Чимало дітей звикає до популярних іноземних мультгероїв. Утім, Котигорошко чи Кожум’яка — теж супергерої, пригоди яких не менш захопливі. А деякі персонажі вже полонили серця дітей по всьому світу, які й не знають, що вигадані вони були в Україні.

1. Халабудка (2014)

«Халабудка» Манука Депояна — історія про маленький будиночок, який став не потрібним у місті скла й бетону. На австрійському фестивалі Alpinale мультик здобув спеціальний приз. З одного боку, це історія про вдячність та пам’ять, про забутих пращурів, адже часи халабудки минули, і його оточують діти та онуки, які вважають його чужорідним. Але, з другого боку, маленький будинок на вигляд та за поведінкою скоріше не старий, а безпосередній та життєрадісний малюк, який почувається покинутим.

Халабудка шукає своє місце у світі, знаходить інші самобутні будівлі — традиційне національне житло. І врешті розуміє, що неповторна будівля завжди цікавіша за однакові багатоповерхівки.

Чого вчить мультфільм: оригінальність не застаріє.

2. Моя країна Україна — мультсеріал (2014)

Підійде для дітей молодшого та середнього шкільного віку, які не просто хочуть казочку, а цікавляться українським фольклором. Це один з перших анімаційних українських серіалів. У кожній 3-хвилинній серії — казка, легенда, міф про конкретну місцину України (місто, село, поле, ліс).

У цьому пластиліновому мультфільмі Сашко Лірник та Кіт Воркіт мандрують і дізнаються, а то й пізнають на власному досвіді казкову специфіку кожного пункту на своєму шляху. Приміром, Кривий Ріг зветься так, бо козак Іван Ждан зламав чорту ріг. На Керченському півострові зачакловані принцеси перетворилися на одудів. На дні озера Пісочне на Волині ховається підводний замок, а саме воно утворене з чистої води, на яку перетворилися чисті думки. А в лісах на Рівненщині можна знайти уламки сонця, яке диво-мисливець впустив з рук, дізнавшись, що кохана, донька лісового демона, вийшла заміж за іншого.

Чого вчить мультфільм: у кожного, на перший погляд, звичайного місця є своя казка.


3. Пригоди Котигорошка та його друзів (2014)

У цьому мальованому серіалі Ярослави Руденко-Шведової у кожного козака, як у супергероя, є своя сила, а точніше — своя стихія. Вернигора перевертає гори, Вернидуб може обертатися на дерево та керувати рослинами, Крутивуса слухається вода в річках, водоспадах, хмарах. Вони навіть літають, як супермени, і трансформуються на кшталт знайомих дітям персонажів. Котигорошко — сміливий та сильний герой. А Хвалько-Одуд, який від імені автора розповідає історії, нагадає юним глядачам Віслюка зі «Шрека».

Герої мандрують народними казками, переробленими на сучасний лад. Підлеглі негативного Лісовика нагадують бактерії, які забруднюють озеро та ліс. Чортиця Пекля причарувала Котигорошка та збирається заміж за нього, втринадцяте. Гарна метафора: коли чоловіки їй набридають, вона перетворює їх на дерева, які дають врожай золота. А велетень, якого неможливо перемогти ніякими силами та чарами, виявляється самотньою дитинкою, батьки якої «на заробітках»: під землею створюють підземні ріки та будують нові скелі. З гігантським малюком легко домовитися, якщо подарувати іграшки.

Чого вчить мультфільм: справжня суперсила — у розумінні чужих потреб.

4. Хто боїться дядечка Бабая (2014)

Спірний мультик, який отримав чимало негативних відгуків. Дорікали за заплутаний сюжет, надто «кислотні» кольори та химерні образи. Але це перший український повнометражний анімаційний фільм на 70 хвилин (хоча пізніше його поділили на серії). Крім того, для дошкільнят 5-6 років тема опрацювання страхів дуже важлива, тож «Бабай» може їм сподобатися і принести користь. Недарма головна героїня, яка перемагає Бабая, Відьму, Чорта, — проста дівчинка Свєта. Вона дещо чарівна, адже вилупилася з чарівного яйця, надто швидко виросла, але загалом виглядає та поводиться так, щоб юні глядачі ототожнювали себе з нею. Бабай не лише лякає і викрадає бабусю та дідуся дівчинки. Він може з’явитися будь-де. Приміром, добрий дідусь-казкар, який розповідає всю цю історію, наприкінці виявляється замаскованим злим Бабаєм. Але він безсилий проти тих, хто не боїться.

Ще один плюс: мульт нагадує про обережність. Якщо брати в незнайомців іграшки чи солодощі, спілкуватися, це може погано завершитися. Не хочеться його пропустити дорослим через те, що над діалогами працювала письменниця Софія Андрухович. А ще саме тоді в українській мультиплікації починається традиція, коли персонажів озвучують зірки. У цьому мультфільмі за голови Змія Горинича говорять популярні гумористи, «кролики» Володимир Данилець та Володимир Моісеєнко, за відьму — Ірма Вітовська, за чорта — Остап Ступка. А в російськомовній озвучці за Бабая — Потап, а за відьму — Настя.

Чого вчить мультфільм: страх можна перемогти, якщо дивитись йому у вічі.

5. Ескімоска (2013-2016)

Став першим 3D-мультсеріалом в Україні, де всі герої та природа об’ємні. Дівчинка Ескімоска, її маленький брат та друзі — білий ведмідь і олень живуть у чарівній Арктиці, де, здавалося б, мало розваг. Але маленька компанія вміє тішитися життю. А щоразу, коли океан виносить на берег незнайомий предмет: підзорну трубу, аптечку, бінокль чи ще щось — це стає початком пригод.

Головна справа дітей до 3 років — маніпулятивна діяльність, тобто освоєння способів дій з різними предметами. Саме цим і зайнята Ескімоска — після кумедних помилкових спроб вона демонструє, як користуватися певним предметом, яка з нього користь.

Режисер 1-го сезону — Олексій Шапарєв, а 2-4-го — Євген Єрмак.

Чого вчить мультфільм: спроби рано чи пізно будуть винагороджені.

6. Буба (2014-2019)

Ще один 3D-персонаж народжувався важко. Спочатку, у 2013 році, кумедний інопланетянин Буба лише чхав, грав з повітряними кульками, танцював та нюхав квіточку. Щоб зробити перші п’ять серій Сергій Горобець з командою шукали фінансування на краудфандинговій платформі.

За кожен вкладений долар автори надавали якісь сувеніри чи бонуси. Спонсори отримували стікери, диски, блокноти, футболки, м’які іграшки, чохли на мобільники, кубки. Серіал вдалося запустити, а згодом він став настільки популярним, що лише одна серія за місяць зібрала 10 млн переглядів.

«Буба» призначений для дітей 1-3 років, тож у ньому майже немає слів (окрім «Cool!», тобто «круто»). Дуже виразна міміка та рухи викликають симпатію в малят. Білосніжний пухнастик Буба продовжує справу Ескімоски: перевіряє, що робити з різними предметами. Звісно, він погано розуміє, що й до чого, тож потрапляє в кумедні ситуації.

Чого вчить мультфільм: усього можна навчитися методом спроб та помилок.

7. Дейв і Ава (2015-2019)

Ще один 3D-мультсеріал для малечі. Зацікавити він може і тих, хто лише вчиться розмовляти, і тих, кому вже 3-5 років, адже за допомогою дитячих пісень глядачі вивчають літери, цифри, кольори, форми. Львівські аніматори створили хлопчика, зодягненого в костюм цуценяти, та дівчинку, яка переодяглася в кошеня. З ними трапляються різні ситуації зі старовинних віршів для наймолодших, які представлені не традиційно, а осучаснено. А тваринки тут такі милі, чарівні та кумедні, що котики з соцмереж губляться на їхньому тлі. Недарма за півтора місяця мультик зібрав 15 млн переглядів.

Одне «але»: створено все це під англомовну аудиторію, тож і імена, і реалії, і фольклор — усе для США. Але українським малюкам це теж може стати в пригоді: з такими персонажами весело вчити англійську мову.

Чого вчить мультфільм: англійської мови.

8. Микита Кожум’яка (2016)

Знятий Мануком Депояном 3D-мультфільм — для молодших школярів. Це вже повнометражна анімація з діалогами, розвитком сюжету. Він про те, що силою далеко не все можна вирішити. У змієборця Кирила Кожум’яки (озвучує Василь Вірастюк) 12-річний синок Микита, у якого немає міцних м’язів, але є сила духу. Дракона він перемагає вмінням створювати команду, до якої увійде і білочка Камікадзе, і кажан, чаклун-недоучка Едді (Віктор Андрієнко), чарівна дівчинка Роксолана. А ще — тим, що не втрачає впевненості в іншому вимірі, куди випадково потрапив, з його дивними рослинами та стрімкими триокими равликами.

Багаторукий страшний троль — насправді наївне та підпорядковане створіння. А кого й треба боятися, то це привабливу зовні Відьму (Руслана Писанка).

Чого вчить мультфільм: треба бачити серцем, а не очима.

9. Козаки. Футбол (2016), Козаки. Навколо світу (2018)

2D здатне конкурувати з об’ємними світами, лише якщо це відродження легендарних Тура, Ока та Грая, які стали народними улюбленцями ще в 1967 році. Намалював їх цього разу той самий художник, що і в 70-ті роки — Едуард Кірич, а потім малюнки зацифрували й анімували. Режисером виступила Марина Медвідь. Спочатку відроджені козаки грають у футбол у 26 країнах (по одній на кожну серію). Звісно, на них чекають пригоди, які потребують завзяття, кмітливості, винахідливості. Козаки знайомляться з національним колоритом та допомагають людям і тваринам.

Торік додалося ще три серії, де футбол зник, лишилися самі мандри. Коали, Дракула чи Лох-Неський монстр — з ким би не зустрілися герої, із ситуації вони вийдуть з гідністю та гумором.

Чого вчить мультфільм: гумор та добро не зважають на кордони. 

10. Викрадена принцеса: Руслан та Людмила (2019)

Переглянути фільм безкоштовно можна на Чілдрен Кінофесті — реєструйтеся на показ у своєму місті!

Найсвіжіший український продукт — 3D-анімаційний фільм Олега Маламужа за мотивами казки Олександра Пушкіна «Руслан і Людмила». Мандрівний артист Руслан закохується в принцесу Мілу і рятує її від злого чарівника Чорномора. Над мультфільмом працював один із творців знаменитого «Мадагаскару», сценарний консультант Ендрю Гілтон. Тож хтось вважає, що мультик відповідає найкращим діснеївським стандартам, а хтось дорікає, що в ньому мало національного колориту. Утім, мультфільм став рекордсменом вітчизняного прокату серед фільмів українського виробництва. Діти із захопленням дивляться на нешаблонних героїв, дивовижну казкову реальність, створену з високою якістю сучасними технологіями, слідкують за динамічними подіями.

Застосували тут і «фішку» із зірками: за літописця Нестора говорить Сергій Притула, за вченого кота — Юрій Горбунов, Голова спілкується голосом Монатіка. Чарівна Наїна — Маша Єфросиніна, а фін — Фагот. Троєщинські бандити, дійсно, наводять жах, адже це Олександр Усик та Василь Вірастюк (використана навіть їхня зовнішність). За суперників Руслана виступають актори «Дизель-шоу». І «вишенька на тортику» — Позитив і Надя Дорофєєва озвучили головних героїв, виконали пісню «До зірок» (першу українськомовну в їхній кар’єрі), а фінальну «Ти любов моя» заспівала Джамала.

Чого вчить мультфільм: українське може конкурувати зі світовими хітами.


Поділитися цією статтею