Професія вчителя є важливою — так вважають 85 % українців

У листопаді цього року ГС «Освіторія» ініціювала опитування українців про престиж професії вчителя. Таке дослідження ми проводимо щороку, щоб заохотити суспільство до дискусії про освіту та роль педагога. Компанія KANTAR Україна опитала 1000 респондентів з усіх регіонів України віком 18–55 років, що користуються інтернетом. Керівниця проєкту Global Teacher Prize Ukraine Ольга Нагорнюк коментує результати дослідження.

#ВчителіВажливі

85,3 % опитаних українців погоджуються, що професія вчителя важлива. З минулого року це на 2 % більше. Загалом, відколи в Україні щороку проводиться премія Global Teacher Prize Ukraine, цей показник зріс на 46 %.

Прикметно, що серед дорослого населення віком 41–55 років професію педагога розцінюють як важливу 87,8 %. Серед молоді 18–29 років таких 80,9 %. Саме тому ГС «Освіторія» та фіналісти Global Teacher Prize Ukraine різних років уже працюють над форматом ефективної співпраці зі студентами педагогічних університетів: планують і мотиваційні лекції, і повноцінний літній кемп.

Вчитель — фахівець

49,4 % респондентів вважають, що вчитель — це, у першу чергу, фахівець, який виконує свої професійні обов’язки. Цей показник виріс на 2 %.

44,2 % українців бачать педагога як ментора та наставника, який має підтримувати учнів і допомагати їм. Цей показник впав на 2 % з минулого дослідження.

22,1 % відповіли, що вчитель — це той, хто ставить питання, спонукає шукати відповіді та критично мислити. Майже стільки ж українців (21,4 %) вважають, що вчитель — беззаперечний авторитет, якого потрібно слухатися і поважати.

Традиційно невисокий відсоток опитаних — 11,2 % цього року і 10 % минулого — вважають, що вчитель — це той, хто вчить працювати в команді. Навички співпраці та співкоординації в команді є одними з найважливіших на ринку праці та в соціальному житті. Тож роль вчителя як модератора командної роботи слід більше популяризувати.

Вчитель — помічник

На питання, яким є головне завдання вчителя, 51,6 % українців відповіли — допомагати учням у розвитку вмінь та навичок; 41,2 % — заохочувати до навчання та зацікавлювати матеріалом; 36,8 % — розкривати здібності й таланти учнів.

Водночас такі формальні завдання, як стежити за успішністю учнів та чітко дотримуватися шкільної програми, є важливими лише для незначної кількості респондентів — 10,1 % та 3,3 % відповідно.

Чи змінив локдаун ставлення до вчителів?

Це питання було новим і, можливо, найбільш вагомим для 2020 року. Опитування показало, що більшість українців — 61 % — не змінили свого ставлення до професії вчителя під час дистанційного навчання. 24 % респондентів відповіли, що їхнє ставлення погіршилось, 15 % — покращилось. Про погіршення ставлення до професії вчителя частіше зазначали люди з низьким матеріальним становищем — понад третину (35 %).

Роботу вчителів не цінують

Цього року зберігається негативний тренд: роботу вчителя не цінують — так вважають 41,5 % українців. Торік цей показник був майже вдвічі меншим і становив 26,7 %.

6,5 % опитаних вважають, що роботу вчителя в Україні цінують. Торік таких було майже вдвічі більше — 11,5 %.

Майже половина опитаних не хотіли б, щоб їхні діти ставали вчителями в майбутньому, і лише 5,5 % українців вважають професію вчителя бажаною для своєї дитини.

Цією свіжою соціологією ми завершуємо сезон 2020 Global Teacher Prize Ukraine та переходимо до планування майбутнього: наступного року буде ще більше історій про креативних та інноваційних українських педагогів, ще більше натхнення та мотивації для освітян, ще потужніша хвиля руху #ВчителіВажливі.

Поділитися цією статтею