10 сценаріїв для українських шкіл, як провести флешмоб добра #ЩедрийВівторок

Цього року в Україні вперше відбудеться #GivingTuesday (#ЩедрийВівторок) — це Всеукраїнський день добрих справ,  який є частиною глобального руху. Президент фонду «Запорука» Наталія Оніпко розповідає, як саме школярі можуть творити добро та чому благодійність — це історія не про гроші.

#ЩедрийВівторок: що це, для кого і навіщо

Щороку в більш ніж 150 країнах світу в останній вівторок листопада (між Днем подяки та Чорною п’ятницею) мільйони людей об’єднуються навколо добрих справ. У Щедрий Вівторок люди різного віку, професій та статків влаштовують акції на користь благодійних організацій, розповідають про це в соціальних мережах і закликають робити добрі справи. Ідея проста: показати, що люди, які творять хороші справи окремо, разом перетворюються на велетенську силу добра.

Україна стала 154-ою країною, яка долучилася до #GivingTuesday. У нас цю акцію започаткували Фонд родини Загорій, фонд Tabletochki, Українська біржа благодійності та Клуб Добродіїв. Вони, у свою чергу, запросили долучитися до світового руху добра всі благодійні фонди та просто небайдужих українців.

А фонд «Запорука» вирішив об’єднати українських школярів навколо ідеї допомоги онкохворим дітям — з відділень Інституту раку, Інституту нейрохірургії, дитячої лікарні у Львові. Це близько 100 дітей. А ще — діткам із центру «Дача», де проживають шість родин, чиї діти також лікуються в Інституті раку.

Ламаємо стереотипи про благодійність у школах з «викачуванням» коштів

Діти часто приносять зі школи в родину ідеї, які надихають та вчать дорослих: наприклад, творити добрі справи. Але в наших реаліях благодійність, тим паче у школах, асоціюється зі збором коштів. Якщо ти не здав гроші, ти або бездушний егоїст, або просто убогий. Про благодійні фонди думка не краща: мовляв, вони часто крадуть. Гроші в цьому випадку спотворюють суть ідеї допомоги, а слово «благодійність» викликатиме в дітей відразу.

Хочеться, щоб батьки і вчителі навчали дітей співчуття до ближнього, віри в те, що люди допомагають одне одному в скрутних ситуаціях. Ця допомога має йти від серця.

Тому благодійність у школах варто починати з озвучення мети. Вирішіть разом з дітьми, кому вам хочеться допомогти. Можна звернутися до благодійних фондів та запитати про потреби підопічних дітей і розповісти про них учням. Визначившись, бажано знайти можливість познайомитися з тими, хто потребує вашої підтримки. Наприклад, ви можете відвідати Центр «Дача», в якому проживають онкохворі діти, або ж влаштувати скайп-знайомство.

Зараз ми залучаємо до проекту #ЩедрийВівторок якомога більше українських шкіл — зареєструвались учасники і з маленьких сіл, і з міст-мільйонників. Беруть участь навіть дитячі садочки та університети. До 27 листопада і ваша школа зможе долучитися до глобального руху добрих справ. Маємо для вас детальну інструкцію і 10 сценаріїв проведення заходу — обирайте, що ближче до серця.

Прості кроки, щоб ваша школа долучилася до флешмобу доброти:

2

Отримайте від фонду «Запорука» символ участі в проекті (електронний логотип можна використовувати на носіях та плакат-оголошеннях), а також безлімітні консультації спеціалістів про те, як краще провести акцію в школі.

3

Інформацію про участь школи буде розміщено на Facebook-сторінці. Там же будуть опубліковані новини та звіти по акції.

4

27 листопада або в інший найближчий до цієї дати день проведіть у школі благодійний захід (приклади сценаріїв — нижче). Зібрані кошти перерахуйте на проекти допомоги онкохворим дітям.

5

Отримайте звіт про використання коштів та відзнаку про участь.

10 сценаріїв, як провести Щедрий Вівторок у вашій школі

Пані Наталія Оніпко каже, що кожна школа може придумати свій сценарій проведення Щедрого Вівторка — це лише справа фантазії вчителів та учнів.

Наприклад, одна з київських шкіл організовує День фруктів. Діти приноситимуть у визначений день до школи фрукти, які потім усі разом віднесуть дітям, які лікуються в столичному Інституті раку. Але маємо для вас і готові приклади, як цікаво та з користю провести #ЩедрийВівторок

Благодійний шкільний ярмарок

Одне з найпопулярніших шкільних свят. Якщо організуєте його цікаво, діти чекатимуть цей ярмарок з року в рік, і він стане доброю традицією не тільки для дітей та вчительського колективу, а й для їхніх рідних.

Оголосіть дату заздалегідь.

Школярі та їхні батьки мають заздалегідь знати, коли відбудеться ярмарок, щоб якісно підготуватися.

Що діти можуть продавати на ярмарку?

Солодощі, малюнки та вироби, зроблені власноруч. Листівки, в’язані або зшиті речі, аксесуари. Головне, щоб вироби були дійсно якісними й оригінальними.

Оголосіть зібрану суму

Після завершення ярмарку обов’язково озвучте результати. Добре, якщо є можливість порахувати виторг. Похваліть чи нагородіть найактивніших учасників. Обов’язково покажіть те, що було куплене та як ним користуються. Якщо ці гроші йдуть дитині на лікування, то можна розповісти про те, як вони були використані, як минула операція і почувається той, заради кого влаштували ярмарок.

Благодійний концерт чи вистава

Цей захід вимагає підготовки, тому заплануйте його за кілька місяців — вони знадобляться для репетицій. Так само, як і з ярмарком, слід визначити мету. Потім її вартість розділіть на кількість квитків, які можна продати, запросивши всіх охочих відвідати захід. Чудово, якщо вдасться залучити до участі не лише дітей, а й батьків та вчителів. Хтось гратиме чи співатиме, а інші купуватимуть квитки на захід.

Листи, яких чекають, і «добрі» посилки

Це ще один різновид благодійності, який не потребує багато зусиль, але дарує радість і виховує співчуття. Нехай школярі напишуть листи стареньким у будинки для самотніх, літніх людей та солдатам на фронт. Це категорії людей, які точно зрадіють увазі, якої бракує. Лист може зігріти, підбадьорити і дати відчуття, що людина не самотня.

До листів можна додати подарунки. Літні люди та солдати дуже люблять солодощі. А діти в лікарнях зрадіють іграшкам та настільним іграм. Важливо пояснити школярам, що подарунок має бути якісним і новим, таким, який вони б самі хотіли отримати.

Приклей директора до стіни

Раз на рік можна дозволити дітям відійти від формальностей і запропонувати нематеріальний, але смішний лот. Найсміливіші педагоги можуть показати, що робити добрі справи можна дуже весело. Дітям та їхнім рідним пропонують придбати 10 см липкої стрічки, якою можна приклеїти улюбленого директора чи вчителя до стіни. Зазвичай діти розкуповують по кілька метрів!

Благодійна лотерея

Під час шкільних заходів можна влаштувати лотерею. Наприклад, розіграш солодощів. Лот коштує 5 грн, кожен може витягнути квиточок, який дозволить взяти одну-дві-три цукерки. Або ж можна розіграти шкільні сувеніри чи квитки в кіно, планетарій, аквапарк. Попередньо домовтеся з місцевим кінотеатром про виділення кількох безкоштовних квитків.

Кулька з сюрпризом

Пропонуйте придбати кульку, у якій є грошовий приз. Нехай це буде 50 кульок вартістю 10 грн, а в одній з них буде сховано 50 грн. Коли всі кульки розпродані, запропонуйте тріснути їх, щоб визначити переможця. Це голосна і весела гра, яка допоможе зібрати до 450 грн.

Благодійна фотозона

Підготуйте веселу фотозону, де б школярі хотіли зробити світлину, щоб викласти фото в соцмережі, і беріть за це пожертву.

Челендж прийнято

Нехай кожен клас розповість, що найсміливіше вони готові зробити, якщо за них проголосують. Голосування відбувається якоюсь невеликою сумою, наприклад, 5-10 грн. Діти готові поділитися кишеньковими, щоб вчитель, наприклад, прийшов у піжамі чи старшокласник одягнув маску Спайдермена. Важливо, щоб челенджі були веселими, не шкодили здоров’ю дітей та залучали вчителів.

Копійкові баталії

Влаштуйте змагання серед класів, хто швидше наповнить копійками трилітрові банки. Пам’ятайте, що мільйонні пожертви збираються з невеликих сум. Кожна гривня — це внесок у велику справу.

Урок доброти

Проведіть з дітьми незвичне заняття. Запропонуйте кожному розповісти історії з життя про добро, любов, про хороші, добрі вчинки. Розкажіть самі ситуації, в яких люди уважні одне до одного, як допомагають іншим, поважають, піклуються та дбайливо ставляться до рідних і друзів.

Варіантів таких уроків — безліч, їх можна проводити регулярно. Такі розповіді мотивуватимуть на добрі вчинки. Також можна запросити на таке заняття співробітників благодійних фондів. Вони розкажуть про дива, які творять звичайні люди, і про те, кому потрібна допомога і як можна допомогти.

Поділитися цією статтею