Як влаштована Школа Дальтона — один з найцікавіших освітніх закладів у США

FB_IMG_1524371162565
Автор тексту: Світлана Аксіл
Фото: @daltonschool

Деякі діти закінчують школи, так і не дізнавшись, що таке шкільна форма, дошка з крейдою, дзвінки на уроки та постійний контроль. Натомість вони будують будинки з бамбука, ставлять експерименти в лабораторіях та мають уроки в майстернях. А випускники отримують дипломи, які дають змогу вступити до найкращих університетів. Усе це про приватну Школу Дальтона в Нью-Йорку, що відома далеко за межами США, а її методику запозичили собі чимало шкіл в усьому світі.

Сучасні ідеї… сторічної давнини

Школа, де заборонено примушувати в навчанні, учні самостійно працюють над проектами та виконують завдання, які поступово ускладнюються. До того ж завдання максимально наближені до життєвих ситуацій, нагадують контракт: усунути проблему до певного терміну (від кількох днів до кількох місяців). Знайомо? Так, це нині в тренді: розвиток компетентностей, проблемне навчання, проектна діяльність. Ось тільки впроваджені всі ці надсучасні принципи… століття тому.

Школа Дальтона була заснована Хелен Паркхерст у 1919 році і спочатку була відома як Дитяча Університетська школа. Саме Хелен Паркхерст запровадила методику, яку назвали Дальтон-план. Навчальний заклад до сьогодні шанує традиції, започатковані Хелен Паркхерст: церемонія Запалювання Свічок, Грецький Фестиваль та День Арки.

У Дальтон-плані задекларовано: для успішного навчання потрібні свобода, самостійність, співпраця. Перейняти нестандартний підхід намагалися чимало країн, у тому числі — Радянський Союз. У 1920-ті роки принципи Школи Дальтона переробили в так званий бригадно-лабораторний метод. Учні самостійно опановували теми та виконували завдання, але, звісно ж, колективно, бригадою. І відповідали під час перевірки знань так само: усі разом. Відповідь зараховували всім, якщо її дав хтось один. Вважалося, що учні рано чи пізно навчать один одного. Утім, школа з такою розкутою атмосферою просто не могла існувати в СРСР. У 1930-ті роки Дальтон-план засудили і заборонили.

Зараз за цією системою у світі працюють понад 200 шкіл. Дальтон-план взяли за зразок школи Австралії, Великої Британії, Бельгії, Нідерландів, Кореї, Чехії, Австрії, Чилі, Бельгії і Тайваню. В Японії три школи заснували за Дальтон-планом.

Що таке «Великий Дальтон»

А як сьогодні живе один з лідерів освітньої галузі? Школа Дальтона охоплює три різні вікові групи і має три будівлі, розташовані на Мангеттені. Класи К-3, або ж «Малий Дальтон» — на кшталт нашої початкової школи й дитсадка разом. Середня (з 4-го по 8-й клас) та старша (9-12-й класи) школи носять назву «Школа Дальтона», або ж «Великий Дальтон».

416926_349287978449834_423539955_n

Діти вчаться більше працювати в командах, обговорювати, самостійно мислити та самовдосконалюватися.

Після основних занять учні мають позашкільну діяльність Serendipity та Encore!, до якої слід записуватися двічі на рік восени та навесні. Це академія шахів для середньої школи та мовна ініціатива Дальтона для початкової програми. Serendipity та Encore! пропонують фінансову підтримку — стипендії сім’ям на оплату навчання.

«У Дальтоні учні старшої школи мають унікальну можливість заглибитися у свої заняття в індивідуальних розмовах з учителями, які відбуваються протягом тижня. Випускаючись з Дальтона після закінчення, наші студенти легко втілюють наш девіз «Вийти без страху», — розповідає директорка старшої школи Селеста Морган Еррера.

Шість із семи дітей провалюють вступ

Зарахування до Першої програми К-3 йде ще з дитячого садка. Воно базується на шкільних оцінках, тестуванні ERB та інтерв’ю з дитиною і батьками. Найменші під час вступу повинні бути віком до 5 років до 1 вересня того навчального року, на який збираються подавати документи. Рішення щодо прийому від Школи Дальтона надходять у лютому. Кандидатам надсилається повідомлення про зарахування, відмову або перенесення у список очікування на лютий.

945442_568319119880051_1697591257_n

До середньої та старшої школи зарахування відбувається на основі шкільних оцінок, іспиту з письма, інтерв’ю та стандартного тестування.

За останні роки конкуренція значно зросла: лише один із семи охочих проходить відбір. Тож під час конкурсу діти відчувають серйозний тиск.

Школа Дальтона має контрактну основу — учні підписують договори різної складності. Це залежить від того, у якому темпі та на яку оцінку вони хочуть освоїти матеріал. Учень має викладача, котрий і формує для нього індивідуальну програму та завдання, яку потрібно самостійно виконати. У кожному договорі вказані: рекомендована література, контрольні запитання та інформація для роздумів.

До того ж Школа Дальтона вважається однією з найдорожчих шкіл світу. Вартість навчання становить близько 46 тис. доларів за семестр. У цю суму входять: повна вартість книг, комп’ютерів чи планшетів, обід та різні дрібниці. Але ціни не відлякують охочих.

Вчитель-консультант і самостійний тайм-менеджмент

Основний принцип Школи Дальтона — індивідуальне навчання, тож учні самі обирають перелік навчальних предметів, які повинні опанувати.

Методика «Дальтон-план» — індивідуальне та різновікове навчання. Дитина вчиться планувати свій час, співпрацювати з іншими дітьми та викладачем. Навчальний процес за цією методикою приділяє увагу самостійній роботі учнів. Адже суть методики в тому, щоб дозволити учневі працювати у своєму темпі в зручному для нього місці. Він отримує завдання, які повинен виконати за місяць чи тиждень, і так може приділити увагу складним для нього курсам. На зміну класу приходить майстерня, лабораторія, кабінет, де учень працює над отриманим завданням і сам організовує свій навчальний простір.

1267551_620263624685600_419537603_o

Викладач також перебуває в лабораторії, відповідає на запитання дітей або допомагає їм. Вчитель у цьому процесі виконує роль консультанта, а учні відчувають легкість і свободу в навчанні.

«З нашим планом учень несе відповідальність за виконання робіт. Інстинктивно він намагається досягти найкращого варіанта. Дискусія допомагає уточнити свої ідеї і план їх втілення. Коли учень закінчує кожну свою роботу, то відчуває, що досяг успіху. Він продумав і прожив те, за що взявся. Це справжній досвід. Цього можна досягти лише шляхом індивідуального розвитку та колективної праці. Це вже не школа… це життя», — так характеризувала свою методику Хелен Паркхерст у 1922 році.

Комп’ютерні технології та 40 тисяч книжок

За словами педагогів, Школа Дальтона допомагає віднайти студентів із сильним академічним потенціалом. Дальтон неодноразово займав високі позиції в рейтингах щодо кількості випускників, які після закінчення школи навчаються в престижних закладах — Гарварді, Принстоні та інших іменитих університетах. Чимало викладачів звичайних і приватних шкіл та університетів США, а також закордонні провідні вчителі відвідували Школу Дальтона, щоб детальніше ознайомитися із системою навчання та запозичити щось для себе.

Школа не відстає від часу: наприклад, має свою технологічну програму. Нова лабораторія була створена для вивчення комп’ютерних та інформаційних технологій.

Трьома величезними бібліотеками пишалися б навіть муніципалітети: 40 тис. друкованих видань та понад 50 тис. електронних книг, 50 дослідницьких баз даних, аудіокниги, відеозаписи, музичні колекції різних жанрів. Учням навіть пропонують візити гостьових авторів та інтерактивні програми.

Перформанс, театр, софтбол, лакрос

Майструвати, вміти все, що можна робити руками, — принцип школи. Тут чимало handmade-занять — учень обирає до вподоби. Хтось робить орігамі, хтось – намети з бамбука, головне — бажання та самостійність. Звісно, про мистецтва теж не забувають. Заклад пропонує своїм студентам відділення танцю, музики, драматичного та образотворчого мистецтва. Центр перформансу, театр Мартіна, величезні танцювальні, візуальні та медійні студії забезпечують доступ до факультативу на будь-який смак. Тому щороку понад третина старших випускників обирають незалежні семінарні програми з мистецтв.

62217_478223285556302_1227924784_n

Ще одна улюблена справа школярів — спорт. Звісно, у «царині дитячої свободи» не обійшлося без футболу, як у хлопців, так і у дівчат, волейболу, тенісу. Взимку спорт у приміщенні — баскетбол, сквош, плавання та боротьба. А вже весною школярі займаються на вулиці бейсболом, гольфом, софтболом, легкою атлетикою, тенісом та лакросом. Останній вид мало знайомий у нашій країні — це командна гра з твердим гумовим м’ячем. Його переносять полем за допомогою спеціальних кросів-сіток на довгій ручці. І тут збережено головний принцип Дальтона: вибір завжди має бути, і вибір вільний.

Поділитися цією статтею