Як креативно навчати англійської мови в молодшій школі

Про творчі методи вивчення іноземної мови ми поспілкувалися з Оленою Корольовою — сертифікованою тренеркою вчителів НУШ та агенткою змін «Британської Ради» в Україні. Пані Олена вже впродовж дев’яти років навчає англійської та грецької мови в Маріупольській загальноосвітній школі № 47. Вона розповіла, як навчати творчо та осмислено і готувати школярів уже змалечку до головних професійних викликів майбутнього.

Осмислено навчайте навичок XXI століття

Завдяки реформі Нової української школи діти молодшої школи мають не одну, а дві години на тиждень для вивчення англійської мови. Протягом навчального року передбачено вже 70 годин англійської мови. Це дає вчителям більше можливостей згуртовувати та навчати дітей, зокрема — базових життєвих навичок, які затребувані в сучасному світі.

Зараз педагогам важливо робити це не хаотично, а розуміючи: як та навіщо я це роблю? Після ряду досліджень це вкотре повторили на економічному форумі в Давосі: творчі люди дуже затребувані на ринку праці. Креативність займає третє місце серед навичок, які будуть важливими для кар’єри вже у 2020 році. Для порівняння: у 2015 році вона була аж на десятому місці. Роботи переймають робочі місця, тому людям важливо бути творчими та конкурентоспроможними.

Для цього молодших учнів спершу навчають через гру та командні проекти. До читання та письма вчителі ґрунтовно підходять у третьому та четвертому класах.

Раніше школа була глибоко теоретичною. З впровадженням НУШ завданням педагогів стало підготувати дітей до життя в реальному світі, розвинути в них необхідні навички. Знання іноземної мови в сучасному світі — це інструмент для досягнення важливих цілей в освіті, кар’єрі, стартапах.

Використовуйте на практиці метод глибокого навчання

Стара шкільна система працювала за принципом: вчимо дітей читати, писати та рахувати — і все. Глибоке навчання охоплює поєднання так званих 4К-навичок: критичного мислення, кооперації, комунікації, креативності, а також 3R — читання, письма, арифметики.

Окрім них, Британська Рада наголошує також на розвитку таких навичок: лідерство та персональна відповідальність, медіаграмотність.

Це реально розвивати на уроках англійської, якщо тримати у фокусі уваги всі елементи, а тоді — підбирати відповідні форми навчання.

Намагайтеся максимально персоналізувати вивчення мови

Якщо вивчаєте тему «Ти та я», то хай учні створять з пластиліну, тканини чи паперу фігури людей. Також діти роблять щось схоже, коли вивчають тварин. Кожна дитина презентує та описує своє творіння — це найважливіша частина уроку. Оскільки школярі розповідають про те, що їм добре знайоме та важливе, вони наче привласнюють собі іноземні слова. Відповідно, ефективніше вивчають англійську мову. Завдяки цьому простому методу закріплюють ази з таких мовних тем: емоції, зовнішність, хобі. Діти самі не зауважують, що навчаються: їх захоплює гра та можливість розповісти про своїх рідних.

Коли вивчаємо тему сім`ї, то школярі приносять з дому елементи одягу своїх рідних або якісь речі, які є дуже символічними для їх дому. Хтось приносить кепку, а інші діти відгадують, хто її носить — брат, тато чи дідусь учня. Таким чином, тренують питання: «Чия це річ?», «Хто її власник?», «Ти — це брат?», «Ти — тато?» та різні варіанти відповідей. Частина дітей приносить фартухи, намиста, торбинки.

Говоріть про різноманіття світу

Учням початкової школи цікаві іграшки. Вони вже давно обмінялися та розпитали однокласників про нові моделі LEGO та роботів. А чим бавляться діти інших країн? Урок англійської мови та тема «Іграшки» — добрий привід про це дізнатися.

Оберіть декілька країн, пошукайте їхні національні чи сучасні іграшки, роздрукуйте фото — та разом з дітьми вивчайте це англійською. Також в книзі «Smart Junior» ви можете знайти готові ілюстрації та аудіо, де діти з різних країн розповідають про них.

Малими кроками діти вчаться бути культурно обізнаними та толерантними до чужих культур.

Не ігноруйте популярні теми

Якщо скоро відбудуться Олімпійські ігри, включіть це в теми уроків. Про людей з інвалідністю можна навчати через короткі відео чи згадки про параолімпійські ігри. Завдяки «Євробаченню» можна закріпити слова про хобі, людей та одяг. Важливо — аби уроки перегукувалися з тим, що відбувається навколо нас, тоді це буде знане та цікаве дітям.

Кожен урок як радість та відкриття

Молодші школярі люблять співати. Для вивчення та прослуховування слів англійською знадобиться ресурс з піснями. Наприклад, цей YouTube-канал — Super Simple Songs — Kids Songs.

Коли вивчаєте тему кольорів, можна змішувати в невеликих місткостях базові кольори, а діти на практиці побачать, як поєднання двох з них створює третій. Такі експерименти запам’ятовуються, бо задіюють емоції та згуртовують клас.

А самі фарби на уроці — чим не спонука до розвитку креативності. Експериментуйте.

Поділитися цією статтею