Вступ до вишу — це завжди стрес і часто — велике розчарування. Хтось вступив не туди, куди мріяв, а комусь це взагалі не вдалося. То що ж робити цей рік, коли немає школи й університету? Є кілька альтернативних варіантів.
Не ставте на дитині хрест, у неї все ще попереду. Адже з першого разу не вступали навіть визнані генії. Наприклад, прем’єр-міністр Великої Британії Вінстон Черчилль лише з третьої спроби був зарахований до Королівського військового училища в Сандхерсті. Альберт Ейнштейн не зумів з першого разу вступити до Вищого технічного училища в Цюріху. Відомий радянський актор Юрій Нікулін не зміг вступити до жодного театрального інституту і пішов вчитися в студію клоунади при Московському цирку.
То що ж робити в разі невдачі?
Не припиняти вчитися
Коли футболісти отримують травми або просто довго не виходять на поле, вони все одно тренуються, щоб залишатися в тонусі. Так і з навчанням. Порекомендуйте дитині пройти вже вивчений у школі матеріал, повторити призабуті теми або надолужити проблемні.
Якщо навчатися самостійно дуже тяжко — треба йти до спеціаліста, який допоможе. Але слід зауважити: що кращий репетитор, то швидше він буде зайнятий, тому треба домовлятися якомога раніше.
Поїхати волонтером за кордон
Чудовий спосіб провести рік з користю — вирушити волонтерити в іншу країну. Тим паче, що зараз є багато можливостей. Наприклад, тут можна поїхати за кошти Єврокомісії до Румунії, Португалії, Австрії, Франції. А тут можна встигнути потрапити у Фінляндію. Або вирушити до Іспанії, Швейцарії, Перу, Гани, Італії та до багатьох інших країн (деталі за посиланням). Є навіть українські організації, які допомагають поїхати працювати волонтером в іншу країну, наприклад Інститут суспільних ініціатив.
Навіщо це? Волонтерство дає багато плюсів. По-перше, поєднуєш приємне з корисним: бачиш нову країну і водночас допомагаєш їй у важливому проекті. По-друге, вдосконалюєш і вчиш іноземні мови. У більшості волонтерських проектів є міжнародні групи, де всі розмовляють англійською, але завжди є місцеві, які допоможуть з їхньою державною мовою. По-третє, можна побачити країну з нетуристичного боку, а це завжди великий плюс. По-четверте, здобуваєш нові знання, навички та досвід, які допоможуть у майбутньому. По-п’яте, соціалізуєшся і отримуєш нових друзів з різних куточків світу. А також стаєш самостійнішим.
Поставити мету
Прочитати за рік 100 книжок, пробігти марафон, вивчити нову мову, навчитися програмувати або потрапити на всі безкоштовні концерти Олега Винника. Усе це не лише допоможе стати кращою та розумнішою людиною, а й дасть нові навички та вміння, що стануть у пригоді в подальшому житті.
А остання пропозиція ще надасть можливість познайомитися з вчителькою української мови та літератури, яка допоможе підготуватися до нового ЗНО.
Знову зареєструватися на ЗНО
Поки що невідомо, чи будуть чинними сертифікати ЗНО-2018 в наступному році. Але якщо вашій дитині не вдалося вступити до університету, то краще перескласти тести в будь-якому разі. Адже є ймовірність, що наступного разу результати будуть кращими. Це ще одна причина, чому слід продовжувати вчитися.
Проходити онлайн-курси
У сучасному світі вже точаться дискусії про те, чи є онлайн-освіта кращою та якіснішою за стаціонарну. Менше з тим, онлайн-курси можуть дійсно допомогти не лише повторити знання, необхідні для ЗНО чи вступу до вишу, а й опанувати нові знання та навички, що будуть цікаві вашій дитині.
Сервіси Prometheus і Coursera пропонують велику кількість онлайн-курсів, які допоможуть розвинути загальні знання, опанувати особливості конкретної професії або підготуватися до ЗНО. Наприклад, там є курси з історії України, хімії, математики, іноземних мов тощо. Сервіс iLearn створений спеціально для підготовки до тестування. Також готуватися можна за допомогою спецпроекту «Студвей» з освітнім проектом EdEra та громадською спілкою «Освіторія». А на сайті Освіта.юа можна пройти всі тести, які були за весь час проведення ЗНО.
Влаштуватися на роботу
Тут також можуть допомогти онлайн-курси. За місяць-два можна опанувати якусь професію, яка дасть змогу дитині працювати онлайн. Багато компаній шукають собі стажерів, SMM-менеджерів, контент-редакторів тощо, а дедалі більше роботодавців не звертають увагу на вік та освіту кандидата. Головне — добре показати себе на посаді. А якщо дитина змусить себе постійно розвиватися, опановувати нові вміння, то показуватиме успішніші результати і в роботі, і в навчанні.
Поїхати навчатися за кордон
Закордонні виші не вимагають від абітурієнтів результатів зовнішнього незалежного оцінювання. Треба скласти вступні іспити і показати знання іноземної мови (хоча це й не скрізь вимагають). Детальніше про те, як вступити в зарубіжний університет, читайте за посиланням.
Наприклад, вступити до вишів Австрії можна встигнути до 5 вересня. Також до вересня можна подати документи до багатьох університетів Польщі, але варто все ж таки поспішити, а не відтягувати до останнього. До речі, сервіс онлайн-курсів Prometheus та Ukraine Global Scholars відкрили реєстрацію на безкоштовний онлайн-курс «Як вступити до найкращих західних шкіл та університетів».
А ще добре — звернутися до перевіреної компанії, яка допомагає абітурієнтам зі вступом до навчальних закладів Європи. Там детально про все розкажуть і запропонують актуальні варіанти.
Армія
За останні чотири роки військова служба в Україні стала престижною. Бути військовим зараз почесно і круто. І з огляду на те, що армія стала могутнішою та кращою за цей час, то рік-півтора можуть допомогти хлопцям визначитися з пріоритетами, майбутнім і навчити багатьох важливих речей. Це стосується і дівчат, які теж завжди можуть приєднатися до Збройних Сил України.