Леся Українка не за підручником: 5 ідей для крутого уроку

25 лютого святкуємо 150-річний ювілей Лесі Українки. Приблизно в цей час старшокласники вивчають творчість письменниці у школі. Якби Леся Українка жила сьогодні, точно мала б тисячі фоловерів в Instagram і була б сучасною іконою стилю. Як показати видатну поетку ближчою до сьогоднішніх учнів? Пропонуємо 5 ідей для уроку про Лесю Українку не за підручником.

Резюме замість біографії

Усі ми знаємо, Лариса Петрівна була неординарною особистістю з яскравою біографією. Найкраще знайомство з класиками для школярів — інтерактивне, осучаснене, адже це самостійний пошук інформації, робота з джерелами і творчий підхід. Варто запропонувати дітям опрацювати біографію Лесі Українки і скласти резюме письменниці. На ресурсі canva.com є багато шаблонів резюме, якими учні можуть скористатися. Запропонуйте свій перелік обов’язкових пунктів резюме, наприклад:

Ім’я, прізвище

Псевдонім/нікнейм… (або e-mail, у якому можна використати псевдонім авторки)

Дата народження

Місце народження

Місце проживання

Бажана посада: тут можна дати дітям свободу пофантазувати, яку роботу могла би шукати Лариса Косач зі своїми знаннями та навичками. Або запропонувати кілька професій: учителька, перекладачка, колумністка в журналі, блогерка на різні культурно-мистецькі теми або про освіту та подорожі в країни, в яких жила поетка. Відповідно до посади учні можуть зробити акцент на тих чи тих фактах з біографії Лесі Українки, запропонувати, які сучасники поетки та її видатні знайомі могли б дати їй рекомендаційні листи.

Навички та досягнення

Особисті якості

Досвід роботи

Освіта

Володіння мовами

Учні можуть внести свої пункти про Лесю Українку, які зацікавлять роботодавця: наприклад, відгуки на її роботи чи інформацію про її музичну освіту.

Творче есе замість традиційного шкільного твору

До речі, про музику. Приблизно рік тому гурт «Бумбокс» презентував романс «Плющ» (початок — з 4:01), в основі якого — однойменна поезія Лариси Петрівни. Прослухайте разом цю чудову композицію, прочитайте слова Андрія Хливнюка про цю пісню: вони є в описі під відео. Далі запропонуйте дітям поділитися своїми враженнями та емоціями, проаналізувати почуте у вільній формі: в есе діти можуть написати про все, що вони відчули чи не відчули під час прослуховування. Цей вид діяльності має кілька позитивних аспектів: учні вчаться сприймати поезію на слух (а під музичний супровід це відбувається краще), формулювати й висловлювати свої думки в лаконічній формі (7–10 хвилин на виконання роботи), а головне — діти не обмежені критеріями, багатьом це дуже допомагає розкритися. Можливо, хтось з учнів обере верлібр для свого есе і захоче прочитати його в класі. Учитель може оцінити цей вид діяльності вербально: написати коментар, свій відгук на прочитане й обов’язково відзначити хоча б один хороший, вдалий аспект у кожному есе.

Літературна тусовка на межі століть

Знаємо, що Лариса Косач з дитинства перебувала в інтелігентному, творчому середовищі. Запропонуйте дітям створити рольову гру, учасниками якої стануть Леся Українка, Олена Пчілка, Михайло Драгоманов, Михайло Коцюбинський та ін. Про що би говорили на зустрічах ці діячі? Про що би сперечалися, а в чому доходили б згоди? Така форма роботи підійде учням, які люблять літературу й цікавляться історією її розвитку, адже тут варто буде ознайомитися з історичним контекстом, біографіями заявлених постатей, їхніми поглядами. Таке зібрання можна презентувати сценкою, пресконференцією, дебатами (у кожної постаті тоді буде своя група підтримки, що розділятиме погляди свого лідера). Також цікаво створити меми із цими постатями й обіграти ключові моменти їхніх дискусій, відгуків на творчість одне одного.

«Лісова пісня»: нові інтерпретації

Напевно, про мультфільм «Мавка. Лісова пісня» чули всі. Запропонуйте пофантазувати на цю тему — написати синопсис своєї інтерпретації знаменитої п’єси. Наприклад, події твору відбуваються в наш час. Або попросіть описати реальність «Лісової пісні» у комп’ютерній грі. У США, до речі, створили вже свою версію «Forest Song». Можна також створити фанфік, змінити фінал п’єси або написати рецензію на драму-феєрію Лесі Українки. Якщо учні захочуть спробувати себе в ролі літературних критиків, влаштуйте батл: добрий VS злий критик. Перший визначає найкращі художні переваги твору, другий знаходить недоліки. Усі відгуки мають бути обґрунтованими.

Найкреативніше завдання для охочих — написати фентезійне оповідання чи новелу, в основі якої буде світ та герої (можна вибірково) з «Лісової пісні». У центрі оповіді будь-хто — русалка, лісовик, перелесник. І з кимось із них трапляється нова несподівана пригода.

Сторінки в Instagram для героїв твору

Учні можуть створити цікаві Instagram-сторінки персонажів «Лісової пісні». Обов’язково треба вибрати аватар та підібрати світлини, що відповідатимуть змісту постів: малюнки, скріншоти з фільму, мультфільму чи вистави. Творчі ентузіасти можуть намалювати власні «фото» для соцмережі й візуалізувати своє бачення того чи того персонажа. Для кожного поста треба поставити хештеги, написати коментарі від друзів: хто може відгукуватися на ті чи ті пости героя? Що напише? У змісті допису треба розкрити персонажа, показати його ставлення до певних подій, внутрішній стан, рішення. На кожного героя діти мають створити 3–4 дописи. Практика показує, що учні, які прочитали текст, презентують справді неординарні роботи. З одного боку, підлітки з інтересом виконують таке завдання, з другого — глибше опрацьовують текст, характеризують героїв, аналізують образи, застосовують свої творчі навички. Головне завдання вчителя — прописати чіткі критерії такого завдання. А потім дивуватися креативності сучасних підлітків.

Поділитися цією статтею