Вакцинація та медогляд: які довідки потрібні майбутньому першокласнику

Усі першокласники мають пройти медичний огляд перед вступом до школи. В умовах жорсткого карантину школи або переносять термін прийняття документів, або просять подавати їх в електронній формі. І серед них вже мають бути довідки щодо стану здоров’я дитини. Щоб батькам жилося трішки легше, «Освіторія» склала чекліст обстежень та щеплень, які доведеться зробити першокласникам.

Записуємося заздалегідь. Звернутися найкраще до сімейного лікаря або педіатра, з якими підписана декларація про надання первинної медичної допомоги. Ще один варіант: приватна клініка, де є програми обстежень для вступу у школу. У столиці ціни на них коливаються від 2,5 до 6 тис. грн, тож задоволення не з дешевих. Про прийом у лікаря домовляємося за телефоном або записуємося в електронну чергу, щоб на карантині менше контактувати з людьми.

Огляди проходять по-різному. Дитина проходить огляд. При цьому має бути присутній хтось із батьків. Від фахівця та його знання маленького пацієнта залежить, з яких елементів складатиметься обстеження. Можуть лише послухати серце, бронхи та легені або ж ще поміряти вагу та зріст, температуру.

Філіппінський тест. Педіатр може провести так званий філіппінський тест, щоб перевірити фізичну готовність дитини до школи. Дитині пропонують підняти руку над головою і торкнутися до протилежного вуха. Якщо дитина не може  дотягнутися до вуха через голову, це вказує, що ще недостатньо дозріла нервова система, розвинувся скелет та загалом організм ще не здатний адаптуватися до навчальних навантажень. Якщо ж дитина доторкнеться до верхнього краю вуха, а ще краще — до середини, майбутній учень фізично готовий. Як кажуть медики: відбувся напівростовий стрибок.

Проби Руф’є. Ще один поширений елемент огляду під час обстеження майбутнього школяра. Дитину попросять п’ять хвилин спокійно посидіти. Порахують пульс за 15 секунд. Потім просять зробити 30 присідань. Часу на це — 45 секунд. Після фізичних вправ лікар підраховує пульс за перші 15 секунд, а потім через пів хвилини ще за 15 секунд. Далі за формулою він визначає індекс від «погано» до «відмінно», або може бути позначка «атлетичне серце» (таке трапляється у юних спортсменів).  

Не забуваємо про пандемію. Радимо пересвідчитися, що педіатр чи сімейний лікар під час огляду дбає про профілактику COVID-19: одягає маску, миє руки. Самі також не забувайте про маску та обробку рук санітайзером.

Робимо щеплення за потреби. Одна з довідок, яку видасть лікар: форма № 063/о «Карта профілактичних щеплень». Там міститься інформація про всі вакцинації, ревакцинації, а також туберкулінові проби, які робили дитині. Нині, за часів пандемії, цей момент дуже важливий, адже школам офіційно дозволили не допускати на заняття учнів, у яких немає такої довідки. Перевіряємо, чи зроблені всі обов’язкові профілактичні щеплення згідно з українським календарем щеплень. У 6-річному віці проводиться ревакцинація проти дифтерії, правця, поліомієліту, кору, краснухи та паротиту. Якщо щось не зроблено, довідки не буде. Аби зайвий раз не відвідувати медичний заклад, краще одразу ж після огляду, у той же день зробити щеплення.

Отримуємо направлення до вузьких спеціалістів. Його надає педіатр чи сімейний лікар. Деякі фахівці нині, в умовах карантину, скорочують цей етап та надають довідку без їхніх оглядів. Є й ті, хто направляє до додаткових спеціалістів (найчастіше це невролог, гастроентеролог, отоларинголог). Основні спеціалісти, яких треба пройти: хірург, ортопед, окуліст і стоматолог. До них теж слід записатися в електронну чергу.

Перевіряємо «больові точки». Що шукають ці фахівці? Дитячий офтальмолог виключає короткозорість чи далекозорість, перевіряє гостроту зору. Дитячий хірург дивиться, чи немає пупкової грижі, гемангіом. Стоматолог оцінює стан зубів, ротової порожнини, формування правильного прикусу. Дитячий ортопед-травматолог виключає сколіоз, оцінює стан розвитку кістково-м’язової системи.

Робимо аналізи. Загальний аналіз крові на гемоглобін передбачено зробити, щоб виключити ризик розвитку анемії. За показниками лікар також може направити на інші обстеження. Найчастіше це аналіз сечі, аналіз крові на глюкозу, кал на гельмінтів, зішкріб на ентеробіоз. Інколи просять зробити ще й ЕКГ. Те, що можуть вимагати зробити тест на коронавірус, безпідставні чутки.

Отримуємо основну довідку. Це форма № 086-1/о. Її назва:  «Довідка учня загальноосвітнього навчального закладу про результати обов’язкового медичного профілактичного огляду». Якщо робили аналізи, лікар видасть остаточний документ, коли отримає їхні результати. Довідки завіряють печатками лікаря та медичного закладу. Окрім даних про дитину (прізвище, ім’я, по-батькові, дата народження, стать, місце проживання, телефон батьків), лікар зазначає, для якого закладу освіти вона призначена, пише висновок про стан здоров’я, рекомендації та групу для занять фізкультурою. Інформацію про хронічні захворювання не вписують туди автоматично: цей запис залежить від рішення одного з батьків, чи надавати такі дані школі.

Відправляємо документи. Якщо їх приймають в електронній формі, відправляємо скан або фото довідки про стан здоров’я та довідки про вакцинацію.

Поділитися цією статтею