5 книг для статевого виховання дітей

cover_booksex

Діти та підлітки не завжди наважуються розпитувати батьків і вчителів про статеве дозрівання та інтимні стосунки. Дорослі, у свою чергу, теж інколи не готові до відвертих розмов та не можуть правильно підібрати слова для цієї теми. Найкращий порадник у такій ситуації — книги, де вже зібрані відповіді на всі найгостріші запитання.

Анна Герцог
«Не в капусті й не лелека»

booksex2

Рекомендований вік: 6-10 років

У книжкових героїв Оскара та Мії зовсім скоро народиться братик чи сестричка. Щоб не вводити в оману, батьки розповідають їм про те, звідки беруться діти і що відбувається протягом дев’яти місяців усередині маминого живота.

Книга вирізняється з-поміж інших живою подачею: у діалогах між членами родини — відповіді на безпосередні дитячі запитання. Як малюк взагалі опиняється в животі? Чи не падає те, що їсть мама, на голову дитинці? Хто «винен» у тому, що буде хлопчик, а не дівчинка (чи навпаки)? А як виходять двійнята? Чому діти можуть бути схожими на дідуся й бабусю?

Тепла історія у формі сімейного оповідання позбавлена енциклопедичності, тому її легко сприймати.

Текст розроблений авторкою у співпраці з лікарями і адаптований для розуміння молодшими читачами.

Ґжеґож Касдепке
«Велика книга почуттів»

Book_sex1

Рекомендований вік: 5-8 років

Проста і повчальна збірка кумедних оповідань про виховательку пані Мілку та дітлахів з дитячого садочка. Пані Мілка веде в дитсадку заняття, на яких розповідає про різні почуття. Пояснює, як вони виникають та як дати їм раду.

Автор книги — відомий польський письменник Ґжеґож Касдепке — з властивим йому почуттям гумору підібрав назви для розділів книги. «Жодних поцілунків!» — про те, як впоратися з певними почуттями. «Любить — не любить…» — продовження розмови про почуття. «Жах!» — про те, звідки беруться діти, та «Команда пані Мілки» — про повагу, сміливість та інші цінності.

Розділ «про це» — виважений і толерантний. А ще — по-дитячому безпосередній. Ті, хто вже читав книгу, залишають відгуки: «Там стільки ідей висловила дітвора про появу на світ, що мій дорослий розум на таке не здатний!»

Пере Фонт Кабре
«Відверта розмова про «це»

booksex4

Рекомендований вік: 6-12 років

Цю книгу для дітей молодшого та середнього шкільного віку не випадково називають «першим підручником із сексу». Видання за редакцією психолога Інституту сексології Пере Фонта Кабре перекладене з іспанської. Отож підхід до тем науковий, однак доступний для дітей.

Героями книги є брат і сестра Марійка та Сергій, а також їхні батьки і друзі. Герої читають короткі оповідання про стать, стосунки, відчуття та інші важливі речі. Про те, чим відрізняється тіло хлопчика від тіла дівчинки, як вони з’явилися на світ, як відбувається зачаття і народження малюка.

Є і теми для роздумів: чому люди закохуються, чому розлучаються і що таке сексуальне насилля.

Анна Хьоглунд
«Бути мною»

booksex3

Рекомендований вік: 11-16 років

Книгу шведської письменниці, що написана у формі щоденника, називають найвідвертішою підлітковою книгою Європи. Вона орієнтована на дівочу аудиторію. Тут про те, як навчитися не боятися бути собою та щиро любити своє тіло.

Від імені 13-річної дівчинки-підлітка на ім’я Руса авторка розповідає про роль жінки і вміння сприймати своє тіло, яке буде змінюватися.

«Я хотіла показати, що бачить дівчина насправді — й у своєму житті, й у дзеркалі», — пояснює Анна Хьоглунд.

Руса не бачить у своєму тілі нічого такого, чого варто соромитись, і хоче розібратися, чому оточуючі можуть бути іншої думки.

Коли в дівчаток починається менструація і що при цьому відбувається? Чи дійсно ровесники Руси займаються сексом або ж це їхні фантазії? Чому хлопчики часом погано поводяться з дівчатами і як це можна виправити?

Джеррі Бейлі
«Моє тіло змінюється: Усе, що хочуть знати підлітки і про що соромляться говорити батьки»

booksex5

Рекомендований вік: 11-16 рік

Навіть коли діти вже в курсі, як з’явилися на світ, є чимало запитань, на які дорослі соромляться відповідати. Наприклад, про контрацепцію чи захворювання, які передаються статевим шляхом. Та й навіть про зміни, які відбуваються в тілі на різних етапах розвитку.

Отож на допомогу прийде книга, де підліток зможе прочитати про те, що його турбує. Від зачаття і народження до міфів, пов’язаних із сексом.

Легкі й зрозумілі тексти супроводжуються влучними ілюстраціями.

Поділитися цією статтею