Частина батьків досі вагається в питанні: чи може школа навчити дитину англійської мови без репетиторів? Як батькам молодших школярів взаємодіяти з учителями? Ми поспілкувалися про це з Оленою Корольовою — агенткою змін Британської Ради в Україні та сертифікованою тренеркою вчителів НУШ. Крім того, Олена дев’ять років працює вчителькою англійської та грецької мов у Маріупольській загальноосвітній школі № 47.
Про роль батьків у навчанні дітей
У законі про освіту прописано: батьки є учасниками навчально-виховного процесу. Ми звертаємо увагу на це, оскільки навчання учнів залежить від двох факторів — вчителі та батьки, а також від якості їхньої взаємодії між собою. За хорошої взаємодії шанси на вивчення мови в дитини суттєво зростають.
Довіряйте вчителям
Якщо вам здається, що дитині треба вчити транскрипцію слів вже в першому класі або слід заводити словник з перших днів школи, то озвучте свої побоювання вчителю англійської мови. Так ви отримаєте відповіді і тлумачення методик навчання. Вчитель пояснить, як працює мозок дитини та оброблюється нова інформація, а також — розкаже концепцію Нової української школи. Згідно з нею, ґрунтовно навчати читання та письма починають у третьому та четвертому класах.
Існує чимала спокуса найняти репетитора з перших днів вивчення англійської мови в школі. Утім, утримайтеся від цього. Дайте школяру час адаптуватися до інших дітей, темпу вивчення мови в класі, знайти свої методи запам’ятовування та опрацювання інформації. На початках підтримуйте прагнення вчитися. Якщо так звичніше, хай дитина малює чи слухає дитячі пісні англійською.
Дайте також час та можливість педагогу проявити свої здібності. Для цього допомагайте дитині повторювати слова та вигадувати міні-проекти для уроків. Це стане гарною нагодою зблизитися із сином або донькою за спільною справою.
Опануйте концепцію НУШ
У Новій українській школі використовуються суттєво інші методи, оскільки в школах зараз навчається покоління Z. У цих дітей дещо по-іншому функціонують увага та пам’ять, а мислення вже стає «кліповим» — через вплив новітніх технологій. Цих дітей ми маємо підготувати до взаємодії та успішності в сучасному світі, ось чому навчання іноземної мови — це поступове опанування навичок комунікації, взаємодії з іншими, лідерства, творчості, медіаграмотності та критичного мислення. Це той базовий набір, з яким учень має шанс стати конкурентоспроможним. Просто вивчення мови вже не працює: ми комплексно готуємо сучасне покоління до зустрічі з реальністю. При цьому вчителі, готуючи уроки, відповідають на запитання: яке покоління ми вчимо, навіщо та якими методами краще навчати і що ще потрібно для результату.
Cтаньте однією командою
Ваша дитина в школі отримала завдання: привітатися з батьками вдома, запитати щось, дізнатися рецепт — і неодмінно зробити все це англійською мовою. Найкраще, що можете зробити в такі моменти — підтримати її, тобто дати можливість виконати завдання. У жодному разі не ігноруйте спроб дитини. Не засміюйте її акцент чи помилки.
Заохочуйте бажання вчитися та виконувати завдання — так школярі закріплюють матеріал, який вивчили на уроці.
Розпитайте вчителя про додаткові мовні ресурси
У кожної дитини — свій рівень володіння англійською мовою. Крім того, хтось краще навчається через казки, тоді як інший — через пісні та мультики або написання коротких текстів про предмети навколо. Вчитель добре розуміє освітні особливості своїх учнів.
Тож, якщо ваша дитина полюбила англійську мову і хоче вивчати її не лише в школі, то можете запитати у вчителя про додаткові YouTube-канали, книги чи інші матеріали. Це абсолютно нормальна практика, яка має винятково переваги. Такий самий метод спрацьовує для дітей, у яких є труднощі в навчанні. Розпитайте педагога, як краще допомогти дитині саме на цьому етапі навчання — і почніть виконувати рекомендації для читання або перегляду.
Можна робити це спільно, вигадавши сімейні традиції: щонеділі вмикати мультик англійською або читати «Гаррі Поттера» мовою оригіналу по сторінці вдень.
Також ви можете використовувати такі ресурси для дітей:
- Сайт LearnEnglish Kids
- YouTube-канал British Council | LearnEnglish Kids
- YouTube-канал English Singsing