Мрії вчителів повинні ставати реальністю. У цьому переконані в «Освіторії» та компанії-партнері — агроіндустріальному холдингу МХП («Миронівський хлібопродукт»), який у цьому році ініціював спеціальний приз для одного з найкращих вчителів України. Сертифікат на реалізацію мрії отримала вчителька англійської мови Смілянської школи № 3 Наталія Голоднюк. Що ж мають зробити в рамках проекту і на які результати очікують усі його учасники? Про це ми запитали авторку проекту Наталію Голоднюк та керівницю Центру розвитку МХП Катерину Гуріну, яка курує проект з боку агрохолдингу.
Модернова «оаза» англійської
Уявіть собі сучасний освітній англомовний хаб, який може відвідувати будь-який школяр, вчитель і взагалі — кожен мешканець міста. Ідеться не про нові курси чи класи, а про дозвілля, клубне спілкування, комфортне місце, куди хочеться повертатися. Школярі можуть брати участь в іграх, театральних постановках, змаганнях, вікторинах, спілкуватися через інтернет з однолітками з інших країн, працювати в бібліотеці чи лабораторії, робити власні проекти, дивитися фільми, слухати відео, відвідувати VR- екскурсії — і все це англійською мовою.
Діти поєднуватимуть навчання з відпочинком, а успіхи та реальна потреба в спілкуванні даватимуть мотивацію для подальшого вдосконалення. Носії мови та викладачі навчатимуть неявно, через спілкування в групах, об’єднаних за рівнем знань, за допомогою нових інтерактивних технологій. Для дорослих теж будуть цікавинки: спілкування за інтересами, обмін ідеями, театр і кіно, майстер-класи, зустрічі з мистецтвом і туристичні лайфхаки.
Усе, щоб непомітно для себе вдосконалювати володіння англійською мовою. Та й вчителям не потрібно переживати, що випадають з графіка курсів, бо ввечері то зошити треба перевіряти, то проводити батьківські збори. У хаб можна буде прийти в зручний час і приділити іноземній мові стільки уваги, скільки може собі дозволити перевантажений педагог. Адже в багатьох міжнародних проектах нині беруть участь переважно українські вчителі іноземної мови — і не тому, що решта педагогів байдужа до таких речей. Вони просто не володіють англійською. Тож підвищення лінгвістичних навичок відкриє нові можливості перед освітянами.
Найкращі «репетитори» — для всіх і безкоштовно
Найважливіше, що сюди зможе прийти і та дитина, яка втомилася від уроків та репетиторів і хоче застосувати свої навички, і та, чиї батьки ніколи в житті не зможуть оплатити додаткові заняття. До слова, навчання в хабі відрізнятиметься від уроків ще й тим, що крім мови дітям прищеплюватимуть компетенції XXI століття. Тобто ті цікаві заняття, які очікують на школярів, стануть способом не лише непомітно долати мовний бар’єр та покращувати усну мову, а й опановувати навички, необхідні для успішної сучасної людини.
— Ідея в мене виникла дуже давно, — ділиться авторка проекту Наталія Голоднюк. — Нині англійська мова — це не лише питання спілкування, мандрів. Це важливий інструмент у реальному житті. Якщо на посаду будуть два претенденти, один з яких знає англійську, оберуть, скоріш за все, його. А якщо він ще й здатний критично мислити, ефективно комунікувати, працювати в команді, то такий професіонал цінується набагато вище. Відповідно, шанси отримати високу посаду значно зростають. І несправедливо, якщо з дитинства люди потрапляють у нерівні умови.
Вивчення англійської мови — це важкий і тривалий процес, що вимагає терпіння, значної концентрації і твердої впевненості в його успішності. Щоб домогтися серйозних результатів у навчанні, двох-трьох уроків на тиждень зазвичай не вистачає. Але далеко не кожна сім’я може забезпечити для своєї дитини додаткові заняття.
Тож мета проекту — щоб усі діти, незалежно від статків (абсолютно безкоштовно), мали однакові можливості для вивчення мови на високому рівні. А ще набули чимало компетенцій сучасної людини: вміння реагувати на виклики і критично мислити, гнучко адаптуватись у різних життєвих ситуаціях, ефективно працювати з інформацією, генерувати нові ідеї, бути контактним в умовах багатонаціонального і полікультурного простору. English Hub працюватиме за новітніми методиками.
Охочі вже просяться в списки
Наталія Голоднюк, як могла, намагалася реалізувати свою мрію. Скажімо, додатково безплатно займалася з дітками, які цього потребували, а в мовному таборі застосовувала саме ігрові технології та проектну діяльність. Утім, переломним моментом стала участь у Global Teacher Prize Ukraine: коли писала про свою мрію — соціальний проект, який би хотіла започаткувати, прийшло натхнення: розписала концепцію, етапи реалізації. Каже, потоки інформації так і лилися.
Крім основних бенефіціантів проекту — учнів та вчителів, також можлива третя група — дорослі (у тому числі батьки учнів), які бажають вивчати мову з нуля або покращити рівень знань іноземної мови. А надалі, мріє пані Наталія, проект можна взяти за основу як пілотний і впровадити в інших областях України.
— Коли на сцені оголосили моє прізвище, я не могла повірити, що виграла приз. Думала, почулося, — каже вона. — Та й зараз ще не віриться. Певно, проект стане реальним, коли вже почнеться робота над ним. А поки що емоції вирують, ніяк не оговтаюсь від радості! Учні щасливі, колеги кажуть: нарешті. У перший же вечір на Facebook мене закидали запитаннями, коли можна буде записуватися до хабу. Уже можна складати списки, так багато охочих. Отже, проблем з набором не буде.
Але поки що про чіткі терміни не йдеться. Наталія Голоднюк вважає себе максималісткою: робити на всі сто, не йти на компроміси в питаннях якості, хай буде довше, але краще — її життєва філософія.
Інвестувати в освіту — сучасно
Потрібен час на пошук та навчання команди хабу. Викладачам доведеться опанувати інтерактивні методики, навчитися шукати персональний підхід до кожного відвідувача. Це мають бути вчителі XXI століття, яких ще доведеться підготувати. Тож потрібно провести для них професійні тренінги, майстерки — від фіналістів різних років Global Teacher Prize Ukraine. Сама авторка проекту має досвід викладання дорослим: навчала англійської патрульну поліцію Києва, працює тренером British Council у проекті «Вчителі англійської мови — агенти змін».
Як зізнається пані Наталія, вона ще не зверталася з пропозиціями до тих, на кого робить ставку. Планує запросити і носіїв мови. На її думку, інвестувати в освіту — це сучасно. Агрохолдинг МХП має стати прикладом для інших компаній. Якщо вони побачать результат від реалізації такого важливого проекту, теж долучатимуться. Майбутнє залежить від того, яку освіту люди мають і наскільки здатні підвищувати її рівень. Чимало молоді їде за кордон у пошуках кращого життя. Утім, вони можуть захотіти творити його і тут, якщо побачать, що можна постійно вдосконалюватися, навчатися, це цікаво, а результат цінують. А для цього освіта має стати пріоритетом.
Чого хочуть педагоги
— Ще до прийняття рішення про підтримку Global Teacher Prize Ukraine ми зацікавилися роботою команди «Освіторії», коли дізналися, наскільки їхні проекти впливають на популяризацію професії вчителя, — пояснює керівниця Центру розвитку МХП Катерина Гуріна. — У МХП та «Освіторії» схожі місії, адже ми теж популяризуємо професії, а саме — агропрофесії, говоримо про те, що вони сучасні, престижні, цікаві. І йдеться не просто про те, як престижно працювати в нас, одній з найбільших агрокомпаній країни, а й що сільськогосподарська галузь — нині затребувана, високотехнологічна, не поступається IT. Тож і «Освіторія», і МХП роблять акцент на тому, як постійно розвиватися представникам шанованих професій, бути в тренді, пізнавати нове.
Сама ідея призу виникла на робочій зустрічі, коли з’ясувалося, що вчителі вказують в анкеті свої мрії. Представників агрохолдингу зацікавило: чого ж бажають педагоги? Фінансових заохочень? Подорожей? Гаджетів? Виявилося, усе набагато глибше: реалізувати щось значуще для учнів, своєї школи, колег, громадськості в тому регіоні, де живуть, для всієї країни.
Це надихнуло МХП підтримати того з фіналістів, хто пропонує найбільш знаковий проект, який позитивно вплине на життя більшості жителів цілого регіону. Недарма в компанії є негласний слоган: «Мрія — це перший крок на шляху до успіху, але мрія повинна працювати».
Проект Наталії Голоднюк відповідав усім критеріям: важливість для регіону, інноваційність, сучасні технології навчання. До слова, в агрохолдингу вкладають багато зусиль у модернізацію навчання персоналу.
Цього року переформатували систему навчання і розвитку працівників і створили абсолютно інноваційну платформу — Центр розвитку МХП. Відтак компанії близька тема відкритих освітніх хабів, де люди можуть обмінюватися досвідом, дискутувати, отримувати знання за допомогою сучасних інструментів.
Не так давно пройшла перша (установча) зустріч авторки проекту, команд «Освіторії» та МХП.
Приз — не лише гроші
Бюджет проекту має бути величеньким, але воно того варте. Точну суму та часові рамки визначать пізніше, адже це залежить від багатьох нюансів. Приміром, Наталія планувала відкрити хаб на базі своєї школи, але для створення комфортного простору це має бути як мінімум не клас.
— У будь-якому випадку ми всією командою поїдемо в школу, де працює Наталія, — розповідає пані Катерина. — Подивимося, як у ній працюють, за якою системою навчають, наскільки керівництво школи відкрите до експериментів, наскільки там готові бути гостинними для майбутніх відвідувачів хабу.
Можливо, знадобиться окреме приміщення за домовленістю з місцевою владою. Сертифікат на реалізацію мрії передбачає не тільки фінансову підтримку, а й такий важливий консультативний внесок: поділимося нашим досвідом щодо того, як облаштувати освітній хаб, як зробити, щоб про нього почули, до нього прийшли, його полюбили. Просто допомогти грошима — це не про нас. Будь-який проект, у якому ми беремо участь, несе для нас якусь більшу ідею.
Інколи важливі і наші партнерські стосунки, адже Черкаська область — це регіон нашої присутності, з яким вже склалася дружба. Крім цього проекту, ми багато вкладаємо в розвиток освіти і медицини цього регіону, як і інших територій нашої присутності. Скрізь проводимо довгострокові проекти. Це не акції-одноденки, щоб зробити гарний піар.
Ми ведемо прозорий діалог з представниками громадськості, місцевою владою про те, яка підтримка від великого бізнесу необхідна регіону, вкладаємося в розвиток інфраструктури, реконструкцію та оснащення медичних установ, підтримку дитсадків і шкіл (від модернізації до закупівлі сучасного обладнання, проведення свят). Торік у рамках корпоративної соціальної відповідальності було реалізовано понад 600 проектів та інвестовано 110 млн грн.
Чому важливо інвестувати в освіту? Якщо говорити не про місії, візії, а про більш зрозумілі та прості речі й мотиви, то всі компанії потребують висококваліфікованого персоналу. Від того, що великий бізнес інвестує в освіту сьогодні, залежить, які люди працюватимуть у ньому завтра — з якими знаннями, особистісними компетенціями, наскільки відкрито і вільно мислитимуть, будуть готові до інновацій та високих технологій. Сьогоднішні школярі — ваші завтрашні кадри. Від того, що ви їм дасте сьогодні, залежить, якої якості буде ваша команда завтра.