Якою має бути школа мрії: 9 прикладів з фінської освіти

cover_finland
Автор тексту: Галина Гупало

Фінляндія входить у п’ятірку лідерів рейтингу PISA. Хоча місцеві освітяни воліють звертати якомога менше уваги на різноманітні показники та оцінки. Яку школу фіни вважають успішною, під час Форуму інноваційної освіти розповіла представниця Impact Hub Odessa Марина Гончаренко. Пані Марина нещодавно повернулася з освітньої експедиції до цієї країни.

maryna

Довіра та відповідальність

Довіра та відповідальність — принцип, який у фінських школах стосується і вчителів, і дітей. Ми запитували у фінських колег: «А як у вас мотивують вчителя?» Відповідь: «Ніяк. Фінський вчитель і так мотивований і відповідальний. Адже педагог у Фінляндії — дуже престижна професія. У педагогічних вишах великий конкурс для вступників».

Шкільні працівники та вчителі позбавлені перевірок контролюючих структур. Програма освіти — єдина для всієї країни. Однак фактично — це загальні рекомендації, а кожен педагог використовує той метод навчання, який вважає найбільш прийнятним.

Довіряють у фінських школах і учням — діти відповідальні за своє навчання. На уроках, наприклад, учень може займатися чимось своїм. Якщо на уроці літератури всі переглядають навчальний фільм, але якомусь учневі не цікаво, він може читати книжку. Тут вважають, що учень сам обирає, що для нього корисніше.

Усі школи — рівні

Один з основних принципів освіти у Фінляндії — усі школи рівні та однаково престижні. Саме тому так важко перевести дитину з однієї школи до іншої. Для цього мають бути вагомі, документально підтверджені причини.

Без паперової роботи

У фінських школах немає традиційної (у нашому розумінні) паперової роботи: немає планування, журналів. Замість цього є система, що називається Wilma. Це щось на зразок електронного щоденника, де можна знайти все: індивідуальний прогрес кожного учня, розклад уроків, будь-яку потрібну інформацію для батьків.

Інклюзія та підтримка для всіх

У Фінляндії майже немає спецшкіл. Звичайні школи мають спеціальні класи для дітей з особливими потребами. Наприклад, може бути створений клас для учнів із захворюваннями органів зору або слуху. Фіни намагаються максимально інтегрувати в суспільство всіх дітей.

Такі учні просто отримують додаткову підтримку в навчанні від школи. Вона може бути легкою — для дитини, що хворіла і пропустила заняття, які треба надолужити. Середньою — для учня з хронічною хворобою. Або повною — коли дитина має особливості розвитку, що перешкоджають їй сприймати матеріал нарівні з іншими.

Вміння спілкуватися

У фінських школах діють так звані дебатні клуби. Там закладають навички дискусії, вчать учнів аргументовано викладати свої думки.

У місцевих школах немає уроків літератури в такій формі, до якої звикли в Україні. Більшість навчального часу присвячують обговоренню текстів і вмінню спілкуватися.

Окремий акцент роблять на спілкуванні англійською мовою. Її у Фінляндії починають вивчати з першого класу. Окремі предмети також можуть викладати англійською.

Практична цінність знань

Учні не просто отримують знання, а вчаться застосовувати їх на практиці. Якщо це математика, то фінських дітей навчають з її допомогою вирішувати побутові проблеми. Наприклад, просять вирахувати необхідну кількість шпалер для ремонту квартири, скласти домашній бюджет, підрахувати податки з отриманого доходу або спадку, обчислити ціну товару після кількох знижок тощо.

Здоровий спосіб життя — частина навчання

Екологічна грамотність і здоровий спосіб життя у фінських школах фактично інтегровані в навчальний процес. Тут є спеціальні рекреаційні зони, куди можна прийти, якщо дитина відчуває таку потребу: акваріум з рибками, сади і городи, де діти вирощують овочі та фрукти.

Головний принцип — дитина має більшу частину часу проводити на свіжому повітрі. Усі перерви проходять на вулиці, незалежно від погоди.

Мультидисциплінарний підхід

Біологію, фізику та географію у фінських школах викладають комплексно — вони добре поєднуються та співіснують. Викладачі цих дисциплін кооперуються між собою, розробляють спільні плани викладання цих предметів та обговорюють теми.

Однак часто теми, явища і процеси комплексно можуть розглядати і в рамках більшої кількості дисциплін.

Мистецтво — спосіб самовираження

У фінській школі є музичні класи, класи живопису та циркові. Тут навчають сценічному мистецтву. Для фінських дітей — це спосіб самовираження.

У школах ставлять різні вистави, розучують театральні сценки. На думку фінських педагогів, це теж сприяє порозумінню учнів між собою, створенню хорошої атмосфери в колективі.

Поділитися цією статтею