та оригінальні здогадки, у найгіршому — займаються плагіатом. З усього цього міксу вчитель може зробити пародію на вірш вивченого автора, використавши в ньому всі учнівські «ляпи». Почати можна так:

Квіти мої, діти!
Лихо мені з вами!
Як читаю ваші твори
Довгими ночами…

Музична характеристика

У кожному класі можна знайти учнів — яскравих персонажів, тобто дітей, які дуже намагаються виділитися та взяти на себе всю увагу. Іноді з такими виникає музична асоціація: згадується композиція, яка ну вельми пасує образу того чи того учня! Її можна увімкнути, поки дитина чимчикує до дошки. Наприклад, Simply the Best Тіни Тернер — під неї виходили на ринг чемпіони.

Комікс-карикатура

Кумедні ситуації на уроках — нерідке явище. Обговорення творів, опитування, контрольні та самостійні роботи часто супроводжуються курйозними випадками. Учням можна запропонувати подивитися на себе з боку, комічно зобразивши їх у малюнках. Малюнок може бути й схематичним, головне — вхопити емоцію. І про себе вчитель теж має не забувати. По-доброму потролити учитель може в будь-який спосіб, який підкажуть на уроках самі діти. Гумор, креативність і відкритість — от головні помічники педагога.

Поділитися цією статтею