#ВчителіВажливі: Вчитель, який у поліському селі готує переможців міжнародних олімпіад

Фінал Global Teacher Prize Ukraine вже близько — 7 жовтня. А поки що знайомимо з фіналістами премії, серед яких Олександр Лисич — вчитель хімії Чорнотицької школи на Чернігівщині. Він має унікальну хімічну картинну галерею, створив «СУХО» та «МОКРО» і дбає про екологію.

Школа майбутнього — у невеличкому селі

Уявіть собі маленьку школу в невеличкому, на тисячу мешканців, селі. Утім, діти збираються сюди аж із семи районів. У всіх учнів тут один улюблений предмет — хімія. Власне, її й вивчають по 3–5 годин на день. А решту часу — математику, фізику та іноземну мову.

Діти проводять дослідження та готують проекти, створюють індивідуальні матриці уроків, ходять на індивідуальні заняття, проходять тренінги інтенсивного розвитку здібностей, грають у вікторини, ходять на наукові пікніки та чаювання, читають сучасну літературу з хімії. Їдять на перерві… юшку та кашу з казана.

На заняттях вчитель матеріал скрайбує (замальовує, немов робить комікси, застосовує плакати, схеми, опорні знаки, символи, кумедні малюнки), а ще — пропонує готові багатовимірні моделі теми. За одне заняття завдяки методиці хвильового занурення школяр може почерпнути стільки, скільки в разі традиційного підходу — за 5–10 уроків.

Учні, певно, ще й хімічні вундеркінди, адже залюбки підміняють вчителя та самі викладають матеріал однокласникам. І, звісно ж, перемагають в усіляких конкурсах. І це при тому, що їхні конкуренти — переможці обласного і всеукраїнського етапів — переважно вчилися в закладах освіти при університетах. І викладали їм професори, аспіранти, переможці міжнародних олімпіад.

Приміром, Дмитро, який хоче стати лікарем, спочатку мав не дуже високий рівень знань з хімії. У 8-9-му класах він не зміг отримати диплом переможця/призера ІІІ етапу Всеукраїнської олімпіади з хімії. А цього року 11-класник набрав на ЗНО з хімії 194 бали, завоював абсолютне ІІ місце і став дипломантом Всеукраїнської олімпіади. Артем Бойчук виборов срібло у Вашингтоні на 44-й Міжнародній олімпіаді, а на 47-й Менделєєвській — золото. Цього ж року Менделєєвська бронза дісталася Євгену Устименку.

Юні фанати хімії вчаться на канікулах

Решта учнів у цій дивовижній школі теж не пасуть задніх. Середній бал ЗНО з хімії коливається від 180 до 196 балів. Понад 300 вихованців стали лікарями Києва, Чернігова, Харкова, Берліна, Тель-Авіва, Бєлгорода, Новосибірська, Санкт-Петербурга. На тих, хто навчається у «звичайній сільській школі», чекають біоенергетика і біомедицина, хемоінформатика (застосування комп’ютера та інформатики до проблем хімії) і робототехніка, нанотехнології. А тепер вишенька на тортику: вчаться діти під час літніх канікул, по буднях і вихідних.

Що ж це за грандіозна школа, яка зветься «Поліська орбіталь»? Що ж це за юні фанати хімії? Усі, хто знайомий із ситуацією (а канікулярна школа існує 5 років), переконані: на вундеркіндів та фанатів звичайних школярів перетворює 65-річний вчитель хімії Олександр Лисич. Саме він розробив революційну авторську методику викладання цієї дисципліни — на основі логіко-смислових моделей. І саме він викладає в міжрайонній школі.

Влітку вона працює в тих приміщеннях, які знайдуться (готелі, гуртожитки, будинки), тут же живуть учні, а їжу на вогнищі по черзі готують батьки та вчителі. Суть програми — не здобуття поглиблених знань з предмета, а набуття дитиною необхідних навичок роботи з отриманою інформацією, вміння її аналізувати, швидко і творчо мислити, уявляти і зосереджуватися на основному. Важливий нюанс — попередній розвиток математичних здібностей дітей.

«Математика в хімії початкового курсу — це мій коник успіху, — розповідає пан Олександр. — У школі №1 міста Ноябрська, де я працював вчителем хімії, один з талановитих учнів на обласній олімпіаді програв перше місце. Він знав, що не зміг розв’язати одну із задач через недосконале знання математики. Весь час повторював про себе: «Ох, ця математика».

Сьогодні Ілля Купров — викладач хімії Оксфордського університету. А мені його слова добре закарбувались у пам’яті. Тому перших 10–12 занять на початковому етапі присвячую математиці. І через математичну хімію пробуджую в учнях жагу до знань, розвиваю любов і бажання займатися нашим непростим предметом».

Як «орбіталівці» опинилися за полярним колом

Уже три роки триває проект «Наша школа +. Схід і Захід разом», мета якого — показати, що Україна єдина. У рамках цієї акції учасники волонтерського хімічного десанту проводять виїзні школи. Поки що в трьох регіонах: Чернігово-Сіверщині, Слобожанщині і Західній Україні.

Вихованці фіналіста Global Teacher Prize Ukraine не лише побували в Закарпатській, Івано-Франківській, Хмельницькій, Тернопільській, Сумській областях, а й вийшли на міжнародний рівень. Улітку 2013 року провели першу міжнародну школу хімії поблизу історичного міста Новгород-Сіверського. Тоді була можливість зустрітись юним хімікам з Білорусі, Казахстану, Росії й України. А після наукових розмов вирушити в подорож на плотах по Десні. Друга міжнародна школа хімії проходила за Північним полярним колом. Тепер школярі знають набагато більше про життя і культуру малочислених народів арктичного регіону.

У «Дитячому християнському таборі» Мальтійського ордену, де разом відпочивали діти з європейських країн та різних регіонів нашої країни (Донбасу та Західної України), вчилися порозуміння. І навіть не стало на заваді різне віросповідання: католицьке, протестантське, православне. Восени волонтерську групу канікулярної школи чекають у білоруському Добруші Гомельської області.

Щороку учні Олександра Лисича беруть участь у роботі літнього мовного табору «Аратта», що на Десні поблизу смт Макошине Менського району. Швидше опановують англійську мову, потрапляючи в мовне середовище її носіїв з англійського медичного коледжу міста Фарінгтона.

Плекають власний сад бузків

Майбутні хіміки, звісно, вболівають за екологію планети. Наприклад, їх турбує неналежна утилізація відпрацьованих батарейок, тому постійно проводять екоакції «Друге життя батарейки». Їхній приклад наслідують в усіх школах району. Вторинні ресурси перетворюють на іграшки для майданчика дитячого садочка «Веселик» та екоквітники. До слова, планують зробити сирінгарій (сад бузків). Вже мають 11 сортів у колекції шкільного парку. А до Всесвітнього дня проліска посадили в лісах 350 цибулинок білих підсніжників, які стали рідкісними квітами.

Майже всі учні «Поліської орбіталі» беруть участь у науково-освітній програмі GLOBE, яка здійснює моніторинг навколишнього середовища. У червні цього року юних хіміків-екологів на GLOBE-іграх зустрічала Чехія.

Найбільше пан Олександр пишається тим, що вдалося створити «СУХО» — Сільський Університет Хімічної Освіти — місце зустрічі дітей, яким недостатньо шкільної програми, та «МОКРО» — Міжнародне Об’єднання Креативного Розвитку Обдарованості. І прагне поділитися своєю методикою з іншими вчителями.

Готує програму шкільного курсу хімії і посібник, проводить тренінги з логіко-смислових моделей навчання для студентів-хіміків.

А ще готовий поділитися надбаннями єдиної в Україні хімічної картинної галереї. Кожен малюнок — це навчальний матеріал до певної теми, а разом — повний обсяг пропедевтичного курсу. Завдяки якому, вважає Олександр Лисич, можна вчити «нудний і незрозумілий предмет» на високому рівні без використання підручника.

Поділитися цією статтею