Лікар вищої категорії зі спортивної медицини Степан Желяпов — про те, який вид спорту зробить дитину сильною і здоровою

Запитання, яке ставлять мені найчастіше, — з якого віку починати? З точки зору користі для здоров’я оптимальний вік — 7-10 років.

Поспішати не варто, хоча багато тренерів будуть переконувати вас у протилежному. У футбольні школи, наприклад, зараз набирають з 5 років, а на гімнастику дівчаток віддають узагалі в 3 роки.

Це неправильно: дитячий скелет ще до кінця не сформувався, а йому вже дають підвищені навантаження. Через це можуть виникнути травми і захворювання суглобів.

Взагалі фізкультура і спорт — це потужні ліки. А в будь-яких ліків є як показання до застосування, так і протипоказання. Щоб не нашкодити, пропоную батькам запам’ятати три прості правила.

1. Перш ніж записати дитину в будь-яку секцію (навіть шахову), пройдіть медкомісію. Стандартного огляду перед початком навчального року недостатньо. Пам’ятайте, що ви це робите не для довідки, а для безпеки дитини.

Існують загальні протипоказання, за яких дитині не можна давати великі навантаження. Як-от важкі викривлення хребта або вади серця.

Але і лякатися діагнозів не варто. 100% здорових дітей у наш час практично немає. Від багатьох хвороб спорт рятує, а з деякими вчить мирно співіснувати. Навіть більше, історія знає чимало випадків, коли люди із серйозними протипоказаннями досягали великих успіхів у професійному спорті.

2. Дозвольте дитині вибирати. Я знаю багато випадків, коли хлопчиків спочатку приводять на плавання, потім відводять на єдиноборства, а врешті-решт вони опиняються у футбольній школі. Дитина вибирає довго, але це має бути її вибір. Інакше спорт не принесе задоволення, а значить і користі. Так що будьте терплячими.

3. З’ясуйте для себе одразу, яка у вас мета стосовно дитини: стати олімпійським чемпіоном чи бути здоровим? Спорт великих досягнень і фізкультура — абсолютно різні речі. А тиск на дитину заважає їй показати себе з кращого боку.

Плавання

Усебічно розвиває організм. Допомагає поліпшити кровообіг, загартовує, зміцнює нервову систему, покращує роботу легенів і формує осанку.

Протипоказань — небагато. Наприклад, шкірні захворювання та епілепсія (із цим діагнозом у жодному разі не можна в басейн).

Спортивна гімнастика

Гімнастика чудово зміцнює організм. Формує красиву фігуру як у хлопчиків, так і в дівчаток. Зміцнює всі групи м’язів.

Але технічно це дуже непростий вид спорту. Крім того, до нього варто ставитися з обережністю, якщо в дитини плоскостопість — на ступні тут дуже велике навантаження.

Футбол

Динамічний і азартний, розвиває витривалість, стрімкість, координацію, швидкість реакції і вміння працювати в команді.

З іншого боку, це контактний вид спорту, і тому — один з найбільш травматичних. Футбол протипоказаний у разі викривлення хребта другого і третього ступенів. А також у разі видимих дефектів ніг (коли одна нога коротша за другу більше ніж на 3 см).

Та є і винятки з правил. Наприклад, у знаменитого бразильця Гаррінчі на прізвисько Великий кульгавий ліва нога була коротша за праву на 6 см Це не завадило йому стати двократним чемпіоном світу.

Теніс

Допомагає розвинути спритність і швидкість реакції. Підійде дітям, які страждають на остеохондроз або порушення обміну речовин. Більшість навантажень у тенісі — аеробні, тобто такі, що потребують кисню. А отже допоможуть спалити калорії і скинути зайву вагу. А ще теніс вчить прораховувати на кілька кроків наперед.

Теніс не підійде тільки дітям із хворобами сполучних тканин і суглобів, а також захворюваннями серцево-судинної системи.

Єдиноборства

Багато батьків хочуть навчити хлопчиків постояти за себе. І нічого ліпшого за єдиноборства для цього не придумаєш. Бойові мистецтва допоможуть, якщо в дитини сколіоз та плоскостопість. А головне — спрямують її енергію в потрібне русло.

Однак список протипоказань тут доволі довгий: нестабільність шийних хребців, короткозорість, вади серця, дефекти розвитку органів тазу.

Бокс

Бокс тренує не лише тіло, а й характер — змагатися доводиться і з собою, і з супротивником. Допомагає поліпшити реакцію, координацію рухів, силу м’язів, вчить справлятися з емоціями, розвиває серцево-судинну і дихальну системи.

Але, за даними Міжнародного олімпійського комітету, це найтравматичніший вид спорту. Якщо ви помітили, що після занять у дитини з’являється тривожність і поганий сон, стресовий стан, із секції краще піти. Це можуть бути наслідки ударів по щелепі й голові, через які відбувається струс усього організму.

Поділитися цією статтею
Автор: