![Батькам: Як захопити тінейджерів книжками cover_chitachi](https://osvitoria.media/wp-content/uploads/2018/04/cover_chitachi.png)
Якою мала би бути атмосферна книжкова зона для тінейджерів? Певно, такою, яку вони облаштують на свій смак. Де, занурившись у вир сюжету, можна забажати образів, і тут же подивитися, наприклад, екранізацію на стіні, оформленій під екран. Де можна подискутувати про прочитане за чашкою чаю. Все це намагається зробити реальністю для учнів інтернату книжкова блогерка Ірина Юрченко.
![Батькам: Як захопити тінейджерів книжками Ірина Юрченко](https://osvitoria.media/wp-content/uploads/2018/04/Iryna-YUrchenko.jpg)
Не нудна «антибібліотека»
Весільний та сімейний фотограф пані Ірина під час декретної відпустки мріяла про книжкову кав’ярню за власною концепцією. Але зустріч з керівником столичної гімназії-інтернату №13 Світланою Возненко скерувала її активність саме на затишну книжкову зону для підлітків.
Проект стартував у жовтні. Кілька місяців тому бібліотека (чи скоріше, як нині модно казати про все, що перевертає стереотипи, — «антибібліотека») запрацювала, але ремонт ще триває. Спочатку в #Chitachi зазирали два-три старшокласники, але згодом місце набуло популярності.
![Батькам: Як захопити тінейджерів книжками ремонт](https://osvitoria.media/wp-content/uploads/2018/04/remont.jpg)
«Хочемо зруйнувати асоціацію, що бібліотека — це нудно, — розповідає Ірина Юрченко. — Можна впевнено сказати: нікому не хочеться сидіти в сірій бібліотеці за партами серед стареньких стелажів і читати Максима Горького. Пам’ятаю, як у дитинстві мама давала мені більше кишенькових грошей, якщо я читала більше книжок. А потім у 10-му класі з’явилася сувора, але чудова вчителька зарубіжної літератури, яка так закохано розповідала про книжки, що непомітно привчила мене до читання».
Флешмоб приніс півтисячі книг
Про те, які видання цікавлять, запитали в школярів. З’ясувалося, що загальних трендів небагато, не справдилися стереотипи про те, що всі підлітки читають «фентезі, про конфлікти з однолітками та трішечки про секс». Натомість одному треба Ніла Ґеймана, другому — Джоджо Моєс, третьому — поезії. Є старшокласники, які цитують Бродського.
![Батькам: Як захопити тінейджерів книжками знайди автора](https://osvitoria.media/wp-content/uploads/2018/04/znajdy-avtora.jpg)
Тінейджери, для яких саме настав етап пізнання власних смаків, мають дуже різноманітні уподобання. Ініціатори проекту здивувалися, коли підлітки згадали ще й про твори зі шкільної програми — їх дійсно не вистачає.
Єдине, чого точно не буде в бібліотеці, — електронних книжок. Зараз так багато додатків, за допомогою яких можна за певну суму читати все, що цікаво, на рідері, що робити цю систему в бібліотеці немає сенсу. Нині це, швидше, індивідуальний процес.
Із бажаннями визначилися. А як їх виконати? Пані Ірина запустила у своєму блозі флешмоб із закликом допомогти цікавими книжками.
Про Стіва Джобса та Ілона Маска
Ініціатива виявилася ефективною: проект підтримали кілька видавництв, але книжки надсилали і з домашніх бібліотек, звідусіль — від України до Німеччини. Вже вдалося назбирати півтисячі книжок.
«Надсилали видання, які для завзятого читача на «вагу золота», — каже блогерка. — Цікаві книжки, наприклад, біографії Стіва Джобса та Ілона Маска. Доправляли примірники англійською, французькою та польською мовами. У своєму заклику я попереджала, що потрібні книжки для підлітків, тобто не 18+. Хвилювалася, що можуть надіслати ті видання, які нікому не цікаві та непотрібні. І була дуже зворушена, коли виявилося, що нам передавали найкраще, що мали вдома».
![Батькам: Як захопити тінейджерів книжками книги](https://osvitoria.media/wp-content/uploads/2018/04/knygy.jpg)
Видавництва теж співпрацюють із проектом #Chitachi у незвичному форматі. Скажімо, влаштовують круті презентації книг для юних читачів у стилі playback-театру. Тобто дають змогу спробувати себе в ролі літературного героя з улюбленої книжки.
Як зробити, щоб діти почали читати:
1. Іти від їхніх потреб.
Варто цікавитися, чого підлітки дійсно хочуть, починаючи з книжок і закінчуючи способом обговорення та презентації своїх ідей з цього приводу.
2. Бути чесним і не створювати табу.
Майже всі старшокласники, з якими спілкувалася Ірина Юрченко, прочитали інтернет-оповідання «50 днів до мого самогубства». Під псевдонімом Стейс Крамер її написала 15-річна Анастасія Холова, з купою помилок, аж ніяк не вишуканою мовою. Але діти знаходили десь в інтернеті, читали.
Річ, швидше за все, у темі. Підлітковий суїцид — те, що не прийнято обговорювати з дорослими. Якщо тема гостра, книжку читають та обговорюють.
3. Пропонувати цікавий формат.
Наприклад, одне з видавництв випустило та подарувало спеціальний блокнот — «літературник». Це своєрідний тест: на що саме впаде око. На розвороті — різними розмірами та шрифтами надруковані прізвища сучасних українських письменників, які можуть зацікавити старшокласників. Алгоритм такий: розгортаєш «літературник», помічаєш, кого виокремив оком, шукаєш його твори і читаєш.
Топ книжок, які обирають #Chitachi:
![Батькам: Як захопити тінейджерів книжками Дім_дивних_дітей](https://osvitoria.media/wp-content/uploads/2018/04/Dim_dyvnyh_ditej.jpg)
![Батькам: Як захопити тінейджерів книжками Vino-iz-oduvanchikov_4387_1](https://osvitoria.media/wp-content/uploads/2018/04/Vino-iz-oduvanchikov_4387_1.jpg)
![Батькам: Як захопити тінейджерів книжками tavrovana-703950](https://osvitoria.media/wp-content/uploads/2018/04/tavrovana-703950.800x800w.jpeg)
1. Ренсом Ріггз «Дім дивних дітей».
Фентезі з неперевершеною атмосферою, яку доповнює магнетизм старовинних світлин.
2. Рей Бредбері «Кульбабове вино».
Яскраві, п’янкі враження дитинства, літа та всього нетривкого, що забирає плин часу.
3. Сесилія Ахерн «Тавро».
Підліток в антиутопічному світі, де карають не лише за кримінальні вчинки, а й за «неідеальність».
П’ять творів жанру young adult, на які очікують у 2018 році:
![Батькам: Як захопити тінейджерів книжками images-(1)](https://osvitoria.media/wp-content/uploads/2018/04/images-1.gif)
1. «Уперед», Енджи Томас.
2. «#MurderTrending», Гретхен Макнейл.
3. «Понеділок не приходить», Тіфані Д. Джексон.
4. «Мила, темна та глибока», Юстіна Чен.
5. «Зараз ви бачите її», Ліза Лейтон, Лора Стропкі.