Чого має навчати Нова українська школа

cover_discussion
Автор тексту: Галина Гупало

Як школа має адаптувати учнів до реального життя та яку роль вона відіграє в житті громади? Пропонуємо найцікавіші думки з цього приводу учасників Форуму інноваційної освіти, що відбувся у Львові.

forum2

Володимир Турчиновський,

декан факультету суспільних наук УКУ, Львів

Школа зараз стає рушієм і йтиме попереду суспільства. Тому треба змінювати підхід до організації навчання, ставлення вчителів до дітей, відносин між вчителями, управління школою.

Школа має давати дитині різні вміння, компетентні навички. Головне її завдання — вже не забезпечення знаннями, бо вони дуже мінливі в сучасному світі. Нове завдання школи — навчити дітей, як знання і навички втілювати в життя.

Випускників американських вишів готують до того, що їм доведеться за своє життя змінювати до 20 різних професій. Поки що я і сам не можу усвідомити, як це можливо. Але вже зрозуміло, що знання, які отримують сучасні учні, мають бути універсальними.

forum4

Нікіта Шульга,

семикласник-хоумскулер, засновник проекту «Компола», Київ

Культура школи для мене — це в першу чергу нормальні стосунки та спілкування між дітьми, а також знання. Серед важливих речей — наявність нових книжок і нових сучасних вчителів. Вважаю, що учням має бути приємно знаходитися в товаристві вчителя. Треба, щоб зникла ситуація, коли вчитель завжди попереду тебе. Було б добре, якби до нас прислухалися.

Школа не має обмежувати дітей, вона має надавати актуальні й практичні знання. Приміром, чому б не запросити до школи представників незвичних і незнайомих більшості професій, які б могли про себе розповісти?

А ще хотілося б, щоб школа була тим місцем, куди можуть прийти і поспілкуватися люди, які живуть поблизу, обмінятися своїми думками, розповісти про свої проблеми. Можна, наприклад, запрошувати мешканців прилеглого мікрорайону на концерти, які організовують учні. Продавати туди квитки, скажімо, по 5-10 гривень. Це допоможе наповнити бюджет школи.

Школи мають стати відкритішими. Для цього треба зробити до них вільний доступ людей, які живуть поруч. Люди мають знати, чим живе школа. Вони також можуть разом з учнями займатися спортом на шкільних майданчиках і в спортзалі.

forum5

Андрій Проць,

вчитель НВК ім. Стуса, Львів

Сьогодні змінюється роль учителя. Його вже не сприймають як безпосереднє джерело знань, бо знання можна почерпнути і з інтернету, і з різноманітних книг, і з інших джерел. Головне зараз — навчити учнів вчитися. Бо коли дитина займається тим, що їй подобається, вона знаходить для цього бажання, сили та енергію. І школа має стати тим середовищем, в якому можна все це втілити.

Також школа має відповідати на запит громади і широко інформувати про свою діяльність. Адже громада є великим ресурсом для розвитку шкіл — як у фінансовому, так і в інтелектуальному плані.

forum3

Оксана Клепуц,

директор опорної школи с. Козьови, Сколівський р-н, Львівська обл.

Зараз у селах закривають школи, де навчається мала кількість дітей. Однак люди виступають проти цього. Чому? Тому що в нас так історично склалося, що школа завжди була центром культурного й інтелектуального життя. Отже, школи мають доносити цінність дитини для розвитку громади.

Школа — це великий ресурс для громади, тому вона має бути відкритою, щоб батьки могли долучатися до наших дій і проектів. А учень має відчувати себе повноцінним членом громади.

forum1

Ірина Крохмаль,

керівник навчальних програм Інституту лідерства та управління УКУ, Львів

У новій школі діти мають бути почутими. Треба допомогти учневі стати самим собою, щоб він міг приймати самостійні рішення, самостійно робити вибір і ставати творцем своєї долі. А для цього потрібна свобода вибору. І цьому вибору треба довіряти.

Зараз ми мусимо разом навчатися, щоб дійсно змінити українську школу. Школі бракує ресурсу, і вона його шукає. Необхідно, щоб батьки мали вільний доступ до школи не лише фізично, але й як носії інформації громади. Це могло б рухати школу вперед. Тим більше, що батьки дуже багато роблять для розвитку школи. Це великий ресурс для громади, тому що зараз всі шукають навчальні середовища, курси, усі у своєму житті формують індивідуальні навчальні траєкторії.

Поділитися цією статтею