Хоча статева освіта є темою «Основ здоров’я», вчителі часто уникають незручних розмов з учнями. Тим часом накопичилося чимало проблем, про які ніхто не говорить зі школярами.

У підручниках «Основи здоров’я» (8-9-й класи) є параграфи, присвячені статевим стосунками. Проте на думку експертів організації для підлітків Teenergizer, цієї інформації недостатньо для школярів. Вона не відображає нагальних проблем суспільства, які на слуху в кожного українця. Наприклад, у підручниках ніяк не згадується альтернативна контрацепція, права ЛГБТ-спільноти і забагато гендерних стереотипів. Виявилося, що зовсім не згадується тестування на ВІЛ з 14 років, а інформація про ВІЛ та СНІД взагалі є некоректною.

Тим часом, дані за 2015 рік свідчать, що 60% заражень ВІЛ сталися через незахищений секс. Більшість випадків — у групі 15-30 років. Тож необхідність чіткої та детальної інформації очевидна. Але навіть зараз учителі радше пропускають ці сторінки підручників. Про це «Освіторії Медіа» розказали самі учні.

Що розповідають про секс у школах

Деякі люди вважають, що саме сексуальна освіта в школах призведе до того, що діти почнуть статеве життя надто рано. На думку деяких вчителів, неприпустимо розповідати про сферу інтимного життя. Або вони не знають, як це робити, бо певні, що крім сміху іншої реакції не отримають. Тому часто учні самостійно проходять такі теми. І нарешті:  предмет «Основи здоров’я», до програми якого входить статеве виховання — це зазвичай той урок, яким жертвують на користь репетицій, класних годин або взагалі проводять інші уроки, щоб наздогнати програму.

Ольга, випуск 2004, Львівська область:


«Пам’ятаю, як фізик на уроці ОБЖ намагався щось розказувати, навіть раз вжив слово «секс» і ми підхіхікували. Потім ми чекали уроку біології про статеві органи, але вчителька сказала, що то на самостійне вивчення».

giphy (1)

Тарас, випуск 2005, Чернігівська область:


«У 9-му класі до нас приїхав чоловік з Чернігова. Класний керівник сказала, що сьогодні ввечері буде один урок на важливу тему, а її самої не буде. Цей чоловік виявився дуже обізнаним в інтимній сфері, як і багато моїх однокласників. Він питав, чи уявляємо ми різницю між жіночим і чоловічим оргазмом, потім попросив намалювати його графік. Розповідав, що потрібно постійно стежити за інтимною гігієною і завжди користуватися презервативами. Розповідав, що секс на тверезу голову набагато кращий і чуттєвіший. Питав, як ми собі уявляємо цей процес. Сказати наважилась тільки одна дівчина. Він її похвалив».


Дмитро, випуск 2008, Черкаська область:


«Коли був урок біології про репродуктивну систему, вчителька сказала, що можна цю тему не вчити, а якщо будемо, то відповідатимемо на листочках. Про контрацепцію нічого не розказували. Про ВІЛ розказували якісь американці. Ще одного разу приходив дерматолог з лекцією про гонорею і сифіліс».


Альона, випуск 2011, Київ:


«У якомусь класі (не пам’ятаю, якому) нас зібрали в актовій залі і розказували про ВІЛ, а потім подарували презервативи. І буклетики роздавали. Мені здається, таке відбувалося раз на кілька років чи на рік. Думаю, що цим займалася якась організація. А про секс — ми всі у, здається, 9-му класі дуже чекали цього уроку, а коли він настав, біологічка сказала самостійно читати книжку і пішла в підсобку пити каву».


giphy (4)

Вікторія, 10 клас, Львівська область:


«Нам не розказували нічого. Такі поняття просто зустрічалися на уроках “Основи здоров’я” (здається, у 8-му класі), а потім на біології в 9-му. Вчителька сказала не дуріти і під лавами не ховатися».


Христина, 11 клас, Донецька область:


«У нас в 11-м классе уже никто и не смеётся, и даже не смущается. У большинства реакция типа «опять про презервативы, сколько можно». Нам и правда много раз говорили об этом (здесь было пару случаев беременных девочек), мы наслушались. А говорят с нами об этом обычно бабушки, которых лучше не перебивать и не показывать недовольства…»


Поділитися цією статтею
Автор: