Як зміняться уроки фізкультури в школі

Зображення: pexels.com/@runffwpu

Нещодавно Міністерство освіти затвердило «Рекомендації щодо стратегічного розвитку фізичного виховання та спортивної підготовки учнівської молоді до 2025 року». Як зміняться уроки фізкультури в школі, у що гратимуть учні у спортзалах та до чого тут гаджети? Ми розібралися з усіма нововведеннями. 

Більше ніж користь для тіла

«Рекомендації щодо стратегічного розвитку фізичного виховання та спортивної підготовки учнівської молоді до 2025 року» задають нові орієнтири на найближчі п’ять років. Плани значні: створити нову модель мотивації учнів. Але до того, як розглянути, що  пропонують, згадаймо поширену думку: навіщо взагалі щось змінювати? Можливо, це якісь новомодні віяння? Адже не одне покоління учнів складало нормативи, бігало кроси, і всі нібито були здорові й задоволені.

Теніс, американський футбол, футбол, волейбол, гольф, чирлідинг, біг, боротьба, плавання, стрибки у воду, баскетбол, бейсбол, софтбол, легка атлетика — це не програма олімпіади, а стандартні різновиди учнівських команд у типовій американській школі. І це не якісь там додаткові гуртки для обраних, а те, із чим асоціюється фізкультура в учнів. В Україні таким можуть похизуватися лише найкращі приватні школи.

На жаль, ми часто маємо дуже легковажне ставлення до «фіз-ри», тож нам складно уявити, яким значущим є цей урок у США. Там це не про розвиток тіла, а про підготовку до життя.

Із першого класу американські діти прагнуть записатися в певну команду, щоб брати участь у внутрішньошкільних та міжшкільних змаганнях — тут усе по-справжньому. Тож заняття — це розминка, опанування необхідних азів та перші спроби ігор. Що старший учень, то більше часу відводиться на спорт. Старшокласники лише грають та готуються до змагань. Вважається, що саме досвід живої гри дає підлітку уявлення про те, як влаштований світ: як діяти в команді, конкурувати, знайти впевненість у собі, використовувати сильні сторони та долати власні слабкості. Тобто йдеться про розвиток тих самих soft skills (м’яких навичок), про які нині так багато говорять. Отож, щоб не втрачати ці можливості, уроки фізкультури в українських школах таки потребують «перезавантаження».

 Щонайменше година фізичної активності на день

Основа нового підходу до фізичної культури в Україні — це більше не пошук талантів для професійного спорту, а надія залучити якомога більше людей до масового спорту. Адже годі агітувати за здоровий спосіб життя та турботу про здоров’я, якщо спортивні змагання асоціюються лише з переглядом футбольних матчів на дивані. Тож запланована і соціальна реклама на телебаченні, і акцент на олімпійські цінності (досконалість, дружба, солідарність), і активність у соцмережах спортсменів та шоу-бізнесменів як хедлайнерів здорового способу життя. Також планують видати методички з фізичної культури в домашніх умовах під час карантину.

Урешті-решт йдеться про те, щоб усі школярі щодня мали накопичену (тобто розподілену на 2–4 рази) годину фізичної активності, як рекомендує Всесвітня організація охорони здоров’я. Звісно, це не лише про заняття спортом, а й про ранкову зарядку, руханки, звичайні дитячі розваги на спортивному майданчику, саморобні «смуги перешкод», біг, різноманітні ігри. 

Оцінювання фізичної підготовленості у 2019 році (це останні отримані дані такої перевірки) у понад 15 тис. шкіл довело, що лише третина учнів має достатній рівень, а високий — лише в одного із 7 дітей. Причому ситуація погіршилася порівняно з попередніми роками. Фахівці вже прогнозують, що за часів пандемії фізично підготовлених дітей стало ще менше.

Як зміняться уроки фізкультури для школярів?

  1. У школах створюватимуть спортивні гуртки, секції та клуби. І не окремо, а в координації з уроками фізичної культури (можливо, у старших класах, як у США, дозволять замінити ними заняття).
  2. На уроках вводитимуть більше командних ігор, у тому числі такі незвичні для нас, як петанк, фрізбі, флорбол тощо.
  3. Ніхто не має бути осторонь занять, причому не у примусовому порядку, а заради розвитку та оздоровлення кожної дитини: тому фізична культура стане більш інклюзивною, створять дієві оздоровчі групи. 
  4. Вчителів спонукатимуть проводити такі нові форми уроків, як квест-уроки, сюжетні уроки (наприклад, для початкової школи за мотивами улюбленого дитячого фільму), уроки-змагання.
  5. Розпочнуть експерименти з поєднання рухової активності та комп’ютерних ігор, тобто учнів з 12 років залучатимуть до кіберспорту. Це може бути пошукова активність, квести чи рухливі ігри з елементами доповненої реальності, симулятори спортивних ігор, ігри з датчиками руху. Останній варіант — це коли гравці бігають на місці, стрибають, роблять різноманітні рухи руками, а персонажі гри повторюють, і все це допомагає досягти певної мети в онлайн-грі. Звісно, ці варіанти потребують найбільших змін, нового обладнання, матеріального забезпечення. Та, можливо, це саме те, заради чого школярі бігтимуть на уроки фізкультури. Найпростіші варіанти досить доступні: під керівництвом вчителя ловити покемонів у шкільному подвір’ї: погодьтеся, це значно веселіше, ніж бігати колами.

Челенджі з однолітками з інших країн

І ще одна, дуже важлива ідея. Це участь школярів у різноманітних естафетах, перегонах, змаганнях як на рівні України, так і міжнародних. Ні, йдеться не про виняткові успіхи купки школярів та поїздки за кордон. У сучасному світі все це відбувається онлайн, а активності передбачені такі, в яких можуть взяти участь якомога більше дітей. Достатньо лише підготуватися за відеоматеріалами на уроках, створити у спортзалі необхідні умови (вони мінімальні — наприклад, смуга перешкод), провести та зафільмувати змагання, а потім поділитися з однолітками з різних країн. Головне, що все це не потребує додаткової спортивної підготовки.

Що це може бути? Cool Games — веселі змагання з командних спортивних ігор для учнів 9–17 років. До слова, торік до Всеукраїнського фіналу з Cool Games онлайн долучилося 120 тис. глядачів. Cool Race — індивідуальні та командні старти для старшокласників з подоланням штучної смуги перешкод. Challenge Fest — улюблені школярами будь-якого віку челенджі, такі як складання на швидкість кубика Рубіка, змагання з бейблейду, вправи зі скакалками, різні види незвичних стрибків (twist jump, jump squats), пробивання футбольного м’яча на точність тощо. Beach Games — літні пляжні активності для школярів на канікулах (пляжний волейбол, корнхол, футбільярд, slackline). ComBat Games — військово-патріотичні ігри (з елементами страйкболу, пейнтболу, лазертагу). Найважливіше в усіх цих активностях, що до них варто готуватися протягом не одного уроку, а така цікава мета приваблює дітей значно більше, ніж просте бажання отримати гарну оцінку.

Заради цього доведеться підвищувати цифрову компетентність вчителів фізкультури та надати їм необхідні інтернет-інструменти — щонайменше, доступ до гаджетів для реєстрації, отримання матеріалів, розміщення звітів.

Поділитися цією статтею