Southern Cross Primary School — школа в Австралії, що більше нагадує ігрову кімнату

Автор тексту: Світлана Аксіл

В Австралії освіта займає надважливе місце, дипломи прирівнюються до британських стандартів якості, а початкова школа — обов’язкова для всіх. Школа Southern Cross Primary School демонструє, як відбувається навчання дітей молодшого віку державної австралійської школи.

Шкільна освіта в Австралії

Навчальний рік в Австралії починається не зі звичного всьому світу вересня, а з кінця січня і закінчується на початку грудня. У школі загалом навчаються 12 років, з яких 6 чи 7 років діти відвідують початкову школу. Це вже залежить від штату. Після завершення повного навчання всі отримують державний сертифікат High School Certificate.

Більшість шкіл тісно співпрацюють з вишами. Тому не тільки пропонують школярам якісне навчання, а й гарантують вступ до університетів Австралії, Нової Зеландії та навіть Канади.

Ще одна прикметна риса — в Австралії сама школа визначає кількість предметів на рік навчання. Хоча здебільшого їх поділяють на 8 категорій: англійська мова, математика, природничі науки, технологія, мистецтво, громадські науки, фізична культура та іноземні мови.

Навчальний рік розділений на чотири чверті. Іноземні студенти можуть приступити до занять, починаючи з будь-якої. Це може статися в липні, жовтні, лютому чи квітні. Як правило, іноземні студенти приїздять на заключні 2–3 роки навчання для того, щоб без екзаменів чи спеціального курсу підготовки вступити на перший курс.

Школи в Австралії — і державні, і приватні. В останніх навіть практикують роздільне навчання дівчат та хлопців. А от державні школи — завжди лише змішаного типу навчання. Така звична нам система, як стверджують самі австралійці, вчить дітей змалку спілкуватися та працювати в команді, гармонійніше розвиватися в середовищі.

Зазвичай більшість державних і приватних шкіл мають стосунок до різних релігійних громад та отримують від них підтримку. Дуже рідко можна знайти школу, яка буде окремо від релігії, але все одно вона виявиться надто дорогою.

Яка вона, початкова школа Південного Хреста?

Southern Cross Primary School — державна школа в Австралії за 30 кілометрів від Мельбурна. Цей заклад більше нагадує величезну ігрову кімнату, ніж звичайну школу. Ігрові зони та зручні місця, де можна почитати, — всюди, а класи здебільшого не мають стін. Є окремі ділянки, обладнані столами для занять. Учні можуть сидіти групами для зручності обговорення нових знань, а педагог ходить між кількома партами.

У початковій школі Південного Хреста навчаються близько 170 учнів з 1-го по 6-й клас. Далі потрібно переходити в школу середнього рівня. Початкова школа — це окремий заклад і територіально, і організаційно.

Шкільний день тут починається о 9-й, хоча вчителі зобов’язані бути в класі раніше, щонайменше за 10 хвилин. Триває навчання до 15:30. Може здатися, що день — задовгий як для початкової школи, але школярі мають дві перерви, що разом дорівнюють двом годинам. Цей час вони проводять здебільшого на вулиці, на свіжому повітрі, клімат цьому сприяє весь рік. На території школи є дитячі майданчики та великі спортивні поля.

Ще один важливий пункт для батьків: вчитель не має права залишити робоче місце і саму школу, доки всіх школярів не заберуть батьки чи опікуни. А потім викладач зобов’язаний у головному офісі попередити про свій від’їзд додому.

Прайс на форму і «Клуб сніданку»

Шкільна форма в школі — обов’язкова і навіть примусова. Хоча саму форму потрібно купувати батькам. Прайс зазначений на сайті закладу. На кожну річ — своя ціна, і вона залежить від розміру. Тут є картаті сукні чи спідниці для дівчаток, футболки, штани для хлопчиків, навіть шкільні сумки. У всіх має бути все просте й однакове.

Шкільна їдальня в Southern Cross Primary School — платна. За кожну обрану страву потрібно сплатити від 50 центів за гарячу страву (10 грн) до 4,50 австралійських доларів (близько 90 грн) за пропозицію здорового харчування. Є спеціальне меню на сайті на кожен день. Батьки роблять замовлення для своєї дитини, вказавши ім’я та клас дитини на паперовому мішечку. За нього, до речі, теж потрібно сплатити 20 центів (4 гривні). При цьому, якщо в мішечку забракне грошей, то обід у кредит ніхто не дасть. Так само їдальня не приймає оплату чеками чи великими купюрами.

Але щосереди в школі працює «Клуб сніданку» з 08:00 до 08:30 ранку. Там за програмою закладу учні отримують здоровий та збалансований теплий сніданок: фрукти, тости, злакові сніданки, молоко, смузі, чай тощо.

Чого навчають у школі?

Першокласники, а в цій школі вони обов’язково 6-річного віку, отримують солідне навантаження. Хоча є такі заклади, де беруть до школи зовсім малюків — у 4 роки. Загалом навчання 1–2-х класів у початковій школі Southern Cross побудоване на двох аспектах: письмо і математика.

Програма CAFÉ забезпечує ротаційні заняття, де учні вчаться читати й писати, при цьому різноманітність цих занять розширює вміння кожного школяра. Завдання постійно змінюються, що завжди цікаво учням.

Другою діяльністю в опануванні письма є так звана щоденна п’ятірка. Маленькі школярі навчаються не тільки звичного письма, а й роботи над словом, артикуляцією, слухають читання інших і читають самі. Щоразу така діяльність може мати різний фокус та вправи, але мета одна — грамотність у читанні та на письмі.

Математику школярі вивчають на практичних завданнях, використовуючи конкретні матеріали, щоб діти краще розуміли вживу всю систему і їм було легше опанувати цю науку.

Окрім основ, першачки та другокласники мають і більш розважальні заняття, як-от готування бісквітів чи безпечне конструювання різних моделей, прогулянки та цікавий відпочинок.

Досягти трьох цілей

У 3–4-х класах школярі продовжують займатися за програмою CAFÉ, що поглиблює грамотність. Учні працюють близько 8 хвилин і мають ротацію в завданнях і семінарах, орієнтованих на стратегії читання.

У період між ротаціями є ще три міні-уроки, спрямовані на граматику, пунктуацію та почерк. Такий підхід зосереджує увагу кожної дитини та допомагає вільно й виразно читати та бути грамотним на свій вік. Окрім цього, вчителі проводять різні семінари з математики. А ротаційні завдання вчать учнів швидко мислити, не втрачаючи при цьому концентрації через брак інтересу.

«Учні формулюють три навчальні цілі на початку року та мають час для їх досягнення. Наприкінці кожного терміну вони не тільки показують, чи досягли поставлених цілей, а й мають оцінки і замінюють старі цілі на нові. Такий підхід у навчанні на основі проблем дає змогу досліджувати обрані теми, використовувати різні ресурси та засоби для їх досягнення», — ділиться керівник школи Аверіл Нун.

Учні також вже можуть працювати з комп’ютерними програмами. Наприклад, Studyladder використовують у 3–4-х класах постійно, оскільки цей навчальний сайт надає інтерактивні завдання за навчальним планом.

Школярі можуть працювати з програмами Netspace E-mail для комунікації та безпечного використання інтернету й Edmodo, де створюють заяви, фотографії для вчителів чи безпечно обмінюються інформацією та розвивають навички своєї комп’ютерної безпеки.

Диференційоване навчання

Навчання 5–6-х класів фокусується більше на самостійності, критичному мисленні та вмінні застосовувати свої здібності. Усі учні навчаються різними способами та мають різні здібності — диференційоване навчання, як називає його сама школа.

«Ми надаємо кожному завдання, що відповідають їхнім інтересам та дають їм можливість використовувати ІТ-технології, вчитися редагувати відео, створювати презентації, музику і можливість керувати власним навчанням. Вони можуть працювати в спільному цільовому класі, об’єднуватися групами чи працювати індивідуально. Ми не групуємо їх за здібностями і не занурюємо в якісь обмеження», — додає керівник школи Аверіл Нун.

Школярі 5-6-х класів можуть проводити невеличкі заняття з молодшими школярами, різні збори. Це допомагає навчитися працювати в команді та отримати досвід публічних виступів. А щоп’ятниці вони беруть участь у спортивних тренуваннях та змаганнях з іншими місцевими школами. Спорту тут приділяють чималу увагу, як і скрізь в австралійських школах.

У початковій школі Південного Хреста діти можуть гратися на безпечно обладнаних ігрових майданчиках для всіх вікових рівнів. Тут є внутрішній дворик з іграшками, піщана яма, місця для відпочинку та сади для прогулянок і вирощування рослин. Є також овочевий сад, за яким доглядають усі учні і який забезпечує здорове харчування в школі. Ніхто тут не байдикує, а натомість проводить час з користю для себе та інших.

Поділитися цією статтею
Автор: