«Хто ніколи не був дитиною, ніколи не буде дорослим» — так вважав Чарлі Чаплін, 130 років із дня народження якого ми відзначаємо цього року. Тож не дотягувати юних глядачів до дорослих, не маніпулювати ними, а дати відчути всі фарби дитинства прагнуть на фестивалі мистецтва кіно для дітей та підлітків «Чілдрен Кінофест».
Cовеня Чарлі перевдягнулося заради Чапліна
Цьогоріч фестиваль проходить вже вшосте та охоплює 24 міста в усіх регіонах України. А Чарлі Чапліна вшановують не лише демонстрацією в позаконкурсній програмі зворушливого фільму про «смішну людину» «Цирк» (до слова, це німе кіно отримало спеціальну винагороду на найпершій церемонії «Оскар» у 1929 році).
На відкритті фестивалю в столичному кінотеатрі «Київська Русь» Джамала на честь Чарлі Чапліна заспівала Smile. Відома співачка — перша амбасадорка «Чілдрен Кінофесту». А на екрані під час пісні у фрагментах фільмів «оживав» великий та смішний актор — близький сучасним дітям так само, як і сто років тому.
Ще один знак пошани — «переродження» головного талісмана «Чілдрен Кінофесту» Совеня Чарлі. Нині воно перевдяглося в капелюх-казанок і тримає тростинку, як у Чапліна. Намалював цього персонажа 5 років тому та назвав на честь Чапліна хлопчик з Донецька Артем Рассадніков. Він переміг у конкурсі на найкращий логотип. Через окупацію Донецька хлопчику довелося залишити свій дім.
На відкритті Чілдрен Кінофесту-2019 аніматор у костюмі совеняти привертав увагу дітей більше, ніж цікаві конкурси. З ним можна було фотографуватися, співати, гратися в доганялки.
Організатори зробили все можливе, щоб до кіномистецтва долучити якомога більше дітей, подолати всі можливі перепони. Були сеанси з тифлокоментарем для дітей з порушеннями зору, адаптовані для дітей с аутизмом. Частину місць на всі покази передали дітям з особливими потребами, сиротам і потерпілим від конфлікту на Донбасі. Демонстрували спеціальні навчальні відео, які все ще потрібні дітям, що живуть на територіях неподалік від зони АТО. Як сказав на відкритті фестивалю представник Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) в Україні Себастьян Трюффо, добре, що ці фільми зроблені в мультиплікаційному стилі, щоб дітям було зрозуміліше та цікавіше їх дивитися. У фільмах ідеться про те, як розпізнати нерозірвані снаряди, під що можуть бути замасковані міни-пастки, як поводитися дитині, якщо вона натрапила на таку річ.
Слоненя під авіаобстрілом та смартфон у Київській Русі
Фестиваль відкрив показ конкурсного фільму «Зоопарк» (Ірландія, Велика Британія). Ідеться про зоопарк Белфаста, якому загрожує знищення під час Другої світової війни. Мила дружба хлопчика та слоненяти робить ще жахливішою загрозу бомбардування. Родини переховують диких тварин, немов підпільників. Картина не нагадує казку — є тут і смерті, і сльози. Адже фільм заснований на реальних подіях і частково знімався в белфастському зоопарку, де все відбувалося насправді. Але порятоване слоненя надовго запам’ятають юні глядачі. «Зоопарк» вже отримав чотири перемоги на міжнародних фестивалях дитячого кіно. Зокрема, його визнано найкращою сімейною стрічкою в Сіетлі. З 11 липня картина вийде в український прокат.
Також на журі (а ними стали юні глядачі) цього року чекало ще 6 фільмів. Найкращим визнають той, якому виставлять найвищий бал у своїх анкетах відвідувачі сеансів у всіх містах, де проходить фестиваль. Оголосять переможця на закритті, 9 червня. Наступного року його покажуть у позаконкурсній програмі, як зараз показали фільм — володар гран-прі 2018 року «Сторожова застава». Це фентезі в улюбленому дітьми стилі: про те, як сучасний школяр потрапляє в минулі часи. Але цього разу це не давній Єгипет чи абстрактні лицарські часи, а історична Київська Русь, де школяр зі смартфоном допомагає легендарним богатирям протистояти татаро-монголам.
Жахи, різдвяні казки та булінг
В основній програмі були варіанти на будь-який дитячий вік і смак. Дошкільнят потішило норвезьке кіно «Каспар та Ема в театрі», у якому йдеться про те, як зробити власну виставу за допомогою улюблених м’яких іграшок. Любителям мультиків сподобалася стрічка «Піпі, Пупу та Розмарі: Таємниця викрадених нот» (Франція, Італія, Люксембург) — анімація про поцуплену музику, яку повертають чудернацькі тваринки.
Для молодших школярів ближчою стала естонська різдвяна казка з екологічним присмаком «Ліс примарної сови». Щось на зразок «Чародіїв», де дівчинці доведеться і в дива повірити, і закоханим допомогти, і прадавній ліс врятувати. А кому в цьому віці хочеться подумати про щось більш реалістичне і «суворе», треба на данський фільм «Я — Вільям». Головний герой — напівсирота, син психічно хворої жінки, живе з дядьком ігроманом. Хлопчик потерпає від булінгу. Але попри все це, жанр фільму — комедія, а його пригоди добрі та з хепі-ендом.
Вперше на «Чілдрен Кінофесті» є щось тільки для підлітків. Фільм жахів «Кімната 213» — лише для тих, кому за 12. Але шведські кінематографісти зняли не типовий хорор, а скоріше історію про привидів у жанрі страшилок, які розповідають після відбою в дитячих таборах.
Сильна принцеса та замріяний лицар
Певно, чимало юних українців вболіватимуть за вітчизняний мультфільм «Викрадена принцеса». Він уже зібрав в українському прокаті понад 35 млн грн. Окрім кохання принцеси Міли та Руслана (який замість лицаря став актором, який лише грав лицаря), тут є ще історія Наїни та Фіна. Саме битвою між ним як світлим чарівником та Чорномором усе і починається. Озвучив Фіна Олег «Фагот» Михайлюта, вокаліст гурту «Танок на Майдані Конґо», тато 8-річного Микити та цьогорічний амбасадор «Чілдрен Кінофесту». Багато яскравої, якісної анімації, екшн (режисер навіть просив акторів пришвидшити темп мовлення, щоб дій було багато, а розмови короткі), багато гумору та музики — усе це до вподоби сучасним дітям.
Прикмета часу чи стереотип — те, що Руслан став замріяним ліриком, трохи невпевненим у собі, який розуміється на красі, а Міла — сильна та авантюрна дівчина, здатна перемагати і розумом, і навіть кулаками. Чи дорікати авторам, чи дякувати за те, що, класичний сюжет у найкращих традиціях Діснея доповнився смішними другорядними персонажами? Наприклад, хулігани з Троєщини з обличчями Вірастюка та Усика, або ж хом’як — що наче викапаний брат-близнюк хом’яка з «Вольта».
Що приготували для вчителів
Окремий блок кінофестивалю — розгляд 10 короткометражок (до 8 хвилин), створених дітьми. Свої роботи надіслали 160 хлопців та дівчат з усієї України. П’ять фіналістів обрали в номінації 7–10 років та ще п’ять — в номінації 11–14 років.
Про що знімають діти?
«Лісова школа» Ганни Зусмановської — про булінг серед учнів-звірят. Про те, чому мишеня може дратувати лисеня, та як протистояти утискам.
Сумна кінострічка «2075, або Дівчинка з тарганом» — антиутопія про екологічну катастрофу.
«Мій двір» Ліди Маліновської — навпаки, мрії про облаштування майданчиків для ігор. Теми навіть гостріші та соціально актуальніші, ніж у дорослих.
Як розповіли організатори конкурсу, їхня мрія — щоб кіно стало одним з уроків у школі, як живопис чи література. Адже візуальне мистецтво як ніколи близьке новому поколінню. І якщо сучасній дитині доводиться переглядати безліч роликів в інтернеті, виховувати кіносмак треба якомога раніше. Вчити школярів відрізняти не лише правдиве від фейків, а й естетичне від несмаку.
Поки кіно не стало шкільною дисципліною, фестиваль вже співпрацює з учителями та іншими фахівцями. На онлайн-платформі childrenkinofest.com є дидактичні матеріали для візуального підкріплення уроків, а також методики аналізу фільмів з учнями та кінотренінги. До ініціативи долучилися вже 150 шкіл. Також тут опікуються школами, студіями, гуртками, на яких дітей вчать робити кіно. До слова, майстерки з цієї тематики проходять і на фестивалі.
Як зняти кіно
поради для дітей від Совеняти Чарлі
Що потрібно для зйомок фільму?
Зняти кіно дуже просто! Тобі знадобиться всього-на-всього відеокамера або пристрій з відеокамерою — смартфон, гаджет тощо.
Важливо: знімай відео в горизонтальному форматі для комфортного демонстрування твого фільму в залі кінотеатру.
Якщо тобі потрібно додаткове світло в кадрі, ти можеш використати такі підручні освітлювальні прилади, як настільна лампа, ліхтар абощо. Слідкуй за тим, щоб зображення не було різко контрастним, звісно, якщо це не викликано творчим задумом.
Намагайся використовувати у фільмі власну музику, щоб не порушити авторських прав інших творців.
Як змонтувати зображення?
Щоб твій фільм став справжнім витвором кінематографу і викликав бурю емоцій у глядачів, застосуй монтаж. Змонтувати відеозображення можна за допомогою таких програм: