Поличка з Різдвом: 10 дитячих книжок до зимових свят

Зображення: https://ua.depositphotos.com/

До різдвяних свят і завершення року залишилися лічені дні, які промайнуть дуже швидко. Встигнути запастися святковим настроєм — ось груднева місія номер один. «Освіторія» підібрала 10 зимових новинок від українських видавництв, наповнених чудесами, снігом та мандаринками.

Для читачів від 0 років

«Шусть і Шуня. Різдвяна ялинка», Аксель Шеффлер (видавництво «Артбукс»)

Черговий переклад неперевершеного автора й ілюстратора дитячих книжок Акселя Шеффлера. Уже знайомі малечі персонажі Шусть та Шуня знову знайшли пригоди на свої вуха й розбираються з майже детективною історією — зникле печиво з ялинки.

Шеффлер і далі знайомить дітей з навколишнім світом через дотепні книжки-картинки. Конкретно цю, за рекомендаціями видавництва, можна використовувати ще й для вправ з лічби або обговорення питань чесності та доброти.

Для читачів від 4 років

«Різдвяні історії під подушку», Наталія Пашинська (видавництво «Чорні вівці»)

Веселі й милі оповідки про підготовку та святкування Різдва в сім’ях лісових тварин. Ви дізнаєтесь, які смаколики готують їжаки, чи люблять приймати гостей опосуми, а головне, чому ж коала так не любить Різдва.

Через короткий формат текстів та просту лексику ці різдвяні історії гарно підходять для тренування навички читання в дітей.

«Сім святкових бажань. Підслухано та записано від Ісландії до Китаю», збірка оповідань (видавництво «Читаріум»)

Уявіть, що у вас з’явилася можливість, майже як у Санти, об’їхати за різдвяну ніч багато різних країн і дізнатися, про що мріють і які бажання загадують люди? Уявили? От і українські письменники вирішили пофантазувати і створили збірку казок, у якій оповідають про традиції і свята в Ісландії, Італії, Китаї, Швеції, Німеччині, Азербайджані та Індії. Сім святкових бажань із семи країн світу.

Казки, що допоможуть побалакати з дітьми про різноманітність культур і традицій світу та, наприклад, вивчити, як звати казкову стару фею, що розносить подарунки дітям в Італії, або за що в різдвяну ніч забирає дітей Йольський кіт в Ісландії.

«Таємна робота Санта-Клауса», Мікеле Д’іньяціо (видавництво «Читаріум»)

Усі звикли дивитись на Санту як на чарівника і володаря подарунків. А що як поглянути на нього як на звичайного працівника? Просто робота в нього така — створювати різдвяні дива. Автор Мікеле Д’іньяціо описує світ, у якому Санта має свій графік, зарплату й боса, що особливо не відрізняється добротою та чесністю. І ось, як і в усьому світі, на Полюсі настає економічна криза, а Міжнародна пошта, якій підпорядковується Санта, зменшує витрати на його команду. Тому той змушений шукати нової роботи, що буде йому до душі. Тож головне питання, чи вдасться це Санті?

Для читачів від 6 років

«Різдвяний довідник Санти», Крістофер Едж (видавництво «Жорж»)

Ну добре, як знайти роботу для Санти — з’ясували, але поговорімо детальніше про його різдвяну місію. Якщо ви думаєте, що там усе просто, то ой як помиляєтеся. Добре, що старанні ельфи люблять організованість і порядок, тому підготували цілий довідник для дідугана Санти. Що робити, якщо дитина прокинеться від того, що впав мішок із подарунками на балкон, наприклад? Чи правда, що санчата самі себе везуть і ніяких прав та знань для цього не треба? А як впорядкувати подарунки, щоби нічого не забути? На ці та багато інших важливих питань відповідає «Різдвяний довідник Санти». Крім того, що це гарний довідник для Санти, це і прекрасна книжка для батьків, що допоможе відповісти малечі на найпідступніші питання про те, як усе ж таки потрапляють їхні подарунки під подушку, до панчохи чи під ялинку.

Для читачів 4-7 років

«Коляда з лицарями», Ольга Купріян (видавництво «Портал»)

Сьогодні на Різдво багато українців дотримуються схожих традицій, що формувалися з року в рік, від покоління до покоління. А чи знаємо ми добре, як святкували колись наші предки, наприклад, за часів Великого князівства Литовського? Як завжди, у книжках видавництва «Портал» художня оповідь вміло вбудована в історичний контекст. За QR-кодом на картці-додатку до видання — коротка історична довідка про період князівства та навіть про лицарські ордени.

Для читачів віком від 8 років

«Муха, дзвоник і Різдво», Віка Мізюк («Видавництво Старого Лева»)

Розповідь про малу дівчинку Марійку, яка має прізвисько Муха, та її різдвяні пригоди. У день святого Миколая до Мухи потрапляє загадковий срібний дзвоник, що, як виявилося пізніше, має чарівну силу. То які ж випробування самостійністю і чарами вона зустріне разом зі своїми друзями-однокласниками та котом Генріхом?

Книжка із серії «Дитячі книги для читання», що їх пропонує видавництво для самостійного читання дітьми.

Для читачів віком від 10 років

«Фантастичні пригоди різдвяної компанії», Корінна Гізелер (видавництво «Жорж»)

Захоплива книжка від німецької письменниці знайомить читача з магічним світом, де коту-гульвісі Лівінгстону може зателефонувати сам Санта-Клаус і попросити про допомогу. Разом із котом головна героїня Фреда вирушає на самий край світу — Північний полюс. І не просто щоби заглянути в компанію «Ліга Різдва», що займається підготовкою свята, а й щоби це свято врятувати. Оскільки книжка сучасна (німецький оригінал вийшов у 2019 році), вона наповнена багатьма посиланнями до наших реалій: Фреда захоплюється іграми на смартфоні, а головний ворог — хакер, що заблокував комп’ютер Санти й зупинив роботу компанії.

«Коли сніг пахне мандаринками», збірка оповідань («Видавництво Старого Лева»)

Збірка текстів від сучасних українських авторів, головними героями якої є звичайні підлітки та їхні життєві перипетії. Історії зосереджені, в першу чергу, на осмисленні дружби, щастя, сім’ї і різдвяного дива. Бо ж усі потрапляли в ситуації, у яких стає так складно вірити в чудеса, коли ти вже зовсім дорослий.

Для читачів від 16 років і всіх-всіх

«Велика різдвяна книжка», Надійка Гербіш та Ярослав Грицак (видавництво «Портал»)

Вміло написані есеї поєднані з історичною експертизою — ось цінність книжки. Автори роблять акценти на фактах, роздумах про релігію, масову культуру, а також намагаються розглянути Різдво як у традиційному розумінні, так і аналізуючи його комерційні символи, що теж є частиною наших уявлень про це свято. Тут вам і правда про Діда Мороза, і про зв’язок британського гурту The Beatles із Різдвом, і про легенди навколо відомої колядки «Тиха ніч», ну і звісно, про традиційний український різдвяний стіл і кутю.

Поділитися цією статтею