Як навчити дітей ставити цілі та досягати їх?

Автор тексту: Марта Приріз

Експерти Всесвітнього економічного форуму в Давосі виокремили ряд навичок для побудови успішної кар’єри в 2020 році. Серед них — комплексне розв’язання проблем та вміння ухвалювати рішення. А ці чинники залежать від вміння правильно ставити цілі. То як навчити дітей досягати бажаного?

Подивіться реалістично

Нерідко діти плутають цілі з мріями. Хтось хоче справжнього динозавра під ліжком чи навчатися в Гоґвортсі, а інші — вміти грати в шахи чи знати англійську, щоб вирушити в навколосвітню подорож. Щоб дитина не травмувалася тим, що деякі мрії не витримують натиску реальності, варто обговорити, чого вона може досягти насправді.

Це дозволить не ранитися об невдачі, спричинені самим фактом неможливості. Ідеться, наприклад, про власного динозавра вдома. Навчити відрізняти одне від іншого — той перший крок, який вбереже дитину від нереалістичних очікувань.

Подумайте, у чому сила дитини

Діти можуть поки не усвідомлювати, що допомагає їм долати складні ситуації чи знаходити своє місце серед інших. Не зауважувати свої здібності, риси характеру, тобто все те, що є їхніми сильними сторонами.

Вдало їх виділити допоможе вправа «Посмішка моїх сильних сторін». Для цього запропонуйте дитині пригадати, що їй вдається добре: малювати, розв’язувати приклади з математики, дружити з іншими, готувати десерти? Нехай вона назве це сама. Якщо помічаєте, що донька або син не звертає уваги на щось суттєве, доповніть. Після цього разом виділіть, які риси, навички чи здібності дитини приводять до успіху. Для цього намалюйте сонечко, від якого відходять промінчики. На них дитина пише те, що їй у собі подобається, а також — її власні риси, вміння, які допомогли в різних ситуаціях. До прикладу: впертість, допитливість, товариськість.

Вдалим завершенням вправи є відповіді на питання під сонечком: «Чим я пишаюся?», «Мій найбільший успіх — це…?»

Почніть з короткотривалої цілі

Після того як з вашою допомогою дитина визначила, на що вона може опиратися в досягненні бажаного, саме час переходити до обговорення цілі. Запитайте, чого дитина хотіла б досягти найближчим часом, поліпшити чи вивчити. Найкраще — обрати ціль, яку можна втілити протягом одного-трьох місяців. Це допоможе дитині скласти покроковий план своїх дій без надмірної тривоги. Якщо ви знаєте, що доньці або сину важливо бачити результати своїх старань якомога швидше, занотуйте ціль на місяць.


Реальні цілі укріплюють віру в себе та допомагають дитині позитивніше ставитися до себе, не боятися пробувати.


Подумайте разом над такими аспектами:

  • Чи є ціль реальною?
  • Чи вистачить часу, відведеного для її досягнення?
  • Чи відповідає ціль теперішнім здібностям та можливостям дитини?
  • Чи є ціль достатньо привабливою? Чи готова дитина діяти для її втілення?

Якщо не надто, продовжуйте розпитувати та шукати. Неодмінно запропонуйте дитині взяти додатковий час для цілі — на випадок непередбачуваних ситуацій. Принаймні, один тиждень. Поясніть, що в житті не можна спланувати всього, тому додатковий час вбереже від розчарування.

Розробіть план втілення цілі

Після того як ціль обрано, допоможіть дитині унаочнити, як саме вона досягатиме бажаного. Для цього скористайтеся великим ватманом чи дошкою. Потім такий план добре повісити в дитячій кімнаті як мотивацію.

Намалюйте пряму з позначками 0%, 25%, 50% та 75%. Згори напишіть час реалізації цілі та саму ціль. Запитайте дитину, як вона зрозуміє, що ціль виконана. Це має бути максимально конкретно. Тоді запишіть, до прикладу, що 100% — це вивчити 100 нових слів англійською до 1 жовтня 2018 року. Відповідно, на позначці 75% пишемо, що це буде 75 слів.

Згодом, до кожної з позначок пишемо час на її виконання: «Я вивчу 75 слів — до 24 вересня 2018 року».

Заохочуйте дитину розуміти, як вона хоче виміряти, рухається вона до досягнення мети, чи ні. Наприклад, ціль така: «Я буду ходити на плавання двічі на тиждень протягом вересня». Тоді 25% — «Я була двічі на плаванні», відповідно, 75% — це шість разів.

Коли частину цілі досягнуто, її можна розфарбувати чи позначити, тоді дитина зорієнтується в наступних кроках та в масштабі зробленого.

Навчіть дитину зауважувати свою роботу

Бачити зроблену роботу наочно особливо цінно для найменших учнів. Дитина мотивує себе до дій, коли зауважує власний внесок. Для цього використовуйте наліпки чи малюнки, позначки.

Розділіть аркуш на кількість днів для цілі та наклеюйте спеціальну наліпку чи малюйте позначку. Разом з дитиною можна вибрати кілька різних наліпок: перша (сонечко) — я сьогодні дуже багато зробив для цілі, друга (тваринка) — достатньо зробив, третя (зірочка) — не зробив нічого.

Святкуйте разом маленькі досягнення

Запитайте, як дитина відзначить досягнення перших 25%. Що їй принесе радість, надихне або мотивує? Може, похід у кіно? Спекти з вами торт? Нова книга?

Заохочуйте не лише результат, а й увесь шлях до цілі. Це буде «щепленням від перфекціонізму». Так дитина вчиться цінувати себе не лише за досягнення, а й за сміливість, наполегливість та бажання пробувати. У дорослому житті самоцінність дуже важлива: така людина не боїться пробувати нове, змінювати заплановане, вчитися на помилках — і при цьому не картатиме себе за недосконалість.

Дізнавайтеся, як інші діти досягають бажаного

У пригоді стануть книжки, де дитина знайде близьких їй героїв та труднощі. Наприклад, про втілення бізнес-цілей розкаже книжка «Бізнесмаги. Як стати справжнім чарівником» Сергія та Наталії Щербакових. Головні герої Максим та Марійка мають мету — самостійно назбирати 400 гривень і купити повітряні ліхтарики. Коли дитина прагне зрозуміти свої емоції, допоможе книжка «Мій дідусь був черешнею» італійки Анджели Нанетті. А завдяки книжці «Антон та інші нещастя» норвезької письменниці Скреттінґ Ґюдрун діти дізнаються, як впоралися з примиренням та допомогою рідним герої Антон та Іне.

Читання розвиває здатність аналізувати, а завдяки проблемним ситуаціям персонажів дитина вивчає нові способи досягнення цілей, співпраці та взаємовиручки.

Поділитися цією статтею