Як українському школяру вступити до закордонного університету

cover_school

Чи складно українцю вступити до закордонного вишу? Ми проконсультувалися з компанією Anyway, яка займається програмами навчання та стажування за кордоном, і зібрали правила вступу для найпопулярніших серед українських абітурієнтів країн: Польщі, Німеччини, Канади, Італії, Чехії та США.

poland

Польща

Середня вартість навчання: 2 тис. євро на рік.

Щоб обрати університет, в якому ви хочете вчитися, скористайтеся офіційним пошуковиком Міністерства освіти, де зібрано інформацію про всі державні та приватні виші Польщі.

Можна вибрати курс польською або англійською мовою. Більшість приватних університетів знання польської не вимагають. А в державні потрібно надати сертифікат володіння польською не нижче рівня B1.

Вступних іспитів немає, результати ЗНО не враховують. Однак багато вишів проводять співбесіди, здебільшого через Skype. Зараховують в університет на підставі конкурсу атестатів і дати подання документів. Саме тому важливо надіслати онлайн-заявку до вишу якомога раніше. Зазвичай вступна кампанія триває з травня по липень.

Стандартний список для вступу на бакалаврат: атестат і додаток до нього про отримання повної загальної середньої освіти (необхідні апостиль і переклад польською мовою), медична довідка, фото на документи, ксерокопії закордонного паспорта.

Якщо ви пройшли відбір і отримали повідомлення про зарахування, вам потрібно буде особисто привезти оригінали документів у приймальну комісію. А потім оформити студентську візу.

germany

Німеччина

Середня вартість навчання: 10 тис. євро на рік у приватних, 300–3000 євро на рік у державних.

У держуніверситетах Німеччини можлива безкоштовна освіта для іноземців. Як правило — німецькою мовою. Але існують і безкоштовні програми англійською. У приватних вишах англомовний курс можна обрати без проблем, але навчання там платне.

Про вступ до вишу Німеччини краще подумати заздалегідь — мінімум за два роки. Середня освіта там 13-річна. Так що українцю самого лише атестата після 11 класів буде недостатньо. Необхідно або пройти спеціальну підготовчу програму від німецького університету, або перевестися після другого курсу українського вишу.

Для вступу на німецькомовну програму потрібно скласти іспит на знання німецької мови DSH або DaF. На англомовну — міжнародний екзамен з англійської мови. Зазвичай, IELTS чи TOEFL. Також виші проводять власне тестування.

Правила вступу відрізняються в кожному окремому університеті. Більшість вимагає скласти вступні іспити. Іноді — пройти співбесіду.

Перелік документів для вступу стандартний: заява, нотаріально засвідчені копії документів про освіту та їх переклади. Але іноді університети вимагають також мотиваційне есе або портфоліо (для творчих спеціальностей), фінансові гарантії, резюме.

Після подання документів студенту надсилають або запрошення на іспит, або свідоцтво про вступ. На його підставі потрібно оформити студентську візу.

toronto1

Канада

Середня вартість навчання: 11 тис. євро на рік.

Єдиних вимог до вступників у Канаді не існує. Усе залежить від провінції, в якій розташований виш. Тому уважно вивчайте сайт університету, який ви обрали. Кожен з них може встановлювати власні правила і список необхідних документів.

Зазвичай достатньо шкільних оцінок (адже атестата на момент подання документів ще немає) і міжнародного сертифіката про володіння мовою — англійською або французькою, залежно від того, якою мовою ви плануєте вчитися.

Вступних іспитів, здебільшого, немає. Зараховують в університети на підставі конкурсу шкільних оцінок. Є програми, де потрібно також пройти інтерв’ю, скласти додатковий іспит, надати портфоліо або рекомендації.

Навчання платне. Керівництво кожного вишу може самостійно вирішувати, чи надати іноземцю знижку на навчання, стипендію або грант.

Заяву краще подавати за півроку-рік до старту навчання. Як правило, у цей період вже з’являються вступні анкети на сайтах університетів. Надсилайте заяву онлайн і чекайте відповіді від вишу або коледжу.

Не забудьте про візу. Її можна отримати в посольстві тільки після того, як вам надішлють листа про зарахування до канадського навчального закладу.

italy1

Італія

Середня вартість навчання: 8 тис. євро на рік.

В Італії 12-річна шкільна освіта, тому про вступ до італійських університетів українцю слід подумати мінімум за рік до старту навчання. Потрібно надолужити рік, якого бракує: пройти спеціальні курси при університеті, який ви обрали, або ж провчитися рік в українському виші, а потім перевестися в італійський.

Вступних іспитів в італійських вишах, як правило, немає. Досить надіслати заяву онлайн, надати шкільний атестат і документ на підтвердження того, що ви надолужили рік, якого бракує.

Також потрібно додати сертифікат про володіння мовою — CILS, якщо ви маєте намір вчитися італійською. Можна вибрати навчання англійською.

У державних вишах навчання безкоштовне, у тому числі для іноземців (італійською мовою). Але є обов’язкові податки для студентів. Зазвичай, 500–700 євро на рік. У приватних вишах навчання платне. Деякі університети надають стипендії талановитим студентам.

prague1

Чехія

Середня вартість навчання: 3–4 тис. євро на рік у державних, 8 тис. євро на рік у приватних.

Необхідно обрати спеціальність і виш, після цього надіслати заяву на вступ звичайною поштою або через електронну форму на сайті. Заяви часто починають приймати ще взимку. Але кожен університет сам встановлює терміни вступної кампанії.

Якщо вашу заяву і копії документів про повну загальну середню освіту схвалять, вам надійде чек на оплату участі в іспиті. У середньому це 20–30 євро. Іспит з профільного предмета обов’язковий. У деяких вишах їх може бути кілька, але не більше трьох.

У державних вишах іноземці можуть вчитися безкоштовно, але тільки чеською мовою. Можна вибрати курс англійською або російською, але платно.

Якщо ви успішно склали іспити, університет надішле вам рекомендованого листа із запрошенням на навчання. Його потрібно надати в посольство, щоб отримати довгострокову візу.

usa

США

Середня вартість навчання: 30 тис. доларів на рік.

Для початку потрібно вибрати виш і спеціальність. Потім — зареєструватися на сайті університету. Зверніть увагу, що навчальний рік в американських вишах починається в серпні, а вступна кампанія стартує за 12–18 місяців до цього.

Уважно вивчіть вимоги університету і список необхідних документів, оскільки єдиних для всіх у США не існує. Вимоги до іноземних студентів відрізняються залежно від спеціальності, програми, позиції вишу в рейтингах, конкурсу на місце. Але в будь-якому разі потрібно скласти мовний тест — IELTS або TOEFL. І, звичайно, додати шкільні оцінки.

Деякі виші беруть плату за розгляд заяви на вступ — від $20 до $300. Їх необхідно оплатити, надіслати заяву і чекати відповіді від вишу. Деякі університети можуть додатково попросити написати мотиваційне есе, пройти тест онлайн або іспит на загальне знання шкільних предметів.

Навчання в США платне, деякі виші просять передплату. Крім того, якщо вас зарахують в університет, потрібно буде купити медичну страховку. Є багато грантових і стипендіальних програм, іноземці мають право брати в них участь.

Якщо вас зарахували, потрібно дочекатися офіційного листа від університету і звернутися з ним до посольства, щоб отримати візу.

Поділитися цією статтею
Автор: