Як мотивувати дітей до навчання під час канікул

Автор тексту: Олена Коваль

Із приходом канікул школярі з головою поринають у комп’ютерні ігри та прогулянки з друзями. А в новому навчальному році витрачають багато часу, щоб пригадати вивчене. Як переконати дітей вчитися на канікулах, розповідає педагог з 22-річним стажем, вчитель початкових класів Новопечерської школи та мама десятикласника Тетяна Містюк.

Надихайте дітей протягом навчання

Неможливо переконати дитину виконувати завдання на канікулах, якщо вона не була вмотивованою протягом навчального року. Цікавість до навчання, пізнання нового формується в школі. Тому дитина не може піти на канікули з бажанням вчитися, якщо в школі його не було. Мотивація формується на уроках, а далі все складається само собою.

Моя порада дітям перед канікулами — не втрачайте навички, які ви формували протягом навчального року. Для початкових класів важливими є письмо, усвідомлене читання, усне та письмове обчислення. Діти мають усвідомлювати, що всі отримані знання є важливими, і їх не варто втрачати. Це усвідомлення має сформуватися ще до завершення навчання.

Пов’язуйте із життям

Важливою навичкою, яку постійно треба вдосконалювати, є обчислення. Але дітям не дуже подобається на канікулах просто сидіти й виконувати завдання з математики на аркуші. Тому найкраще пов’язувати навчання із життєвими ситуаціями. Скажімо, відправити дитину в магазин, щоб вона порахувала вартість, здачу. Обчислити площу подвір’я, порівняти величини. Головне, щоб це було цікаво. Тоді діти доходять висновку, що певні вміння їм у житті потрібні.

Розповідайте дитині цікаві факти про речі, які її оточують. Про історію будівлі, моделі машин, що завгодно. Дітей зацікавлює те, що вони спостерігають. І їм хочеться дізнаватися більше.

Із сином ми на канікулах дивилися фільми, зняті за книгами. Обговорювали сюжет і доходили висновку, що книжка може бути цікавішою. Це мотивувало його читати.

Не обмежуйте у виборі

У Новопечерській школі ми дозволяємо учням самостійно обирати книги для читання. Діти не читають усі одне й те саме за програмою. Протягом навчального року ми всім класом щотижня ходимо до бібліотеки, де кожен підбирає книгу на свій смак. Дітям цікаво те, що можна розповісти іншим. Вони обговорюють, радяться, обмінюються. І все це самостійно. Коли учень сам обирає книгу, то з більшим задоволенням її читає.

І на літні канікули діти вже йшли з бажанням читати те, що самі обрали. Вони запитували один в одного авторів, назви книг. І самостійно сформували список літератури на літо.

Батькам радимо не примушувати дітей читати, цей процес має бути в насолоду. Навичка формується в кожної дитини по-своєму. Деякі дорослі не можуть мотивувати себе читати. Тому треба з розумінням поставитися до того, що в кожної дитини любов до книги приходить у свій час.

Підтримуйте дитячі інтереси

Сучасні діти дуже обізнані. Вони спілкуються між собою, обмінюються знаннями і зацікавлюють однолітків. Один мій учень, третьокласник, робив літачки орігамі. Однокласникам це сподобалось, і вони почали у нього вчитись. Але діти не лише робили паперові вироби, а й почали цікавитися літаками: які є моделі, яка є військова техніка, які цивільні літаки. І ми, щоб підтримати цей інтерес учнів, наприкінці навчального року організували екскурсію до Музею авіації. Дітям дуже сподобалося, вони вже багато чого знали, відповідали на запитання екскурсовода і навіть доповнювали його.

Також діти люблять обговорювати свої подорожі. Розповідають про місця, де бували, що бачили. Тоді інші починають цікавитися цією країною: який там клімат, які рослини і тварини. Один мій учень розповів друзям, що був у Музеї Гаррі Поттера в Лондоні. І діти почали шукати інформацію про інші цікаві місця Лондона і ділитися нею між собою.

Мій син, коли був меншим, любив комікси. У певний момент йому захотілося почитати мовою оригіналу. Із цього почалася його зацікавленість англійськими книгами. Зараз він із задоволенням читає художню літературу англійською мовою. Часто просить взяти йому книги з бібліотеки.

Батькам важливо вловити цю хвилю дитячого зацікавлення та підтримати своє чадо. Розмовляйте з дитиною про її інтереси, постійно розпитуйте, що нового вона дізналась.

Не наполягайте

Діти мають самі проявляти бажання вчитися, не потрібно їх примушувати. Вчитися на канікулах варто, щоб не втратити набуті навички. А для цього може вистачити навіть 10-15 хвилин на день. У першу чергу, дитина має гарно відпочити, а не сидіти весь час за книжками.

Потрібно пам’ятати, що в життєвих ситуаціях часто доводиться застосовувати здобуті в школі вміння. Тому не обов’язково кожного дня виконувати якісь завдання. Наприклад, соціальні мережі певною мірою впливають на формування грамотності. Мій син не соромиться і зараз питати мене, як пишеться те чи те слово.

Звісно, бувають моменти, коли дитина безпросвітно сидить за комп’ютером і не хоче нічого іншого робити. Як маму, мене це у свій час бентежило. Тоді доводилося ставити ультиматум. Але зловживати не потрібно, якщо робити так постійно, це не працює.

Була в мене ще одна хитрість: підкладала сину книжки. Наче випадково залишила на його столі. Деякі читав. Але я ніколи не примушувала, дитина повинна робити вибір на користь навчання свідомо.

Поділитися цією статтею
Автор: