Заборона телефонів у школах: аргументи прибічників та критиків

cover_phonetabu
Автор тексту: Аліна Мірошникова

Європейські ЗМІ обговорюють новину із Франції, де на державному рівні заборонили використовувати мобільні телефони в школах. Розповідаємо, навіщо уряд пішов на цей крок, та що кажуть прибічники і критики цього рішення в різних країнах.

Навіщо заборонили та як реалізовують

Заборона смартфонів у школах — неабияка подія для країни, де лише один з чотирнадцяти учнів не має власного телефону. Для порівняння, в Україні таких — кожен п’ятий. Із наступного навчального року учні 6-15 років не зможуть користуватися мобільними навіть на перерві. До речі, обіцянка піти на цей крок була частиною передвиборної кампанії нинішнього президента Франції Еммануеля Макрона. За словами представників місцевого Міністерства освіти, такі заходи допоможуть вберегти здоров’я дітей.

Діти, батьки та вчителі займають різко протилежні позиції із цього приводу, але сходяться в одному: гаджети вже все одно захопили навчальні заклади, добре це чи ні. А заборона — це контрреволюція в освіті.

Плану реалізації рішення уряду ще немає. Якщо доведеться перевіряти сумки учнів, у цьому мають задіяти 200 тисяч вчителів. Якщо залишати смартфони в спеціальних шафках, то їх необхідно додатково встановити аж три мільйони. Розглядають навіть створення хвильових перешкод чи використання фургонів біля навчальних закладів, куди діти віддаватимуть гаджети на зберігання до кінця занять.

Аргументи прибічників

1. Поліпшиться успішність

За даними дослідження Лондонської школи економіки, там, де були заборонені смартфони, результати тестів покращилися на 6%. Проте заборона використовувати мобільні лише на уроках не дає результатів: понад половина учнів потайки порушують правило. Отож списування з гаджетів усе одно трапляється.

Навіть якщо звук відключений, телефони вібрують від повідомлень, що не дає школярам зосередитися. Страх несвоєчасно відповісти другові чи випасти з обговорень у соцмережах не дає дітям сконцентруватися на навчанні. А чужі ідеалістичні фото та дописи створюють враження, що життя проходить повз них, доки вони сидять на уроках.

2. Учні більше спілкуватимуться наживо

«Сучасні діти більше не грають на перерві, вони дивляться в смартфони», — вважає міністр освіти Франції Жан-Мішель Бланк. «Діти спілкуються винятково зі своїм телефоном, вони втратять здатність спілкуватися один з одним», — заявляє керівник елітного Шиплейк Коледжу (Велика Британія), в якому учнів карають за використання телефонів.

3. Поліпшиться здоров’я

Фізичне, бо з гаджетами діти мало рухаються, від чого страждає серцево-судинна система. І психічне, адже дослідження свідчать: у тих, хто проводить понад дві години на добу в соцмережах, із більшою ймовірністю виявляють психічні проблеми.

Одна з них — анорексія та інші розлади харчової поведінки. Так, у приватній школі для дівчат у Страуді (Велика Британія) телефони заборонені через програми, які підраховують кількість калорій і кількість кроків. Педагоги помітили: учениці 7-11 років пропускали обід та сиділи на дієтах, якщо їм не вдавалося вписатися в модельні стандарти. А ось старшокласницям смартфони дозволені, адже в них вже сформувалися здорові звички.

4. Зменшиться рівень інтернет-залежності

У США ще у 2000-х влаштовували літні табори «цифрової детоксикації», щоб діти певний час проводили без гаджетів. У багатьох навчальних закладах Великої Британії телефони в школах заборонені лише найменшим учням, бо вважається, що в цьому віці вищий ризик інтернет-залежності. Приміром, у Брайтонському коледжі з 10 років телефони дозволені двічі на тиждень, а з 11 — чотири рази. В учнів віком до 9 років мобільні тимчасово обмінюють на шкільні настільні ігри на кшталт «Монополії».

5. Призупиниться кіберцькування та секстинг

Секстинг — надсилання через мобільний телефон повідомлень сексуального змісту або еротичних фотографій чи відео. Західні експерти кажуть, що зараз це досить поширене явище серед підлітків. Отож прихильники заборони телефонів у школах мають надію, що хоча б на час занять секстинг серед учнів припиниться.

Можливо, ця заборона допоможе боротися і з кіберцькуванням, тобто булінгом в інтернеті. Учні не писатимуть жорстоких коментарів колективним жертвам. Немає гаджета під рукою на заняттях — буде менше принизливих знімків однокласників, які розповсюджують у соцмережах. Навіть педагоги побоюються, що їх знімають на відео.

У Баварії (Німеччина) такий самий закон, як прийняли у Франції, діє з 2006 року — після викриття поліцією порнографічних і жорстоких зображень на смартфонах багатьох учнів. А ось в австралійському Квінслендському коледжі йдуть навіть на порушення недоторканності приватного життя учнів. Щоправда, з письмової згоди батьків. Педагоги переглядають будь-який підозрілий вміст на телефонах учнів. Якщо знаходять докази секстингу чи кіберцькування, учнів відраховують.

Аргументи критиків

1. Порушиться «цифрова пуповина» з батьками

Саме так називають у пресі можливість бути на зв’язку протягом дня та визначати місце розташування дітей за GPS. Батьків лякає, що син чи донька загубляться, потраплять у халепу і не зможуть порадитися, залишаться без підтримки чи телефонної консультації.

Неможливість почути голос дитини протягом дня може підвищити тривожність сучасних батьків. У США саме через це відбуваються зворотні процеси. У 2015 році влада Нью-Йорка зняла заборону на телефони в школах, яка тривала 10 років. Та й у Франції батьки, що протестують проти нового закону, найчастіше незадоволені саме цим. Тим паче, з безпекою в школах не все гаразд. Чимало школярів смартфон врятував від кривдників просто в приміщенні чи дворі навчального закладу.

2. Учнів ізолюють від реальності

«Заборонено йти в реальне життя» — такий напис ви не можете повісити в школах», — звертаються до освітян учителі в Карлштадті (Баварія). Там заявили, що не будуть виконувати вимогу про заборону мобілок. На їхню думку, варто навчати дітей безпечного використання інтернету та гаджетів, а не забороняти їх.

На думку міністра освіти Італії Валерії Феделі, якщо ви залишите дитину наодинці зі смартфоном, імовірно, вона буде обдурена фейком або стане жертвою кіберзлочинців. Якщо ж учня наставляє кваліфікований учитель, він зможе багато чого пояснити. У цій країні планують зняти заборону на мобільні телефони на уроках, яка існує з 2007 року.

3. Втратять сучасні засоби навчання

Це все одно, що відмовитися від тисяч комп’ютерів. Так вважають у США, Канаді, скандинавських країнах — там, де є програми включення гаджетів школярів у навчальний процес. Практика BYOD (Bring your own device, тобто «Принеси свій пристрій») діє у школах Бельгії з минулого року, а в Канаді — з 2012.

У школі Св. Юліана (Ньюпорт, США) немає паперових щоденників — усі дані зберігаються в «хмарі», а викладачі використовують Twitter, щоб давати інструкції учням. Уроки там знімають на відео і переглядають вдома.

У Портсмуті учні активніше почали вчити географію, відколи задіяли смартфони: створюють подкасти, анімацію, використовують GPS і картографічні програми. А найбільш популярний геокешинг — гра із застосуванням супутникових навігаційних систем: пошук схованок на території школи за допомогою географічних координат.

Навіть учням молодших класів, щоб заохотити їх читати й писати, вчителі шлють смс із загадками та історіями.

В Ірландії, де рідну мову учні знають погано, а думають та спілкуються англійською, вчителі під час занять відправляють їм голосові повідомлення з ірландськими словами.

4. Учням неважко обійти правило

Журналіст The Independent Стівен Морріс провів власне дослідження: чи виконуються правила в тих навчальних закладах, де вже введено заборону на смартфони. Школярі розповіли про безліч хитрощів. Наприклад, в учнів два телефони, один з яких вони здають на вході в школу, а іншим потайки користуються. А один школяр продемонстрував, як за 30 секунд обійти батьківський контроль: погуглити іспанські слова на будь-які заборонені теми та вводити саме їх.

За матеріалами The Independent, The Guardian, ВВС, Telegraph, Le Monde, New York Post, Der Spiegel, La Repubblica.

Поділитися цією статтею