Як самоізоляція вплинула на те, чим нині переймаються діти? Які теми вони обрали для своїх кіноробіт? Чим запам’ятається «Чілдрен Кінофест 2020»? Адже пандемія — це не лише обставини життя чи проблеми, а й нові тренди, нові способи мислення молоді і дітей щодо здоров’я, екології та психологічної екології.
Совенята в пустому кінотеатрі
Совеня Чарлі цього року пройшло крізь зачинені двері до зачиненого на карантині кінотеатру «Жовтень», щоб розпочати фестиваль онлайн (він уперше пройшов у такому форматі). Саме такими кадрами почалося свято кіномистецтва — дитячого і для дітей. І коли співачка та віртуозна бандуристка Марина Круть вітала глядачів, у залі публіку складали десятки совенят. А по другий бік моніторів на це дивилися понад 130 тисяч глядачів. Як розповів програмний директор фестивалю Ілля Дядик, так масштабно фестиваль ще ніколи не проходив.
Одна з важливих частин — конкурс дитячих робіт. Посол «Чілдрен Кінофесту», музикант, фронтмен гурту «Бумбокс» Андрій Хливнюк пошепки поділився з юними акторами та режисерами, що робити кіно — це класна та перспективна професія, у якій вони практикуються вже нині. І виграють недитячі призи — до 20 тисяч грн.
У 2020 діти подали 220 заявок з усієї України. Професійне журі — автор анімаційної стрічки «Викрадена принцеса» Олег Маламуж, продюсерка та директорка Одеського міжнародного кінофестивалю Юлія Сінькевич та зірка серіалу «Перші ластівки» актор Максим Самчик — аналізувало короткометражні кінокартини десяти фіналістів. А глядачі теж мали змогу віддати пальму першості: приз глядацьких симпатій.
Як врятувати Єдинорога
«Людина на 80% складається з води. Якщо в неї немає мрії, вона просто вертикальна калюжа». Це цитата з фільму-переможця «Сузір’я Єдинорога» 14-річної Влади Березанської з Фастова, який отримав нагороду 20 тисяч грн. Можна сказати, це — про душевну екологію. За 8 хвилин юна авторка знайшла змогу розповісти про довіру, мрії та бажання сподобатися в соціальних мережах.
Основна тема — популярний нині серед тінейджерів небезпечний флешмоб «Зникнути на 24 години». Підліток без попередження має усамітнитися там, де його ніхто не знайде, вимкнути телефони, не з’являтися в соцмережах, не виходити на зв’язок з родиною та друзями. Якщо пошукові служби за цю добу знайдуть його, для нього це програш.
Влада, яка отримала естафету у флешмобі, їде за місто, вимикає мобільний. Але це помічає незнайомий одноліток Рома, який хоче відговорити її від такої гри, адже її рідні божеволіють від тривоги. Та дівчина не налаштована легко здаватися. Тоді Рома розповідає про свою таємницю: він знайшов у полі кістки останнього у світі єдинорога. Колись той був чарівною твариною (тіло біле, голова червона та блакитні очі), яка уособлює світ фантазії, доброту, доброчесність. Хлопець вважає: якщо скелет зруйнується, люди не довірятимуть одне одному. Тому щотижня витрачає час на те, шоб приїхати сюди та полити кістки молоком — так вони довше залишаться міцними. Після цієї історії Влада погоджується, що не можна забирати надію в рідних, тому виходить з флешмобу та розмовляє з рідними. Разом з Ромою вони повертаються в місто, ставши друзями. Хлопець показує на небі сузір’я Єдинорога, і підлітки жалкують, що дорослі не часто дивляться на зорі. І ще одна цитата (це афоризм Леонардо да Вінчі): «Люди діляться на тих, хто бачить, тих, хто бачить, коли їм показують, і тих, хто нічого не бачить».
«Корона» проти Землі
Призи за віковими категоріями (по 5 тисяч грн) отримали фільми «Пандемія» (11–14 років) та «Історія НЕЧТО» (7–10 років).
Звісно, під час карантину були роботи про самоізоляцію, COVID-19 та екологію. У своїй картині поєднала ці теми тринадцятирічна режисерка з Білгород-Дністровського Елеонора Чолак. Роздуми підлітків і цікаві, і трохи сумні, і навіть дещо лякають.
Чарівна дівчинка Земля із зеленим листям на обличчі страждає: «У Карпатах у мене така лисина, що нічого подіяти не зможу».
А в її води скинули 25 тисяч тонн пластику. Тож, виявляється, головна хвороба, на її думку: аналізи показують підвищення рівня… людей. Чи не зменшити їхню кількість на 20%?
Як лікування Земля обирає коронавірус. Країна за країною перекидають одна одній інфекцію. Китай погрожує, що Земля ходитиме гола, бо весь одяг роблять саме в них. Європа покірно зітхає: щойно жити почала. Україна поверх вишиванки одягає захисний костюм та озброюється антисептиком. І ось Земля вирішує зупинити пандемію.
Та COVID-19 — нагле самозакохане створіння, яке хоче панувати та пропонує звати його просто Корона, — не слухається. Корона радісно розповідає Грипу, як відпочила по всій землі на курортах і де ще хоче побувати.
Землі доводиться одягнути медичну маску. Усі — на карантин.
Чорним гумором виглядає те, що у фіналі вірус каже: «Я тут надовго. Їдьте із землі самі, кому не подобається».
Певно, саме так — у жартах переробляють свою тривогу сучасні підлітки. Тому є ще й добре побажання глядачам: «Мийте руки. Будьте здорові».
Дотягнутися до краси
Серед найменших перемогли 8-річні Василіса Найдьонова та Всеволод Неймирок із Харкова з пластиліновою анімацією в техніці stop-motion. Вона могла б стати відповіддю на «Пандемію». Дітей зацікавило походження людини. І, можна сказати, вони доводять, що людина — не лише загроза для Землі, тягар, а її породження, може оцінити її красу та створити добру атмосферу. Цю складну позитивну ідею юні аніматори донесли дуже простими способами.
Спочатку Не4то в далекому космосі ні на що не схоже, бо не має кольору та форми. Воно не знає, звідки походить, не має дому та батьків. Істота мандрує зірками, бачить дивні місця. Але справжній дім знаходить на зеленій красивій новій планеті. Не4то торкається всього, що подобається, тягнеться до рослин, вітається з тваринами. Кожен рух, потяг до краси «відрощує» йому руки та ноги, надає форми, кордонів — виникають голова, шкіра, обличчя. Не4то дуже радіє цьому світові, тягнеться до його пізнання — і так стає людиною. З любові до всього навколишнього.
Замислилися про долі вчителів
Глядачі свій приз (і 10 тисяч грн) присудили режисерці теж у найменшій віковій групі — 9-річній Таїні Щегельській з Кам’янця-Подільського. До слова, у голосуванні взяли участь аж 20 тисяч глядачів. Стрічку «Білочка Софія», певно, варто подивитися дорослим. Адже йдеться про освіту білченят, одне з яких було особливо талановитим. Тож пташка пропонувала займатися співами, павук — художнім плетінням, лебідь — хореографією. Маля хоче всюди встигнути. Та часу і сил не вистачає, і замість того, щоб стати найкращим у чомусь одному, білченя всюди «не дотягує».
Інші роботи фіналістів інколи також стосувалися освіти. Скажімо, «День пінгвіна» Олени Пушкарьової з Дніпра — це роздуми про те, скільки всього встигає вчитель. Під час дистанційного навчання, кажуть експерти, у багатьох дітей поліпшилися стосунки з педагогами, з’явилося бажання стати на їхнє місце, зрозуміти як людей. Адже деякі вчителі в класі поводилися формально, як лектори, а під час розмови через монітор доводиться більше розкриватися. Та й ситуація пандемії спонукала наставників підтримувати учнів, бути більш чуйними та відвертими.
Пафосні блогерки вчаться гратися
Приємно, що чимало робіт — про взаємодопомогу і навіть поступки своїми інтересами на користь інших. Теж речі, про які під час карантину кажуть більше, ніж колись раніше. Скажімо, «Три бажання» (Михайло Грищенко, Суми) про те, як традиційні казкові бажання учень витрачає на допомогу друзям, які втратили телефон чи захворіли. Хоча мріяв спочатку про гроші чи владу. Але виявляється, на інших можна витратити не лише три, а необмежену кількість бажань. А вдячні люди пригощають і допомагають у відповідь. Стрічка «EXCHANGE» (Аврора Гайдоба, Мирослава Скрипка, Київ) — про те, як дівчина віддає улюблений велосипед за цуценя, яке бив злий хазяїн.
Хвилюють дітей і такі сучасні теми, як булінг або інтернет-залежність. Приміром, у стрічці «Блогери» (Анастасія Мацегора, Харків) дівчата не бачать краси лісу, не вміють гуляти на природі. «У мене в інстаграмі вже безліч гілля сфоткано, то більше в ліс не треба». Замість відпочинку вони прагнуть записати відеоблог або лайфхаки «Як шукати гриби». І стають звичайними веселими дівчатками, а не пафосними блогерками, лише коли однолітки навчають їх гратися та дихати свіжим повітрям.
Восени фільми-фіналісти можна буде переглянути на YouTube-каналі «Чілдрен Кінофесту».