Створюємо Урок мрії: майстер-клас від найкращих учителів України

Як навчити дітей відрізняти мрії від бажань та мріяти нематеріально і широко? Про це розповідають найбільші мрійники серед вчителів — зірки премії Global Teacher Prize Ukraine 2017. За ініціативою «Освіторії», вчителі-новатори з різних куточків країни зібрались у Києві та підготували до 4 вересня особливий проект — Всеукраїнський урок мрії. Розповідаємо про створення заняття, яке покаже школярам значущість мрій та окреслить шлях їх досягнення.

100 тисяч дитячих мрій відправлять у космос

Зустріч найкращих вчителів починається зі статистики, яка бадьорить незгірш кави. І така ж гірка. Дослідження «Про що мріють діти» каналу «1+1» виявило, що тільки 10% українських дітей віком від 5 до 12 років плекають мрію про нематеріальні речі. Це так звані мрії без меж серед дітей, які зіштовхнулися зі складними захворюваннями. Частка нематеріальних мрійників серед здорової малечі ще менша — 5%.

Решта мріють суто про матеріальне — гаджети, іграшки, домашніх улюбленців, подорожі.

— Саме тому ми започаткували марафон «Моя дитяча мрія», — розповіла телеведуча Наталія Мосейчук. — Його мета — зібрати 100 тисяч дитячих малюнків про мрії та наприкінці року запустити їх за допомогою спеціального світлового променя в космос. Діти зрозуміють, що навіть та мрія, яку ти просто намалював, здатна полетіти до зірок. А 45-хвилинний урок, який розроблять в «Освіторії», зможе показати школярам, що вміти мріяти — справжній дар. Адже мріяння — перший стимул до того, щоб розпочати велику справу.

Мрії чи бажання?

Не гаючи часу, вчителі гуртуються в групи й починається жваве обговорення.

— Є мрії, які захоплюють цілі покоління та радикально змінюють життя мільйонів, — горять очі в директора та вчителя Благовіщенського НВК Олександра Чучаєва. — Саме мрія допомогла Ікару полетіти. Цю ідею підхопили Леонардо да Вінчі, Олександр Можайський, брати Райт, Ігор Сікорський. І сьогодні людина підкорює повітря легко і з посмішкою. Мріяти — значить жити! А жити мріючи означає рухатися до своєї мети життя.

Вчителька математики та інформатики Чернігівської школи № 2 Оксана Коваленко підхоплює:
— Треба запропонувати дітям подумати, якими мріями вони можуть змінити світ на краще. І найголовніше — які кроки треба зробити, щоб цю мрію втілити в життя.

Сергій Хараху, вчитель Захисту Вітчизни та географії з Львівської гімназії при університеті Івана Франка влучно відзначає: — І ось тут головне, щоб діти не плутали бажання та мрії. Бажанням може бути купити телефон. А ось телефон вже може допоможе втілити дитячу мрію стати блогером. Після нашого уроку діти мають навчитись визначати та порівнювати поняття «мрія» і «бажання».

— А ви згодні, що вчити дітей мріяти — справжнє мистецтво? — усміхається до колег вчителька математики Хмельницької гімназії № 1 Оксана Ратушняк. — Кожна дитина — це неповторний світ зі своїми мріями та бажаннями. У нашому класі вчимося мріяти разом зі школярами. Для цього малюємо свою класну мрію чи створюємо колаж з малюнків, а потім розміщуємо на видному місці в класній кімнаті, щоб ми завжди її бачили. І щодня робимо невеличкі кроки до реалізації своєї мрії.

Вчимо мріяти нематеріально

Як навчити мріяти нематеріально, розповідає вчителька інформатики, української мови та літературного читання з міста Червоноград Анна Савіцька:
— Діти інколи діляться своїми таємними мріями ще до їх здійснення. Деякі — виключно після. Щоби навчити мріяти нематеріально, потрібно вчити дітей прислухатися до свого серця, а в людях навколо бачити в першу чергу особистостей. Тоді в їхніх головах народжуються ідеї, котрі можуть стати їхньою, ба навіть чужою мрією.

Одного разу учениця 3-го класу підійшла до мене після уроку і сказала: «Я дуже люблю уроки інформатики і мрію, щоб ви навчили і мою маму працювати за комп’ютером. Тоді зможе здійснитися її мрія вийти на роботу, почуватися впевнено серед інших досвідчених спеціалістів. Будь ласка, подумайте і тоді дасте відповідь. Ось телефон мами, але не телефонуйте, поки ще не вирішили, бо мама ще не знає про мою мрію здійснити її мрію…»

Зараз можу сказати, що мрія мами цієї дівчинки вже частково здійснена — перші уроки вона пройшла та знайшла роботу. Але «навчання-настанови» тривають у телефонному режимі. А від цієї мами я дізналася про мрію учениці — вона хоче бути блогером і наполегливо працює над досягненням мети.

Я певна, мрії дітей насправді не мають меж. Коли ми з учнями зробили та поставили в кабінеті фітокартину з автополивом від Arduino, нові учні-другокласники з подивом спостерігали за шкалою вологості ґрунту — світінням світлодіодів. Один хлопчик завжди прибігав першим на урок і одного разу зізнався: «Я мрію побачити ту мить, коли згасне остання пара світлодіодів, запрацює моторчик, побіжить водичка трубочками і кожна рослинка поливатиметься!»

Мрії успішних людей

Вчитися мріяти не лише про матеріальні блага треба насамперед у родинному колі, вважає Олександр Чучаєв:
— Саме батьки мають сформувати в дитині таке поняття, як «мрія без меж». Але при цьому мами й тата мусять вдало поєднувати матеріальні й нематеріальні бажання дітей, щоб вони допомагали малечі рухатися до глобальної мрії.

Слід більше акцентувати на духовних цінностях успішних людей. Наприклад, Ілон Маск завжди наголошує, що ніколи не прагнув стати багатієм, а мав мрію зробити світ кращим і допомогти людям розвиватись. Важливо також пояснювати, що кожна мрія несе в собі ризик. Багато хто мріє стати абсолютним чемпіоном світу, а вдається це одиницям. Тож треба говорити і про можливі розчарування та інші шляхи реалізації, щоб зациклення на супермрії не зіграло злого жарту.

Формуймо запас мрій

Вчитель української мови та літератури з Полтавської спеціальної школи № 39 Сергій Зайцев поділився цікавим досвідом:
— Треба вчитися мріяти й дорослим. Бо, як виявляється, не всі мають глобальну мрію «без меж». Як же вони навчать цього молодше покоління? Я був на тренінгу, де нас попросили за одну хвилину написати про всі мрії, які тільки можемо згадати. Кажуть, що людина, яка реально вміє мріяти та досягати бажаного, має про запас 30–40 мрій. У мене набралося лише 10 мрій, які, на превеликий жаль, ще й виявилися бажаннями. Це говорить про те, що вчителю теж треба вчитися продукувати мрії.

— Ми вчимо насамперед своїм прикладом, — продовжує розмову Тетяна Веркалець, вчителька історії та права, директорка Полтавської школи № 38. — Найбільша проблема, коли ми вчимо дітей у школі одного, а вдома показуємо геть інший приклад. Тільки в єдності із сім’єю можна сформувати «правильні» цінності. Якщо вдома — культ матеріальних цінностей, то й мрії дітей будуть виключно матеріальними, які б уроки мрії в школах ми не проводили.

Я схиляюся до того, щоб паралельно з дітьми проводити вечірню школу для батьків і їх теж вчити, як виховувати дітей. Коли ми будемо говорити в сім’ї про життєві цінності, а матеріальне виступатиме доповненням та інструментом реалізації цілей, то й мрії народжуватимуться справжні, живі. А якщо про це говорити тільки в школі, а вдома тицяти дитині планшет — «Тільки відстань від мене!» або давати гроші за гарні оцінки, то й формат мрій буде в матеріальній площині. Треба запитувати дітей не тільки «Про що ти мрієш?», а й обов’язково: «Що це тобі дасть?»

Конспект Уроку мрії

Результатом зустрічі вчителів став повноцінно розроблений Всеукраїнський урок мрії. З його конспектом можна ознайомитися і вільно завантажити для користування тут:

Розміщуйте у соціальних мережах малюнки учнів, створені під час уроку мрії або вдома, під хештегом #МояДитячаМрія та долучайтеся до арт-марафону проекту Здійсни мрію.

Сюди можна передавати малюнки мрій:

Телеканал 1+1

04080 Київ, Україна, вул. Кирилівська, 23

Також є поштова скринька my.wish.1plus1@gmail.com, на неї можна надсилати малюнки своїх мрій з історіями про них. 

Всі вони полетять до зірок.

Матеріали для друку:

Тут ви можете вільно завантажити матеріали для Уроку мрій у хорошій якості і роздрукувати їх для ваших учнів.

Поділитися цією статтею