У 18 років — у найкращі лабораторії світу: як український студент навчається і працює в Ізраїлі

Чим привабливе стажування за кордоном? Які нові можливості відкриває та скільки за це платять українським студентам? Як влаштований процес навчання в одному з найкращих вишів світу? Чи повертаються наші таланти після стажування в рідну країну? Свою неймовірну історію розповідає талановитий Антон Ганопольський, срібний призер Міжнародної хімічної олімпіади, стипендіат Новопечерської школи.

На навчання до Новопечерської школи — безкоштовно

Коли я виграв олімпіаду з природничих наук, яку проводила Новопечерська школа, вирішив подати заявку ще й на стипендіальну програму Новошколи. Чому? Умови навчання приємно вразили. У 10-му та 11-му класі навчався вже тут. Особисто мені неважко було потрапити на навчання за умовами стипендіальної програми — я вже й до того проробив величезну роботу, беручи участь у всеукраїнських олімпіадах (2016-го Антон став абсолютним переможцем української олімпіади і здобув срібло на світовій).

Моя мама — лікар, і вона мріяла про мою кар’єру в медицині. Я займався з репетиторами, мама теж допомагала отримувати поглиблені знання з хімії та біології. Тож не дивно, що я не на жарт захопився природничими науками.

Державна та приватна школа: чи є різниця в навчанні?

Різниця, яку одразу відчуваєш, — більша свобода вибору: що саме зараз хочеш вивчати, чого хочеш навчитись і які навички плануєш розвивати? У Новошколі не намагаються нашпигувати тебе знаннями, а занурюють у прикладні моменти.

Вагання теж були. Запитував себе: «Чи приємно мені буде навчатись у Новопечерській школі разом з дітьми бізнесменів, політиків? Як вони приймуть «звичайного» хлопця?» Побоювання швидко зникли. Ще на співбесіді пообіцяли, що дбатимуть про мене — і це їхня робота. А для мене головне — відповідати за свою роботу.

З новими однокласниками ми гарно здружились, і коли я зараз приїжджаю в Україну, зустрічаємось та весело проводимо час.

Стипендіальна програма Новопечерської школи: як потрапити?

  • Бути учнем 8–11-го класу в наступному навчальному році.
  • Проживати в місті Києві або околицях.
  • Мати визначні академічні, творчі, спортивні або соціальні здобутки.
  • Бути проактивним, ініціативним, відповідальним та працьовитим.
  • Успішно пройти всі три етапи вступної кампанії.
  • Належати до родини із середнім або нижчим за середній рівнем достатку, що не дає можливості родині сплачувати за контрактну форму навчання.

Особливістю гранту є можливість також рекомендувати учня, який стане достойним претендентом на участь. Рекомендувати його можуть викладачі, наукові керівники, репетитори та близькі.

Форми для реєстрації та рекомендації учня доступні за посиланням.

Дедлайн подання: 20 травня.

Кому талант? Або як вирішити зі вступом до вишу

Знайомі з української діаспори в США допомагали мені подати документи в американські виші. Але ця ідея зазнала поразки.

Коли настав час обирати інститут, я саме готувався до міжнародної олімпіади. Усі тренери, які нас готували, одноголосно радили вступати до Інституту високих технологій (Київський національний університет імені Тараса Шевченка). Хоч я навчався в ІВТ лише рік і після першого курсу поїхав на стажування до Ізраїлю, жодного разу не пожалкував про вступ до українського університету. Викладацький склад — блискучий, і саме педагогам я завдячую тим, що дозволили мені навчатися дистанційно.

Місія: потрапити на стажування до Ізраїлю

Мене запросили в Ізраїль представники єврейської програми Masa Israel. Поняття не маю, як ці люди вийшли на мене — вони навіть не знали, чим саме я займаюсь в університеті. Детально вивчивши умови контракту, вирішив спробувати. Тим паче, я вже на той час непогано володів івритом — у Києві брав уроки в приватного викладача. Masa Israel дає змогу молоді до 30 років незалежно від обраного фаху поїхати в Ізраїль, відкрити цю країну для себе та паралельно здобувати знання й досвід під час стажування.

Останнє я обрав самостійно: Weizmann institute of Science і вже працюю тут півтора року. Документи на стажування подавав самостійно.

«Навчання через відповідальність» у Weizmann institute of Science, який офіційно в ТОП-10 найкращих світових вишів

Weizmann institute of Science — найбільший дослідницький інститут Ізраїлю в місті Реховоті, названий на честь першого президента країни Хаїма Вейцмана. Він входить у ТОП-10 найкращих дослідницьких центрів світу (Академічний рейтинг вишів) та визнаний найкращим у світі за межами США (журнал Nature).

Вразила величезна територія Інституту Вейцмана: аж 21 гектар! Тут відбуваються дивовижні речі: відкриваються нові горизонти в розумінні рідкісних генетичних захворювань та онкології, вчені намагаються розробити вакцини та ліки від досі невиліковних хвороб, досліджують астрономічні феномени та відкривають нові закони Всесвіту. Можливо, ви читали новину про те, що вчені синтезували фіолетову картоплю та помідори, щоб ці овочі стали ще кориснішими? Це теж справа рук працівників Інституту Вейцмана.

Інститут складається з 250 експериментальних і теоретично-дослідницьких груп з 5 напрямків: біологія, математика, інформатика, фізика та хімія.

Я обрав хімію та стажуюсь наразі у відділі органічної хімії. Мене патронує талановитий молодий професор Рафал Кляйн. Він також читає лекції. Ти приїжджаєш та одразу поринаєш у прикладну роботу: дослідження. Обираєш тему і маєш через певний час презентувати результат. Як це робитимеш — обирай сам. Ніхто не підганятиме, але перевіряють поточні успіхи раз на місяць. Тож я називаю це «навчання через відповідальність».

Моє дослідження допоможе фармацевтам створювати препарати «точкової» дії

Зараз я з головою занурений у дослідження, результати якого ми незабаром опублікуємо в науковому журналі. Це була тривала кропітка робота — у хімії немає короткочасних проектів. Наприклад, мій проект тривав рік, і вважається невеликим.

Мова про хімію великих молекул. У молекулу-клітку (cage) ми інтегрували інші молекули. І це не тільки тому цікаво, що до нас цього ніхто не робив у конкретному ракурсі. Це було моє перше масштабне дослідження. Виявилось, що великі молекули можуть змінювати властивості сполук, що змінюють свою структуру під дією світла. Це надає великий спектр можливостей використання цих нових сполук.

Наші дослідження допоможуть сфері, яка зараз динамічно розвивається: доставка лікарських засобів безпосередньо в проблемний осередок. Річ у тому, що деякі лікарські засоби шкодять не лише патогенним клітинам, а й можуть ослабити весь організм. Тому вчені працюють над тим, щоб лікарський засіб потрапляв «точково» у вражений осередок, та над тим, щоб контролювати таку доставку. Сподіваюся, наші результати надихнуть впливових технологів-фармацевтів, і вони зможуть вивести нові засоби доставки лікарських засобів у людський організм.

Переваги стажування за кордоном

В Ізраїлі я навчаюся за програмою магістрів, що допомагає складати іспити для бакалаврів в Україні. За кордоном я майже нічого не заробляю, але це й не було метою. Моє завдання — глибоко вивчити цікаві мені напрямки.

Скажу чесно: навчатися в Ізраїлі не так легко, як може здаватись зі сторони. Більшість студентів набагато старші за мене — вони проходять через армію, тому різниця у віці з однокурсниками — 5–6 років.

Щодо відмінностей між викладачами та їх методами в Україні та Ізраїлі — українські, з якими я працював, мають значний закордонний досвід. Мабуть тому великої різниці після переїзду за кордон я не відчув. До того ж в Україні на пари мені ду-у-уже подобалося ходити! Те, що одразу відчуваєш від викладачів в Ізраїлі — вони налаштовані допомагати кожному й за будь-яких умов. Навіть під час екзамену можеш підійти до викладача та запитати, як вирішується та чи та задача.

І в Україну зараз приїжджають студенти на стажування з інших країн. Але те, чого нам точно треба повчитися, так це беззаперечної свободи для студентів, яку надають за кордоном. А ще — неймовірне різноманіття науки: тобі дають змогу спробувати себе в кардинально різних сферах. Вийде в тебе щось чи ні — ніхто не знає, але студент має шанс проявити себе. В Україні студенти більш обмежені в таких можливостях.

Що заробляють студенти на стажуванні в Ізраїлі?

Я отримую зарплату як магістр і працівник лабораторії — $1800. Це найменша ставка для працівників лабораторії, але ця сума дає змогу досить комфортно себе тут почувати.

До цієї суми можна отримувати різні і часом дуже відчутні (до $1000) бонуси: за участь у конференціях, за отримання індивідуального гранту на дослідження. Наприклад, я став учасником міжнародної конференції в США та отримав цей гарний бонус.

Поради від «бувалого»

Для студентів, які хочуть на стажування за кордоном, потрібне резюме та хоча б невеликий практичний досвід в Україні. Дуже рекомендую всім студентам, які тільки починають навчатися, шукати одразу місця, де вони зможуть після навчання попрактикуватися: лабораторії, дослідні компанії. Це буде беззаперечним плюсом. Але найважливіший етап — співбесіда. Її зазвичай проводить професор, у команді якого ти працюватимеш. У тому ж інституті Вейцмана є літня школа, в яку відносно неважко потрапити — за два місяці маєш можливість навчатись і мандрувати країною.

Які можливості відкриває стажування і чи є бажання повернутись в Україну?

Із моїх спостережень — те, що відрізняє студентів із США і з України — коло знайомств. Якщо в США студенти мають змогу бачити нобелівських лауреатів як мінімум раз на місяць та поставити будь-яке запитання після лекції, то в нашій країні це дуже важко. В Ізраїлі українці отримують супершанс розширити коло знайомств у світі науки — це надзвичайно корисно для кар’єри!

Стажування — це практика в дії. А в навчанні без практики мало сенсу. Ти можеш знати назубок всю теорію, але коли бачиш, як це працює в лабораторії — відчуваєш ефект від навчання.

Оскільки мій контракт з інститутом Вейцмана закінчується влітку, хочу поїхати на навчання зі стажуванням до США чи Швейцарії: там інший рівень конкуренції та освіти. Але я хочу повернутись до України, ставши незалежним спеціалістом — з напрацюваннями та ідеями, які можу реалізувати в нашій країні. Наприклад, для мене надзвичайно цікавою є стартап-сфера в науці.

Поділитися цією статтею