Як читати класиків: 5 лайфхаків

Читання — найдавніша доступна всім машина часу, — вважає літературознавець Ростислав Семків. У новій книжці «Як читати класиків» директор видавництва «Смолоскип» і викладач Києво-Могилянської академії поділився читацькими лайфхаками.

Хтось сприйме книжку «Як читати класиків» як приватну лекцію від Ростислава Семківа. А хтось — як захопливу розмову в улюбленій кав’ярні чи пабі про твори, що увійшли в канони й навчальні програми, стали культовими, та й про читання загалом. Ми виділили основні лайфхаки для тих, хто хоче «прокачати» свої читацькі навички.

1. Сьогодні бути розумним — модно

Читання як процес і книжка як предмет стали частиною світу кожної прогресивної людини через соцмережі. Перегляньте фото у Facebook чи Instagram, де неодмінно є красиві фото книг, традиції coffee table book або ж гарних полиць, де книжка — частина інтер’єру. Також книжки дедалі більше стають арт-об’єктами, а навкололітературні заходи, як-от Книжковий Арсенал чи окремі виступи письменників, — світськими подіями.

Лайфхак: Зробіть читання частиною свого соціального життя — фотографуйте книжки, які читаєте (наприклад, у Instagram), діліться враженнями від прочитаного (наприклад, на власному каналі в Telegram), фіксуйте улюблені цитати (у Twitter), робіть усе разом (у Facebook).

2. Важливо робити все усвідомлено

Читання в молодшому й шкільному віці здебільшого пов’язане з репресіями, адже батьки чи вчителі змушують дитину це робити. Проте Семків пропонує поставитися до питання по-дорослому і віднайти 5 причин, чому варто набути звичку читати. Саме тоді цей процес буде усвідомленим.

Зокрема йдеться про те, що це елегантний відпочинок, це створює позитивний соціальний імідж, це додає психологічної рівноваги, це шлях до самовдосконалення, а також це можливість порозумітися: «Сенс навіть не в корисності такого відпочинку, а в його потенційній багатоманітності й нескінченності, адже книжки ніколи не закінчуються».

Лайфхак: Знайдіть і запишіть свої 5 причин, чому вам подобається читати і чому ви цього хочете. Якщо вас не влаштовують наведені вище — знайдіть власні аргументи. Аркуш із пунктами почепіть на видному місці, щоб він постійно нагадував вам про цінність читання.

3. Читання книжок — це свобода

Варто витрачати час (а це дійсно обмежений ресурс) лише на справді варті уваги книжки (та й фільми теж). Тож недочитана книжка не має бути проблемою, адже до неї завжди можна повернутися, можна відкласти, можна бути неуважним і незосередженим у процесі.

«З порадами чи без, але можемо вірити: є книжки, написані, наче для нас. Читаючи, ми шукаємо їх, шукаємо такий текст, що струсне нами, переверне нам свідомість, виб’є нас зі звичного плину справ і змусить — так, саме змусить — читати себе, доки не добіжимо до останньої сторінки», — пише Семків.

Якщо в дитинстві бабуся лякала вас, що потрібно доїсти тарілку з картопелькою до кінця, бо інакше картопелька ганятиметься цілий день і всю ніч, тобто доти, доки не з’їсте всю… То на книжки ця страшилка не поширюється.

Лайфхак: кидайте не «свої» книжки! Адже читання має приносити радість, а не ставати мазохістським актом примушування себе дочитувати до кінця! Як радить Семків:


«Не соромтесь непрочитаного — хваліться прочитаним».


4. Де знайти час?

У 2015 році письменники та журналісти Катерина Бабкіна і Марк Лівін почали соціальну ініціативу #bookchallenge_ua. У рамках якої кожен з них намагався прочитати 200 книжок за рік. До цієї ініціативи долучилося багато людей, хештег став надзвичайно популярним, кожен ставив за мету власну кількість книжок, Бабкіна й Лівін активно розповідали про свої читацькі досвіди в щотижневих блогах і на телебаченні.


«Люди поділяються на тих, хто постійно має при собі книжку, та решту».


З одного боку, вони спровокували великий читацький бум, і це була направду важлива соціальна акція, з другого — вони актуалізували те, що читати можна всюди: на манікюрі, у транспорті, на пляжі, знаходити годину на вихідних чи навіть на роботі.

Звісно, варто читати і перед сном, про що пише Семків: «Бо немає більш ефективного заспокійливого і немає кращого снодійного, ніж книжка. Та й що може бути краще, ніж перенестися у вигаданий світ, де всі проблеми насправді не наші?… Увечері організм стомлений, тож ми не встигнемо злякатися, бо витримаємо десь від 2 до 20 сторінок. Але це означатиме плюс 3–5 книжок за рік!»

Лайфхак: знайдіть власні часові «дірки» та заповнюйте їх читанням — у транспорті та в черзі, неодмінно перед сном, а можливо — виділіть годину для себе на вихідних.

5. Читання слід врегулювати

Ростислав Семків пропонує правила різних видів читання:

  • швидкого, коли потрібно перестрибувати через неважливі деталі й рухатися сторінками стрімко, наче кінь полем;
  • вдумливого, коли важить атмосфера;
  • академічного, коли хочеться і потрібно залишати власні особливі помітки на берегах.

Класичні та складніші сучасні твори художньої літератури просто потребують олівця — зразу все не запам’ятаєш, та й просто якісь речі тут особливо гарно сказані. Тільки-но ми дозволяємо собі креслити текст, у нас одразу виникає додаткове свідчення його якості: якщо нам цікава і та думка, й ота, і ще той абзац, то перед нами густий текст — він спонукає нас думати, спонукає захоплюватися сказаним.

Лайфхак: озбройтесь олівцем і сміливо підкреслюйте все, що вважаєте за потрібне, віднайдіть власну систему знаків і сміливо малюйте сердечка, якщо думка припала вам до душі, шкрябайте галочки, якщо вважаєте її раціональною, ставте знаки питання там, куди потім необхідно буде повернутися.

10 книжок, які радить почитати Ростислав Семків:

Книги першої психологічної потреби:

Мішель Турньє «Вільшаний король», Марґарет Етвуд «Оповідь служниці», Френсіс Скотт Фіцджеральд «Ніч лагідна»

Книги специфічного досвіду:

Тарас Прохасько «НепрОсті», Вільям Берроуз «Голий ланч»

Книжки зразкової інтриги:

Артуро Перес-Реверте «Фламандська дошка», Агата Крісті «Тіло в бібліотеці»

Інші приємні книжки:

Девід Лоуренс «Коханець леді Чаттерлей», Майк Йогансен «Подорож ученого доктора Леонардо і його майбутньої коханки прекрасної Альчести у Слобожанську Швейцарію», Ярослав Гашек «Пригоди бравого вояка Швейка»

Поділитися цією статтею