Якими будуть шкільні «ялинки» та новорічні свята 2021

В Україні новорічні ялинки в школах та дитсадках планують дозволити без жодних відвідувачів, у тому числі батьків. Але далеко не всі діти та вчителі мають бажання розповідати одне одному вірші та співати, тож чимало закладів освіти планують відмовитися від будь-яких святкових активностей. В Європі такі самі проблеми. Як їх починають вирішувати там? Чим замінити традиційні концерти?

Справжні кози, відеокалендарі та змонтовані вітання

У Британії діти звикли, що напередодні Різдва на них чекають вертепи, шкільні вистави, квести та концерти. Але цього року близько половини шкіл не матимуть ігор-вертепів через пандемію. Лише 5% наважаться на активності в класах, згідно з опитуванням Teacher Tapp. Решта шкіл готують віртуальні розваги для дітей або фільмують вистави, які розігрують просто неба.

Чого тільки не вигадують педагоги, які разом з учнями відкривають для себе світ кіновиробництва! Десь традиційні сюжети відіграють вчителі, дотримуючись соціальної дистанції, а десь навіть знімають кожен свій епізод окремо у себе вдома, а потім монтують разом. Роблять відеолистівки. Є школи, які вже завершують підготовку, адже роблять адвент-календар у форматі фото чи відео. З 25 листопада до 25 грудня (католицьке Різдво) учні щодня отримуватимуть чи відкриватимуть новий передноворічний файл від вчителів та старшокласників. 

Підготовча школа Седберга в графстві Камбрії (Північно-Західна Англія), яка зазвичай готує різдвяну п’єсу за участю дошкільнят, вже проводить зйомки. Хоча малеча не зможе проявити акторські таланти в традиційних вертепах, для них вигадали інші цікавинки: у відео буде справжня конюшня, реальні пастухи на полях (хай вони випасають кіз, а не овець). Останні будуть відповідати (як у документальному кіно) на питання про те, що б вони відчули, якби побачили немовля в яслах чи зірку, яка падає з неба.

Не підходити до Санта-Клауса

Для шкіл, які влаштовують святкування просто неба, а також для батьків вже пропонують поради. В англомовній пресі їх навіть охрестили списком справ «Covid Christmas».

Якщо плануєте розміщуватися на свіжому повітрі, вкладення коштів у відповідне обладнання значною мірою допоможе забезпечити комфорт. Для пришкільних територій або парків просять принести (або закупають) намети, щоб захистити від вітру, пледи, які можна одягти на себе, зовнішні обігрівачі (але до них не можна підпускати дітей без дорослих). Гаряче какао, чай в індивідуальних термосах та гаряча випічка — теж частина таких святкових зустрічей. Мами домовляються зі шкільними їдальнями, щоб розігріти тістечка. Важливо, аби все було порціонне — ніяких страв, які доведеться брати руками з однієї тарілки. Хоча це не дуже екологічно, свята на подвір’ї потребують також одноразового посуду.

Смішна чи позитивна ідея: чимало учнів готують святкові різдвяні маски для вечірки на новий 2021 рік. Ідеться як про карнавальні образи супергероїв та мультперсонажів, які погоджуються нині приміряти навіть підлітки, так і про захисні маски, що виконані у формі звіряток та різних кумедних монстриків.

Пропустіть вітальні обійми (учням радять боротися з бажанням обіймати друзів), а натомість перейдіть на дотики ліктями. Так само якщо Санта-Клауса очікують на святі, сидіти в нього на колінах дітям буде заборонено. Взагалі школам і батькам радять не запрошувати акторів, щоб зменшити кількість залучених осіб, а самим перевдягнутися в Санту.

Щоб було веселіше, пропонують квести з пошуком на території, наприклад, «листа Санти», влаштовують вечірки на ковзанах. Звісно, учні можуть самотужки прикрашати новорічну ялинку, з цього теж намагаються зробити щось нове: наприклад, прикрасити своїми листівками з побажаннями та проханнями Санті (замість того, щоб шепотіти їх на вухо, як звикли це робити британські діти).

Що збираються «зумити»

Хоча Різдво — традиційне свято, нині всі традиції мають бути «з твістом», тобто з креативним оновленням. Для тих, хто вирішив провести ялинки у Zoom, теж є місце для креативу.

Фотозона. Деякі школи вже надсилають учням солодощі у подарунок та паперові вуса на паличках, окуляри, вуха, носи тощо. Віртуальна зустріч у такому «дрес-коді» підбадьорить дітей та створить відчуття єднання.

Кінозал. Замість ялинок переглядають разом у Zoom за допомогою Netflix Party або інших стрімінгових платформах різдвяне кіно (чи інше обране вчителями, що може залишити яскраві спогади), а потім разом обговорюють його в шкільному «віртуальному кіноклубі».

Майстерки та конкурси. Найпростіше: учні проходять передноворічні дистанційні майстер-класи, приміром, з виготовлення паперових прикрас, різдвяних вінків, пряничних будиночків, а потім «зумлять» результати, обирають переможців. 

Командні ігри. Обирають комп’ютерну гру, в яку можна грати в режимі онлайн разом. Особливо пристрасті вирують, коли команда вчителів змагається проти учнівської. 

У передноворічні дні школярі не повинні сумувати, переконані британські та американські педагоги. Навіть якщо зовсім немає бюджету на якісь вигадки, елементарні електронні листівки можна написати креативно та індивідуально, було б бажання. Звісно, педагоги очікують, що і їх діти творчо вітатимуть, попри карантин. Бо ніщо так не підвищує настрій, як щирий обмін емоціями!

Поділитися цією статтею