5 безкоштовних мобільних застосунків, які стануть у пригоді для STEM і STEAM-проектів

Як із користю використовувати смартфони для роботи над шкільними проектами

Ви прагнете переконати учнів, що смартфон не лише забавка і засіб зв’язку, а й ефективний інструмент для навчання? «Освіторія» пропонує п’ять цікавих мобільних застосунків, які стануть справжніми помічниками в навчанні школярів.

Дедалі частіше вчителі скаржаться, що під час навчання учні відволікаються на смартфони — грають на уроках в онлайн-ігри чи «сидять» у соціальних мережах. Чому так відбувається? Учням просто нецікаво в цей нас на уроці. Із чим це пов’язано? Уроки, насичені теорією і позбавлені практики, переважно не викликають інтересу в школярів — більшості не зрозуміло, як теорія насправді «працює» та де всі ці знання знадобляться в повсякденному житті.

Щоб вирішити цю проблему, чимраз більше вчителів обирають STEM-підхід в організації уроку — поєднують навчальну теорію з моделюванням та експериментуванням, до того ж залучають у навчальну діяльність сучасні мобільні технології.

Запропонуйте учням п’ять корисних мобільних застосунків. Із їхньою допомогою та з використанням камери смартфона можна зробити цікаві STEM і STEАM проекти, використовуючи набуті теоретичні знання та проявляючи творче мислення.

PhotoMath: «камера-калькулятор»

Photomath — безкоштовний англомовний мобільний застосунок, який використовує камеру телефону для розпізнавання математичних рівнянь різних рівнів складності з подальшим відображенням на екрані покрокових етапів їхнього вирішення.

Демонстрація роботи із застосунком Photomath

Цей застосунок вважають одним з найпопулярніших освітніх інструментів за всю історію існування мобільних технологій. Із його допомогою можна з легкістю вивчати математику: від арифметики до інтегрованих рівнянь.

Photomath створили п’ять років тому хорватські фахівці. Із 2016 року в ньому з’явилася функція розпізнавання рукописного тексту.

Особливості Photomath

Цей застосунок допоможе відсканувати і вмить вирішити приклад будь-якої складності, а також, за потреби, побудувати графік функції. Але це не просто калькулятор — його можна використовувати як репетитора, адже після надання відповіді застосунок демонструє покрокові етапи вирішення прикладу.

У застосунок вбудовані функції розпізнавання друкованих і рукописних формул та редагування сканованого тексту. Усе це разом зі зручним інтерфейсом робить Photomath незамінним помічником у навчанні.

Photomath можна завантажити на Google Play і Apps.

Як можна використати в навчальному процесі

За допомогою цієї програми можна перевірити правильність виконання обчислень у ході роботи над STEM-проектом, а також розібратися, який саме алгоритм вирішення певного рівняння. Окрім того, програма буде незамінним помічником, якщо потрібно отримати миттєвий результат в умовах браку часу на обчислення вручну.

Qrafter: сканер і генератор QR-кодів

Qrafter — це безкоштовний застосунок, завдяки якому можна зчитувати, а також генерувати QR-коди, зашифрувавши в них будь-яку інформацію.

Довідка


QR-код — це графічне зображення-шифр. Воно складається з трьох квадратів та окремих пікселів, що розташовані всередині між цими квадратами. Саме в цих пікселях закодовані певні відомості — посилання на сайт, зображення, текстова, аудіо- та відеоінформація.

Щоб миттєво розкодувати шифр, достатньо скористатися камерою смартфона і спеціальним застосунок, також потрібен доступ до інтернету.

Особливості Qrafter

За допомогою цього застосунку можна миттєво сканувати п’ять типів кодів (штрих-, QR-кодів, Data Matrix, Aztec і PDF417), а також генерувати власні, кодуючи текстові повідомлення, геолокації, візитівки, посилання на інтернет-джерела тощо. Причому, можна створювати як звичайні, так і кольорові QR-коди.

Завдяки зручному інтерфейсу і адаптації 17 мовами, у тому числі українською, застосунок стане корисним інструментом для навчання школярів. А опція перевірки URL-адрес на віруси убезпечить від небажаного контенту.

Застосунок можна завантажити безкоштовно на платформі Apps.

Як можна використати в навчальному процесі

Цей інструмент може бути затребуваним для створення етапів квесту: кожна наступна підказка буде у формі спеціального коду, який необхідно дешифрувати за допомогою гаджета. Також за допомогою QR-кодів можна зробити візуальну віртуальну бібліотеку з тематичними матеріалами тощо.

Google Lens: розпізнавач усього навкруги

Google Lens — застосунок, який за допомогою штучного інтелекту може розпізнавати будь-які об’єкти, що були сфотографовані камерою смартфона, і автоматично знаходити про них інформацію в мережі інтернет.

Цей застосунок позаторік створили фахівці компанії Google Inc.

Анімована демонстрація роботи Google Lens

Особливості Google Lens

Штучний інтелект цієї програми здатний розпізнавати понад мільярд різних об’єктів та автоматично перенаправляти на інтернет-ресурси з інформацією про них.

Використання цього застосунку дасть змогу дізнатися цікаві факти про архітектурні пам’ятки, картини, книжки, речі, рослини, тварин та інше. А завдяки тому, що Google Lens взаємодіє Google Maps, програма не лише сканує і розпізнає різні об’єкти, а й може показати на карті їх розташування.

За допомогою оптичного розпізнавання символів цей застосунок сканує тексти, номери телефонів, штрих- і QR-коди, а також зберігає історію візуального пошуку.

Програма доступна для користувачів системи Android, наразі можна завантажити російськомовну та англомовну версії.

Як можна використати в навчальному процесі

Застосунок стане справжньою знахідкою під час проведення будь-яких досліджень поза шкільним кабінетом. Наприклад, він може стати в пригоді під час ідентифікації монет чи предметів старовини на розкопках або під час підготовки вичерпної інформації про експонати в певному музеї (проект з історії).

Його можна використати для підготовки проектів з географії, природознавстава чи біології під час збору інформації про представників певної місцевості (рослин, тварин, птахів тощо), а також для аналізу гірських порід.

WhatTheFont: сканер шрифтів

WhatTheFont — безкоштовний онлайн-сервіс для визначення шрифту зі світлини чи скриншота. Ця програма є найбільш відомою та зручною серед сервісів-аналогів, адже після завантаження зображення, вона миттєво пропонує кілька найбільш імовірних варіантів, вказуючи назви шрифтів латиницею.

Як зазначають фахівці, щоб програма максимально точно визначила шрифт за зображенням, необхідно дотримуватися таких умов:

  • літери повинні мати чіткі контури та не зливатися між собою;
  • мають бути вирівняні по горизонталі;
  • висота приблизно 100 px.

Програму розробили американські фахівці компанії The Monotype Brand Family.

Визначення шрифту за допомогою мобільного застосунку WhatTheFont


Особливості WhatTheFont

Програма здатна розпізнавати шрифт за фото, скриншотом чи посиланням на сайт, а також має функцію редагування сканованих літер.

Після сканування WhatTheFont автоматично запропонує кілька варіантів найбільш схожих шрифтів з бібліотеки, яка налічує понад 130 тисяч стилів.

Хоча цей інструмент не розпізнає кирилицю, шрифт слова, написаного кирилицею, можна знайти за окремими буквами, які є схожими в латиниці та кирилиці (наприклад, с, о, р, е та інші).

WhatTheFont можна завантажити на Google Play і Apps.

Як можна використати в навчальному процесі

WhatTheFont може стати незамінним помічником на фінішному етапі оформлення STEM-проекту, наприклад, для створення інфографіки, на якій буде відображено результати дослідження. Також цей інструмент неодмінно стане в пригоді під час роботи над STEАM-проектами в ході роботи над етапами, пов’язаними з дизайном.

Визначивши назву шрифту шляхом сканування його зображення, потрібний шрифт можна завантажити на Google Fonts.

Shazam: пошук музичної композиції за фрагментом

Shazam — безкоштовний застосунок, за допомогою якого можна миттєво дізнатися назву музичної композиції та ім’я виконавця. Для цього достатньо кількасекундного запису відповідної мелодії, яка буде сканована програмою.

Застосунок створили 2002 року студенти Стенфордського університету. Завдяки розробці алгоритму, що дає змогу створити унікальний акустичний відбиток кожного окремого треку, цей застосунок набув надзвичайної популярності. Наразі його щодня відвідують понад 166 млн користувачів зі 190 країн, що робить його одним з найпопулярніших мобільних застосунків у світі.

Особливості Shazam

Цей сервіс одночасно є розпізнавачем музики і звуків, величезною всесвітньою медіатекою, музичною енциклопедією та соціальною мережею.

За його допомогою можна розпізнавати будь-які звуки — пісні, мелодії з телешоу, реклами, фільмів, знаходити з понад 40 млн треків потрібні, дізнаватися про музичні тенденції в різних куточках світу, а також переглядати в стрічці, які треки шукають друзі чи користувачі з будь-якого куточка світу.

Ця програма після ідентифікації разом з назвою композиції показує відомості про виконавця, його біографію, дискографію і рекомендовані треки, а також, за потреби, можна ввімкнути відображення тексту пісні.

Shazam має вбудовані опції, які роблять його надзвичайно зручним у користуванні — підтримується найпоширенішими операційними системами та приладами (iOS, Android, Windows Phone, BlackBerry, Mac OS і Apple Watch), має голосовий пошук у Siri та Google та відображає відомості про запити треків на інтерактивних картах.

Shazam можна безкоштовно завантажити на Google Play і Apps.

Як можна використати в навчальному процесі

Цей інструмент можна використати для втілення проектів з історії, географії та мистецтва.

За допомогою цієї програми, наприклад, можна отримати відомості для побудови інтерактивної карти найпопулярніших виконавців у певних регіонах або дослідити, де саме найбільшою популярністю користуються окремі виконавці чи музичні гурти. Зважаючи, що база цієї програми накопичується понад 17 років, з її допомогою можна дослідити, як набирали популярності окремі треки з фільмів, пісні чи реклама впродовж певного часу.

Поділитися цією статтею