Інновації в дії: Як платформа Classtime допомагає на уроках

Досвідом діляться Юрій Гайдученко та Ольга Питюр з Новопечерської школи в Києві

Автор тексту: Олена Юрченко
Автор фото: Євген Бурляй

Щоб дізнатися більше про можливості платформи Classtime, ми завітали на урок до одного з найкращих вчителів України за версією Global Teacher Prize UkraineЮрія Гайдученка. Він викладає українську мову та літературу в Новопечерській школі — одній з найінноваційніших у Києві.

Історія вчителя

Люблю полювати за новинками освітнього простору та впроваджувати їх у процес навчання. Ось так випадково познайомився з платформою Classtime рік тому. Спершу ми з дружиною протестували її на собі вдома, і сумніви відпали.

Я не чекав «вказівку згори», чи можна використовувати цей сервіс у роботі з учнями, а просто дав їм кілька тестів та спостерігав реакцію — «піде» чи «не піде», останнє теж частенько трапляється. Classtime підопічним сподобався.

Колеги-мовники теж почали активно використовувати платформу на уроках — багатьом подобалась її помічна функція в підготовці до ЗНО. Практично до кожного уроку я створюю тест. Звісно, ділюсь тестами з колегами, а вони — зі мною.

Контрольна у формі challenge: будуємо міст традицій

Дістаємо планшети й починаємо контрольну роботу, — м’яко лунає голос пана Юрія, і в класі стає на подив тихо. Виконуючи завдання, діти час від часу позирають на інтерактивну дошку. Там поступово вимальовується картинка велетенського мосту.

Це інтерактивна робота у формі challenge (виклику) і командної гри, — пояснює Юрій Гайдученко. — Ми отримали цей виклик зі школи в Польщі, від дітей, які вивчають українську мову. Тема в нас однакова: усна народна творчість та календарно-обрядові пісні. Польські школярі виконують точнісінько такі самі завдання, як і ми. У міру цього на екрані з’являються нові елементи споруди. Ось так ми будуємо «міст традицій» між Україною та Польщею.

Як провести таку цікаву контрольну?

Зареєструватись у Classtime, щоб створювати інтерактивні тести, де діти перевірятимуть свої знання з будь-якої теми.

Підійти творчо до написання завдань різної складності. Найпростіші — коли дитині потрібно обрати одну правильну відповідь з кількох запропонованих. Складні завдання — де учні зможуть писати творчі розлогі відповіді. Їх перевірятиме вчитель, а не комп’ютер. Хоча для коротких творчих завдань цей процес все одно оптимізований.

Можна давати чимало фотозапитань, які перевірять, наскільки добре учні асоціюють обряди з календарними піснями. Наприклад, є зображення, як виконувався «кривий танець». Треба знайти йому відповідність із циклом пісень — із веснянками та гаївками, які супроводжували танок.

Для рефлексії використовую відкриті питання в кінці тесту. Учні можуть написати, які почуття та запитання в них виникли під час виконання роботи. Такий фідбек допомагає вчителю ефективніше провести аналіз учнівських помилок та продуктивніше побудувати подальшу роботу.

Як спроектувати вдалий тест?

Тримайте в думці, що кожен тест несе в собі дидактичну мету. Спробуйте на собі перевірити запитання — чи не нагадують вони вам завдання із шоу «Інтуїція»? Професор педагогіки Бенджамін Блум із Чикаго пропонує шкалу рівнів пізнання: запам’ятовування, розуміння, аналіз, синтез і створення чогось нового.

Тому тести, мета яких — працювати в трьох найвищих складових пізнання, мають вміщувати велику кількість фотозапитань і запитань практичного спрямування, творчих вправ. Вони розкриють не лише знання теми, а й допоможуть дітям проявити креативність.

Складання якісного тесту разом з пошуком фотоілюстрацій може зайняти півгодини-годину, якщо постійно працюєте із сервісом Classtime та вже «набили руку».

Скільки часу займає інтерактивне тестування?

Якщо це контрольний тест, то відводжу на його виконання весь урок. Якщо це «діагностичний» тест, мета якого — перевірити виконання домашньої роботи та побачити результат кожного учня й одразу — 5–10 хвилин.

це…

економія часу для вчителя

Миттєва перевірка, робота над помилками «по гарячих слідах»

Час учителів — дорогоцінний, — усміхається Юрій Гайдученко. — Хочеться використати його по максимуму для спілкування з учнями. Завдяки опції швидкої перевірки учнівських знань у Classtime результати одразу перед очима. Я можу їх аналізувати, не залишаючи на потім, і рухатися з учнями вперед. Бо вже на наступний день дитина забуде, що там було в контрольній роботі, а так ми працюємо над помилками «по гарячих слідах».

тренажер з підготовки до ЗНО

Відточування навичок XXI століття

Коли дитина пропрацьовує кілька разів тест з орфографії, то не зробить тих помилок, які могли б на неї чатувати, якби вона цей тест побачила вперше.

Платформа також «нарощує м’язи» надважливих навичок XXI століття — критичного та креативного мислення. Це відбувається, коли діти відповідають на відкриті запитання, які потребують творчого підходу.

не нудно

Створіть відеозапитання, щоб ваші учні шукали прикметники в рекламі

У саме питання можна вмонтувати фрагмент відео з YouTube. Зараз активно використовуємо цю можливість на уроках літератури — діти просто в захваті! Для прикладу, ми вивчаємо твір Гоголя. Беремо фрагмент відео з кінофільму й даємо дітям завдання: «Знайдіть відмінності між зображеним у стрічці й тим, що ви читали» або «Вкажіть, який перед нами персонаж, і охарактеризуйте його».

Відеозапитання допомагають урізноманітнити уроки з української мови. Нещодавно ми аналізували рекламний відеоролик про кетчуп — я дав завдання учням повторити частини мови та віднайти в ньому всі прикметники. Наступний крок — дати дітям завдання створити власний рекламний текст із використанням тих прикметників, які вони знайшли у відеофрагменті.

доступно

Україномовний сервіс, який розвантажує від паперової роботи

Реакція моїх колег на перше використання Classtime завжди позитивна. Коли вони бачать англомовні сервіси та україномовний, де не потрібно користуватися Google Translate, — присутній вау-ефект. Цей нюанс спрощує роботу для тих, чия англійська недосконала.

Я часто спілкуюся з колегами з різних міст, містечок та сіл під час тренінгів. Ми організовуємо спільні зустрічі та навіть маємо Клуб проактивних учителів, який об’єднав освітян з Херсонщини — вони прагнуть навчати та виховувати по-новому.

І ось мої спостереження: часто перепоною в користуванні сервісом стає поганий інтернет чи його брак, недостатня кількість гаджетів. Але головне — бажання! Мої колеги-вчителі із сіл захоплені можливостями використання онлайн-платформ на уроках, за допомогою сільських громад і спонсорів віднаходять кошти та вже провели wi-fi у школі. А ще домовляються з викладачами інформатики, щоб проводити заняття з Classtime у класі з комп’ютерами, якщо в дітей немає власних гаджетів.

Педагоги, які раніше забороняли дітям на уроках використання смартфонів, не тільки спрямували захоплення гаджетами на користь, а й позбулися обтяжливої паперової роботи.

надихає

Навчається вся родина

Формат роботи з платформою виявився настільки цікавим, що мої учні-п’ятикласники вирішили зареєструватися в Classtime, щоб і самим навчитися створювати тести.

Незабаром на батьківських зборах одна з матусь запитала мене: «А скільки ми ще будемо використовувати Classtime?» Цікавлюся, невже так швидко набридло? «Та ні. Просто дитина всій родині тренування влаштовує щодня! Садовить бабусю й дідуся до планшетів та просить старших зауважувати помилки у формулюваннях».

здоровий баланс

Живе спілкування і самостійна робота онлайн

Якою б ідеальною не була онлайн-платформа, вона не замінить живого спілкування, як і не замінить цілий урок. Зате це крутий допоміжний інструмент навіть поза школою. Ми використовуємо Classtime під час дистанційної роботи з учнями — коли ті хворіють, наприклад. Я маю зв’язок із дитиною, бачу, чи вона опановує щось самостійно.

А ще це інструмент для швидкої діагностики знань учнів, оптимізатор часу на уроці: система перевірила, а вчитель спілкується з учнями.

Історія вчителя

Раніше я працювала в компанії zno.ua, яка готувала учнів до ЗНО, та отримала прохання протестувати Classtime, — каже пані Ольга. — Вистачило одного разу, щоб закохатись у простоту, мультифункціональність та зручність платформи. Вона реально рятує вчителів.

Classtime: переваги та лайфхаки

  • Це реальна оцінка в реальному часі. Коли бачу труднощі в дитини (про це сигналізують червоні позначки), одразу підходжу й перепитую, чи зрозуміле запитання, а якщо ні — що саме. Мені подобається, що рівень перевірки знань у Classtime — багаторівневий.
  • Classtime дає фору популярним онлайн-платформам, з якими раніше доводилося працювати. Більшість інших сервісів — однобокі, наприклад: я не можу подивитися результат одночасно 20 осіб, встановити 12-бальне оцінювання чи дозволити учням обирати одразу кілька відповідей.
  • Діти отримують можливість прокачати таку важливу навичку ХХІ століття, як командна робота. Коли учні працюють у групі над тестами, щоб скласти пазл — мусять бути уважними до роботи інших. Картинка не складеться докупи, якщо клас не працюватиме злагоджено.
  • Почати користуватися платформою — легко, я робила це на інтуїтивному рівні. Інструкції вкладені в саму роботу з ресурсом. Ця програма заощадить у сотні разів більше вашого часу, ніж ви витратите на її освоєння.

5 переваг Classtime очима учнів

  • Вперше ми спробували Classtime на історії та літературі місяць тому. Різниця між звичайним уроком та уроком із цією платформою дуже відчутна — щоб запам’ятати матеріал, не силуєш себе. Наче граєшся, а насправді — якісно вчиш. Найбільше подобаються командні ігри — коли всі разом виконуємо тест з однокласниками, а на дошці з’являються частини пазла від великої картинки.
  • Пишемо швидше самостійні та контрольні роботи з платформою. Не витрачаємо півуроку на те, щоб написати самостійну, а потім ще сидіти розбирати матеріал.
  • Інтерфейс не дратує, погляд не стомлює. Бо інколи потрапляєш на суто жовтий інтерфейс — очі просто «виїдає», а цей нейтральний, а тому зручний.
  • Списувати нецікаво якось із Classtime. Вчитель може хіба що дивитися, щоб під час виконання завдань ми не заходили на інші сайти.

Поділитися цією статтею