Як змінити уроки англійської в школі: ідеї експертів

Усі українські учні та студенти вивчають англійську мову, але чи справді нею володіють? ГС «Освіторія» та проєкт ВИ.Мова зібрали експертів в Освіторія Хабі для дискусії про тренди у викладанні англійської мови. Розповідаємо, хто краще в Україні розмовляє іноземною — діти чи дорослі і як варто змінити систему освіти, щоб навчання стало ефективнішим. А наприкінці матеріалу «вишенька на торті» — добірка можливостей для шкіл із залучення англомовних волонтерів на уроки! 

Рівень англійської учнів і дорослих в Україні росте чи падає?

Наталя Лотоцька, співзасновниця та очільниця центрів вивчення англійської мови Green Country English School

Спостерігаю таку тенденцію: щороку діти приходять із кращим рівнем. Зараз важко знайти п’ятикласника, котрий взагалі не говорить англійською — вони як мінімум «вище початківця» (pre-intermediate). А от із дорослими все навпаки — найпопулярніші групи з року в рік це якраз beginner (початківець). До етапу вільного володіння доходять одиниці. У вивченні іноземної мови багато залежить від рівня свідомості батьків і того, як вони мотивують дитину.

Любов Залюбовська, координаторка освітніх проєктів у ГО GoGlobal, яка майже п’ять років залучає іноземних волонтерів до викладання в українських школах

У дітей рівень, звичайно, кращий, а от у випускників університетів — ні. Після бакалавріату було зафіксовано падіння рівня володіння мовою порівняно з 11-м класом. Систему вищої освіти, особливо педагогічної, потрібно змінювати, і основою цих змін мають бути кваліфіковані вчителі, які готові розвиватися.

Як слід змінити викладання англійської в школах?

Наталя Кідалова, найкраща вчителька України за версією Global Teacher Prize Ukraine 2019. Викладає українську мову, літературу та англійську мову в Мелітопольській спеціалізованій школі № 23

Шкільна програма зараз не перевантажена та доволі зрозуміла, однак вчителі — найкращі методисти самі для себе, адже тільки вони розуміють потреби своїх дітей. Потрібна свобода: менше обов’язкового оцінювання та роботи із журналом, більше ігрових форматів та спілкування під час уроку. Також важливими є можливості для розвитку вчителів. Наприклад, підвищувати кваліфікацію там, де вони хочуть, якісно та сучасно, а не лише в центрах, які створює держава. За підрахунками МОН одна година навчання вчителя на офіційному двотижневому курсі коштує 10 гривень. Звичайно, це зовсім не ціна якісного тренінгу. Зараз, насправді, багато й достатньо можливостей зробити уроки більш інноваційними: іноземні студенти, волонтери, центри неформальної освіти для педагогів, міжнародні стажування тощо.

Бачу велику проблему — немає ділення на групи у класах, де менш ніж 28 дітей. Навіть 15 учнів у класі — це багато — вчителю дуже важко заохотити всіх до спілкування англійською. А коли дітей 25 — це взагалі нереалістично для якісного заняття. Крім того, з наступного року скасовується спеціалізація шкіл, відповідно втрачаються не тільки години англійської, а й багато років досвіду роботи та напрацьованих матеріалів у таких школах.

Катерина Проценко, керівниця тренінгового центру, CELTA/Delta тренерка Grade Education Centre (центр міжнародних іспитів з англійської)

Важливо мати індивідуальний підхід для різних груп дітей і враховувати, що динаміка розвитку в кожного учня може бути кардинально різною. Тому, наприклад, під час роботи в групі чи проєкті варто давати кожній дитині окрему роль.

Можливості для шкіл та вчителів

Корпус миру США — можливість запросити в школу американця чи американку на термін 12–24 місяці викладати англійську мову. Гостя потрібно розмістити коштом школи чи міста.

GoGlobal — школа може подати заявку та залучити до уроків волонтера-іноземця на період літніх мовних таборів чи під час уроків на 1–2 тижні. Стежте за розкладом вебінарів, де детально пояснюють, як взяти участь у проєкті.

Green Country School — запрошує вчителів у Києві, Одесі та Львові на свої закриті курси з підвищення знання англійської мови. Напишіть їм у Facebook, щоб дізнатися про найближчий.

ВИ.Мова — вчителі із селищ або міст із населенням меншим ніж 250 тис. можуть долучитись до проєкту ВИ.МоваВін дає інструкції щодо запуску інноваційного гуртка з англійської мови у школі, допомагає складати цікаву матеріальну базу для дітей та пропонує додаткове навчання для вчителів. Щоб дізнатися більше, пишіть на vy.mova.ua@gmail.com 

Grade Education Center — цього разу не безкоштовна, але крута можливість для вчителів прокачати мовні навички.

«Освіторія» у своєму блозі регулярно постить новини про події для освітян, а також регулярно проводить події для професійного та особистісного розвитку.

І ще один лайфхак: якщо ваша школа в місті, можна залучати іноземних студентів, що навчаються в українських університетах. За невелику винагороду вони радо зголосяться вести шкільні гуртки та проводити заняття з дітьми. Ретельно відбирайте студентів із відповідною освітою та рівнем мови, і ваші уроки стануть значно цікавішими!

Поділитися цією статтею