5 головних запитань про Всеукраїнську школу онлайн

Найважливіше про Всеукраїнську школу онлайн, залаштунки зйомок відеоуроків та заплановані покращення розповідає натхненниця та кураторка усіх дивовижних людей, які причетні до створення платформи, операційний директор ГС «Освіторія» Анна Сидорук.

Якщо разом із сином пізно ввечері вкотре намагаєтесь зрозуміти, що там у що впадає у математичній задачі.

Якщо донька-старшокласниця гордо відмовляється від допомоги й майже плаче над підручником, бо довго хворіла, а опанувати все самотужки не може.

Якщо клас закрили на карантин, а ви вчитель, у якого зі словом «коронавірус» асоціюються безсонні ночі торік та нескінченні пошуки цікавих онлайн-матеріалів.

Якщо клас не на карантині, але ви — новатор, який хоче зробити заняття сучаснішими, і шукаєте платформу для цього.

Відповіддю на всі оті «якщо» стане Всеукраїнська школа онлайн, котру МОН, Мінцифри, Український інститут розвитку освіти та «Освіторія» випустили у світ 11 грудня 2020 року.

Анна Сидорук відповідає на 5 важливих запитань про Всеукраїнську школу онлайн.
Відео — Олена Павлова, Павло Полійчук, Євгеній Громов

Що змінить платформа в українській освіті

Створення сучасної платформи Всеукраїнська школа онлайн — це не локальна подія, а визначний крок для всієї України. Знаєте, чому? Для кожної освітньої супердержави (Естонія, Китай, Сінгапур, Фінляндія) подібні загальнонаціональні платформи must-have. Карантинні обмеження для освіти в цих країнах вдалося значно спокійніше та впевненіше подолати, адже всі учасники освітнього процесу були частково підготовлені та мали цікавенний інформаційний запас. Вчителі вже вміли користуватися онлайн-матеріалами, не панікували, де їх взяти. Школярі й раніше працювали з цією платформою. Батьки знали, що діти проходять теми за державною програмою, і це якісні уроки від експертів.

Хоча карантин явище, звісно, неприємне, він підштовхнув і Україну до такої новації.

Наша платформа — це 800 уроків з 18 основних предметів, понад 50 вчителів, 20 методистів, 10 літературних редакторів, 5 проєктних менеджерів і… нескінченна кількість кави, яку вся команда п’є, щоб працювати на повну потужність.

Мета Всеукраїнської школи онлайн  надавати доступ до якісної освіти учням з 5-го по 11-й клас. Вона буде корисна не лише для школярів, а й для вчителів та батьків.

Вчитель Гліб Капустін готується розпочати свій урок історії перед камерами. Фото — Олена Павлова

Школярам та батькам: історія у формі… футболу та гарантії

Оригінальні відеоуроки, захопливі тести, цікаві матеріали для самопідготовки ось що чекає на учнів середньої та старшої школи. Школярі можуть проявити самостійність і пройти теми, які не зрозуміли на уроках або пропустили через хворобу. Це значно легше, ніж утримувати увагу на сторінках підручника. І справа не лише у форматі — відео, тестів та матеріалів для самопідготовки, а й у тому, що вчителі, які розробляють уроки для платформи, намагаються зробити їх максимально захопливими. Які тільки методики не використані ними! Візьмемо лише одну: асоціації. Уявіть собі урок з історії України, де вам доведеться спостерігати за… футбольною грою. Ні, це не помилка і не заохочення для тих, хто вже пройшов матеріал. Так асоціативно зображено певний період історії, а стосунки українських письменників продемонстровано як взаємодію учасників футбольних команд. Вболівайте, спостерігайте і вивчайте.

Хіба хтось сперечатиметься, що батьки, діти яких самостійно та з інтересом навчаються, відчуватимуть радість? Всеукраїнська школа онлайн — це корисний інструмент, що допоможе синам та донькам опанувати певний матеріал. І, звісно, зручніше скористатися можливостями цієї платформи, ніж самостійно роз’яснювати дітям якісь теми чи витрачати кошти на репетиторів. До того ж батьки матимуть гарантії: вони можуть бути певні, що на платформі діти точно проводять час з користю.

Команда супергероїв — менеджери Всеукраїнської школи онлайн від «Освіторії»

Вчителям: перевернутий клас та готовність до несподіванок

Тепер карантин у школі чи класі, локдаун не заскочать вчителів зненацька, адже під рукою уроки з платформи, з якими організувати дистанційне навчання зі своїми учнями стане легше. Матеріали для самопідготовки можна завантажувати і надсилати учням на мейл чи у Viber, а також можна опрацьовувати на відеоконференціях через Zoom, Google meets тощо.

Але Всеукраїнська школа онлайн — не лише «про всяк випадок», а й на щодень. Ця платформа інструмент для впровадження дистанційного та змішаного навчання, а також можливість урізноманітнити свої уроки у класах. Адже платформа дає змогу вчителю застосовувати, наприклад, таку методику, як перевернутий клас. Що це таке? Як домашнє завдання запропонувати школярам переглянути цікавий відеоурок чи опрацювати тестове завдання, а вже на уроці діти зможуть працювати всі разом над проєктами за тієї темою, завдання до якої виконували напередодні.

Інклюзія: субтитри, жестовий переклад, аудіодоріжки

Для «Освіторії» цей проєкт особливо важливий тому, що нашою місією є розвиток освіти в Україні, а Всеукраїнська школа онлайн робить вклад в надання доступу до якісної освіти кожній дитині, незалежно від її соціального статусу, місця проживання, життєвих обставин.

Перепоною для навчання не мають стати особливі освітні потреби дитини. Від самого початку «Освіторія» розробляла платформу такою, щоб вона відповідала нормам інклюзивності освіти. Наприклад, усі наші відеоуроки матимуть субтитри. Також Дитячий фонд ООН (ЮНІСЕФ) разом з партнерами з громадського та приватного секторів працюють над створенням додаткових інструментів покращення доступності уроків, зокрема перекладу на українську жестову мову та створення доріжок звукопису.

Вже на етапі розробки занять вчителі враховують різні особливості, які допоможуть зробити урок максимально інклюзивним і таким, що буде корисним для всіх дітей. Цьому кожного педагога, який бере участь у проєкті, навчили на тренінгу інклюзивності освіти від експертів ЮНІСЕФ. Також наші партнери забезпечили експертний супровід кожного уроку з питань інклюзивності.

У будь-якому місці та без плати за трафік

Аби можливостями Всеукраїнської школи онлайн могли скористатися якомога більше дітей, наші партнери — мобільні оператори Київстар, Vodafone Ukraine та lifecell занулятимуть трафік для користувачів нашої платформи. Тож кожна дитина, яка матиме гаджет з виходом в інтернет, зможе навчатися на платформі без плати за трафік. Детальні умови занулення ми опублікуємо пізніше.

Перепоною для занять не має стати те, де саме живе дитина. Всеукраїнська школа онлайн доступна 24/7 у будь-якому місці, з будь-якого пристрою з інтернетом, і для нас є великою цінністю те, що ми даємо змогу навчатися і дітям з тимчасово окупованих територій. Скажу більше: вже у перші години від запуску платформи у нас з’явилися учні з Донецької та Луганської областей та Автономної Республіки Крим.

Скільки часу йде на створення одного уроку

Відбір вчителів до проєкту проходив у кілька етапів. Спершу ми відбирали з нашої бази контактів вчителів, з якими працювали раніше. У першу чергу запрошували тих, у кого вже був такий досвід онлайн. Але ми були раді також амбітним новачкам (не у вчителюванні, звісно, а у роботі в студії). Зробили пробні зйомки, сформували команду.

Далі вчитель проходив спеціальне навчання: тренінги з ораторської майстерності, з комунікації, вміння поводитися перед камерою, з інклюзивності освіти від (ЮНІСЕФ), з недискримінації (від EdCamp). Лише після того вчителі приступали до розробки уроків, сценаріїв, суфлерів.

Робота не легка: на підготовку та узгодження одного уроку у вчителя йде щонайменше 10 годин.

Скільки фільтрів перевірки треба пройти

Кожен урок до того, як потрапляє на платформу, проходить вісім фільтрів перевірки.

На етапі розробки його погоджував методист, завдання якого — надати методичний супровід, щоб урок відповідав державній програмі, держстандарту. Потім літературний редактор, експерт з інклюзії. Державний експерт від Українського інституту розвитку освіти погоджував сценарій.

Тоді вчитель йшов на зйомки. А вже після того, як урок був знятий і змонтований, його ще раз переглядав учитель, проєктний менеджер і держексперт давав фінальне схвалення. Для багатьох вчителів це був цікавий досвід. Зазвичай свої уроки не показують нікому на перевірку, а так є можливість отримати зворотний зв’язок, попрацювати з методистами, державними експертами.

Надзвичайно приємно працювати з учителями, які бажають зробити щось значно більше, ніж просто викласти матеріал. Вони вигадують цікавезні сценарії, намагаються якось нестандартно розказати тему. Наприклад, сьогодні знімали урок англійської мови, де вчитель розповідав про різні можливості для сучасної молоді, такі як ПЛАСТ та Українська Академія Лідерства це справді стане підліткам у пригоді.

Про супермегастійку команду та «антистресові» шоколадки

Найскладніше у процесі координація багатьох людей та організацій. Це державне замовлення від таких величезних структур, як Міністерство освіти і науки, Міністерство цифрової трансформації, Український інститут розвитку освіти. До того ж у нас з’явилися амбіції зробити трішки більше, ніж нас просили, тому ми залучили чимало партнерів до співпраці.

Окрім координації процесів, з кожним учителем, методистом банально треба укласти угоду. Організувати все так, щоб усі приїхали вчасно на зйомки, адже в нас є певний розклад: маємо за годину зняти два уроки. А в день, буває, знімаємо до 60 уроків.

Звісно, не обходиться без хвилювання. Вчителі переймаються напередодні зйомок, вночі вдома репетирують, хоча ми надаємо їм інструкцію, як підготуватися до зйомок: напередодні добре виспатися, перечитати свій суфлер. Щоб педагоги не так стресували, повторювали свій суфлер у затишній обстановці, пригощаємо їх теплим чаєм, час від часу приносимо «антистресові» шоколадки. А ми з командою вже стали супермегастійкими, усі процеси сприймаємо як звичайні робочі. Загалом я неймовірно пишаюся командою і всіма цими людьми, які живуть проєктом, вкладають у нього всю душу.

Команда менеджерів Всеукраїнської школи онлайн — Ольга Манмар, Анна Сидорук, Ольга Юрчишин, Руслан Роженко і Тетяна Коверняга (зліва направо)

Про чудових партнерів та дива

Вірю, що такі великі та благородні справи об’єднують довкола себе класних гравців. Нам вдалося як зібрати чудову команду, так і знайти чудових партнерів. Синергія робить надзвичайні речі, дає можливість творити дива.

Надзвичайно пишаємося тим, що робимо цей масштабний проєкт на замовлення держави, і до такої важливої справи долучається все більше і більше партнерів. Наприклад, нас підтримала команда Дитячого фонду ЮНІСЕФ. Найбільші мобільні оператори країни Київстар, Vodafone Ukraine та lifecell занулятимуть трафік для користувачів Всеукраїнської школи онлайн. Посольство Швейцарії в межах Швейцарсько-українського проєкту DECIDE («Децентралізація для розвитку демократичної освіти») підтримало розробку платформи. А завдяки Міжнародному фонду «Відродження» скоро з’являться мобільні застосунки Всеукраїнської школи онлайн для iOS та Android. Мережа курсів англійської мови Green Country делегувала в наш проєкт своїх найкращих вчителів та методистів. Коворкінг Creative States безкоштовно надав нам локації для зйомок, монтажу і підготовки до уроків, за що ми дуже вдячні.

До проєкту долучилися і волонтери з Української Академії Лідерства. У вільні від свого навчання дні вони активно допомагали нам у процесі зйомок — працювали із суфлером, зустрічали вчителів, стежили за розкладом. І ми безмежно їм за це вдячні.

Переконана, що буде ще багато охочих долучитися, стати частинкою проєкту.

Анастасія Євдокимова не лише веде уроки з літератури для Всеукраїнської школи онлайн, а й займається промоцією читання від Інституту Книги

Для «Освіторії» Всеукраїнська школа онлайн важлива ще й тим, що ми зробили класний продукт не лише для учнів, а й для вчителів. Ми працюємо з тими людьми, хто вже сьогодні творить наше майбутнє — це педагоги, за партами в яких просто зараз сидять майбутні президенти, економісти, лікарі, спортсмени, митці.

#ВчителіВажливі, і ми дуже сподіваємося, що ця платформа стане їм у пригоді і зробить їхню роботу цікавішою, якіснішою і, можливо, трішечки легшою.

Поділитися цією статтею