Хлопці мінус дівчата: навіщо в естонській школі практикують роздільне навчання

cover_boy_girl
Автор тексту: Олена Юрченко

Роздільне навчання хлопців і дівчат — дискусійне питання, що має чимало прибічників та критиків. «Освітній десант» з України побував у Колегіумі Старого Таллінна, де цей метод практикують. Директор закладу Керсті Нігесен розповіла, чому вважає такий підхід доцільним і корисним.

У Колегіумі Старого Таллінна (офіційна назва — Collegium Educationis Revaliae, CER), де навчаються понад 1000 учнів, роздільне навчання застосовують з 1-го до 9-го класу. Однак хлопці й дівчата разом вчаться на уроках музики та співів, а також на позакласних заняттях. Які результати дає цей підхід?

Темп навчання

У початкових класах дівчата трохи випереджають однолітків-хлопців за темпами засвоєння матеріалу: вони більш сконцентровані й старанні. Тому логічно, що в класах, де самі лише дівчатка, можна рухатися дещо швидше.

Крім того, у дівчаток і хлопчиків у цьому віці є певні особливості самооцінки. Якщо хлопці схильні перебільшувати свої досягнення та здібності, то дівчата їх, навпаки, занижують. Цей момент коментує відомий естонський освітній експерт Юло Вооглайд:


«У початковій школі дівчата на 2-3 роки духовно й фізично випереджають за розвитком хлопчиків. У 7-річному віці в дівчат спостерігається інтелектуальний підйом, у хлопчиків — емоційний. А вже через шість років буде навпаки: у дівчат спостерігатиметься емоційний підйом, а хлопчики будуть готові зосередитися на навчанні».


Роздільне навчання позбавляє необхідності «підтягувати» хлопчиків та змушувати їх постійно бути в ролі тих, хто наздоганяє. А також дає дітям змогу не порівнювати себе з іншими й орієнтуватися винятково на власний темп роботи.

Мотивація та способи засвоєння матеріалу

Мотивація до навчання у хлопців і дівчат часто різниться. Дівчатка більше схильні старанно займатися, щоб отримати схвалення від учителя. У хлопців же старанність з’являється лише тоді, коли їх зацікавив матеріал.

Американський психолог Джон Корсо ще наприкінці 1950-х зробив відкриття: у жінок краще розвинений слух, особливо на частотах, необхідних для розпізнавання мови.


Це означає, що гучний голос вчителя для дівчинки звучатиме як крик. А хлопчик, навпаки, не сприйматиме більш тихий голос і почне відволікатися.


До того ж аудіалів серед школярок у рази більше, тому їм заважає шум, який схильні влаштовувати хлопці під час уроків. А хлопцям це геть не заважає концентруватися на тому, що каже викладач.

Тому доречно застосовувати різні підходи до хлопців і дівчат, а зробити це в спільному класі не завжди можливо.

Поведінка

У спільних класах часто саме дівчат ставлять за приклад для наслідування в питаннях дисципліни. Критики цього кажуть, що традиційна школа таким чином розвиває систему цінностей, яка базується на жіночій моделі поведінки.

У результаті хлопці наслідують дівчат і переймають притаманні їм якості: бажання сподобатися, відсутність протестних установок. У роздільних класах хлопці орієнтуються лише на себе та вчаться по-своєму вибудовувати стосунки.

Наприклад, дружба хлопців і дружба дівчат будується по-різному. У центрі хлопчачої дружби — гра. Ті, хто підтримує цю гру, — друзі. Говорити про особисте або про почуття між хлопчаками не прийнято. А для дівчат цей момент, навпаки, дуже важливий. Їм треба відчувати душевну спорідненість, відкривати думки.

У Колегіумі Старого Таллінна є спеціальна кімната для розбишак, куди відправляють неслухняних учнів або тих, які проявляють агресію.

Разом із психологом такі школярі годину п’ють чай, розмовляють, а потім знову повертаються до занять. Як свідчить практика, «заспокійлива» кімната потрібна лише хлопчикам. Ще не було випадків, щоб туди потрапляли дівчатка.

Концентрація на уроках

Роздільні класи допомагають розмежувати навчання і незаплановану комунікацію. Хлопці й дівчата не відволікаються на загравання з протилежною статтю на уроках. Як наслідок — підвищується концентрація. Крім того, ніхто в класі не боїться ставити вчителям «дивні» запитання чи припуститися помилки. Хлопці не хвилюються, що їх висміють дівчата (або навпаки), і вони втратять авторитет в очах однолітків.

Сором’язливість

Роздільне навчання дає змогу отримати ґрунтовні знання з тих тем, які хлопцям і дівчатам разом вивчати незручно. Особливо чітко це простежується на уроках біології, коли вчитель розповідає про статеву систему людини, венеричні захворювання та ВІЛ.

У спільних класах такі теми змушують частину учнів червоніти, інших — підсміюватися та перешіптуватися. А ось коли дівчата й хлопці розділені, такі заняття проходять спокійно, сексуальна освіта надається більш повно та без зайвих емоцій.

Конкуренція та вирішення конфліктів

Вчителі помічають, що в присутності хлопчиків дівчата часто зайняті думками про те, яке враження справляють на них, а не навчанням. А хлопці схильні проявляти свою зацікавленість через підштрикування або їдкі зауваження.


Вчителі відзначають зниження агресії у хлопчиків у роздільних класах. Пояснюють це тим, що хлопцям легше між собою домовитися під час назрівання та вирішення конфлікту. Немає необхідності демонструвати силу чи хизуватися перед дівчатами.


Дівчатка теж краще взаємодіють між собою, коли не намагаються одночасно конкурувати з хлопцями в навчанні і сподобатися їм.

Emoji character artwork and copyright belong to their respective creators.

Поділитися цією статтею