Ethical Culture Fieldston School — школа на Мангеттені, де готують до Ліги Плюща

Автор тексту: Світлана Аксіл

Нью-Йоркська Ethical Culture Fieldston School має поважних випускників. Тут навчалися оскароносна режисерка Софія Коппола, колишня виконавча редакторка The New York Times Джил Абрамсон, музикант Шон Леннон та багато інших особистостей — вчені, митці, конгресмени, топ-менеджери. Основа основ тут — етичне виховання.

140 років традицій

Ethical Culture Fieldston School цьогоріч святкує 140-річчя з дня заснування. Її ще називають просто школа Філдстон. Хоча засновник Фелікс Адлер створював її як вільний дитячий садок для людей робочого класу. Заклад видавав дітям речі першої потреби, як-от одяг чи гарячу їжу. А вже згодом садок перетворився на школу, в якій з кожним роком зростали як кількість учнів, так і репутація серед багатих батьків.

Зараз Філдстон має чотири відділення: Етична культура, Нижній, Середній та Верхній Філдстон. Це своєрідні рівні шкіл, де навчаються близько 1700 студентів від найменшого (додитсадкового) віку до 12-го класу. У школі 325 різних факультетів, а кожне відділення має свої два кампуси. У центрі Мангеттена базується шестиповерхова будівля — це відділення Етична культура. Інші розділяють між собою 18-акровий кампус у районі річки Драйв Бронкс. Академічна програма тут непроста і вимагає від учнів серйозної та ретельної діяльності.

Ідеали моралі майбутніх лідерів

Етика тут скрізь. Навіть класична математика чи англійська ототожнюється в школі з етико-культурним життям. І якби школа насправді була такою звичайною, батьки б не прагнули віддавати сюди своїх дітей, а шукали б скромніший за витратами заклад.

Для вступу потрібно виконати кілька пунктів. По-перше, сплатити $100 за форму заявки та проходження комісії. Потім подати академічні рекомендації, починаючи з 2-го класу. Із 6-го подають ще й офіційні шкільні листи. Далі скласти тести: або ECAA/ISEE, або для старших класів з 6-го по 12-й — SSAT. Заключний етап — інтерв’ю в школі.

Тут і надалі дотримуються принципу засновника Фелікса Адлера, який казав: «Ідеал школи — це не адаптація особистості до наявного соціального середовища. Це виховання осіб, які мають право змінювати своє середовище до більшої відповідності з моральними ідеалами».

Тому школа тримається своїх трьох китів: етичне навчання, академічна досконалість, прогресивна освіта. Саме це допоможе виростити етичних, розумних та мислячих людей.

Відділення школи

Відділення Етична культура — для всіх. Адже це — невід’ємна частина навчання кожного в цьому закладі. Школа Філдстон навчає розвивати творчість та уяву, бачити світ за межами себе та пізнавати думки і погляди висококласних вчених.

Нижній Філдстон починається з додитсадкового рівня і триває до 5-го класу. Найменші відкривають світ через активну гру, поїздки та наукові проекти. Вони вчаться мови та математики за допомогою підручних предметів, які потрібно складати, рахувати чи використовувати логіку для виконання завдань.

Трішки доросліші діти, дитсадкового віку, навчаються писати, читати, досліджують архітектуру мостів та човнів, використовують математику в житті та вчаться розуміти, для чого вона потрібна взагалі. Ще старші вивчають вітрильний спорт, стеження та риболовлю, шиють ляльок, майструють з дерева, досліджують поезію та п’єси, використовують у навчанні айпади.

Учні Середнього Філдстона виконують курсові роботи, більше розмірковують та обговорюють свої ідеї з вчителями. Мета цього рівня школи — не занурювати дітей у якісь рамки навчання, а давати можливості для реалізації їхніх ідей, навчити особисто приймати рішення.

Верхній Філдстон пропонує своїм студентам багатий набір курсів, які вони можуть обирати. 10-класники мають свій міждисциплінарний гуманітарний курс, до якого входить вивчення англійської, історії, етики та велика кількість різних факультативних курсів у царині мистецтва, навчання етики і послуг, математики, науки, іноземних мов.

«Студент може бути одразу і спортсменом, і артистом, і вченим. Учні старших класів навіть викладають курс етики в середній школі. Вони можуть проводити щотижневі збори з важливих питань, вивчати програмування, мову жестів, робити дослідження соціальних змін чи неврології розладів головного мозку», — уточнює Робер Каїрський, керівник відділення Верхнього Філдстона.

Навчання просто неба

Для наймолодших школа організовує шеститижневий дитячий садок, який пропонує повний спектр заходів, включаючи мистецтво, фізичне виховання, садівництво, йогу, вивчення природи та музики. Ця програма вчить дітей приділяти увагу навколишньому середовищу, дізнаватися більше про природу та річку Гудзон.

У 3–6-х класах є своя програма — так званий табір на тиждень. За нею діти навчаються приготування їжі, спортивного орієнтування, досліджують місця проживання птахів, випускають газети табору. Учні не тільки вивчають історію річки Гудзон, а й на практиці її освоюють. Наприклад, разом з учителями вони піднімають сітку і розглядають свій улов: рибу, крабів, креветок, медуз, вугрів. П’ятикласники спостерігають у телескопи за зорями, а наймолодші учні запускають на воду кораблики, які робили на заняттях з лісового господарства.

Ліга Плюща чи її шкільний аналог?

Школа Філдстон не має безпосередньо зв’язків з університетською Лігою Плюща, але від цього не стає менш популярною. Адже такі заклади мають щось схоже і також об’єднані в список Підготовчих шкіл Ліги Плюща за аналогією з іменитими університетами. І можна сказати, що є одними з найкращих серед приватних шкіл США. За аналогією з вишами Ліги Плюща, такі школи теж мають свій фонд, який у школі Філдстон становить близько $55 млн. А саме денне навчання обходиться батькам кожного учня майже в $36 тис. на рік.

Крім того, підготовчі школи Ліги Плюща створюють разом своєрідну спортивну конференцію, де збірні команд з різних видів спорту грають на конкурсній основі одна проти одної на професійному, університетському або ж рівні середньої школи. Спортивна конференція охоплює велику кількість видів спорту: від популярного футболу, баскетболу чи бейсболу до не менш видовищних боротьби, плавання, тенісу, лакросу.

Школа Філдстон має для цього два великі спортивні майданчики, ігрові поля для футболу, бейсболу та софтболу, багатоцільовий газон з іграшками. Окрім цього є 6 баскетбольних майданчиків, які можна використовувати для інших видів спорту. Також школа Філдстон має критий басейн, де проводять не тільки уроки, а й змагання з водного поло та тренування з тріатлону.

Тут багато класних кімнат та велика їдальня, меню якої можна дивитися для різних відділень онлайн на сайті щодня. Завжди два супи, широкий вибір основних страв і, звичайно, десерт. Батьки можуть завжди бути в курсі, що їла дитина. Тим паче, що меню нове щодня: від супів з делікатесів та відомого мінестроне до лазаньї з індичкою, рагу з яловичини та овочевої піци.

Поділитися цією статтею
Автор: